Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardelen'in Katili Türk Komşusu

05 Şubat 2009 / 11:47
Alman polisi, 8 yaşındaki Kardelen'i öldürenin Türk komşusu Ali Kur olduğunu tespit etti.
Almanya'nın Paderborn kentinde öldürülen 8 yaşındaki Kardelen Kıraç'ın katil zanlısının Türkiye'de bulunduğu tahmin ediliyor. Paderborn Savcılığı sözcüsü Horst Rürup, düzenlediği basın toplantısında Ali Kur (29) isimli katil zanlısının, Kardelen'in ailesinin oturduğu evin yanındaki evde oturduğunu, cinayet mahallinde ve söz konusu evde yapılan DNA testleri sonucunda katil zanlısı olarak belirlendiğini söyledi.
KATİL AİLEYİ TANIMIYOR

Evli, ancak çocuk sahibi olmadığı belirtilen Kur'un Türkiye'ye kaçtığının tahmin edildiğini ifade eden Rürup, bu nedenle bu kişi hakkında dün uluslar arası tutuklama kararı çıkarıldığını, Türk polisinin de kendisini aradığını kaydetti. Başkomiser Jürgen Heinz da Kur'un Türk vatandaşı olduğunu, 2001 yılından bu yana Almanya'da yaşadığını söyledi.

Beinz, Ali Kur'un 2002 yılında evlendiğini ve 2007 yılından bu yana da Kardelen'in ailesine komşu olarak Benediktinerstrasse 17 adresinde yaşadığı bilgisini verdi. Beinz, söz konusu kişinin Kardelen Kıraç ile Kardelen'in ailesini tanımadığını da belirtti.

AYDIN'A KAÇTI

Ali Kur'un bu yılın başından bu yana işsiz olduğunun ve ayda 900 euro yardım parası aldığının belirlendiğini ifade eden Heinz, Kur'un Kardelen'in cesedi bulunmadan önce Türkiye'ye, babasının yaşadığı Aydın iline kaçtığının tahmin edildiğini kaydetti. Kardelen Kıraç, 12 Ocak 2009 tarihinde kayıp olarak aranmaya başlanmış, ve cesedi 15 Ocak'ta Paderborn kenti yakınlarındaki Möhnesee sahili kenarında bulunmuştu. Polis cinayeti soruşturmak için 60 kişilik bir soruşturma grubu oluşturduğunu açıklamıştı.


60 kişilik ekip iz sürdü

12 Ocak tarihihinde arkadaşlarıyla oyun oynamak için evden çıkan minik Kardelen'den bir daha haber alınamadı. Kardelen Kıraç, kayıp olarak aranırken 15 Ocak tarihinde Paderborn'a 60 kilometre uzaktaki ormanda cesedine rastlandı. Alman polisi, küçük kıza tecavüz edildiğini ve daha sonra boğularak öldürüldüğünü açıkladı. Döndü ve Yaşar Kıraç çiftinin çocukları olan Kardelen memleketi olan Ordu'da toprağa verildi. Polis Kardelen'in katilini bulmak için 60 kişilik bir soruşturma grubu oluşturduğunu ve yaklaşık bin ipucunu değerlendirdiğini açıklamıştı.


Bu haber toplam 5258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri