Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardemir ile İran arasında dev anlaşma

10.03.2011 23:02
İran devlet demir yollarının ağlarını yenilemek için KARDEMİR ile ilk etapta yaklaşık 120 milyon avro değerinde 170 bin ton UIC-60(860-O)900 A kalitesinde ray satışı için sözleşme imzalandı.

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri Anlaşma öncesi İran'dan gelen heyet KARDEMİR fabrikalarında son incelemeleri yaptı.

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel, uzun süren görüşmelerin ardından İran ile 170 bin tonluk bir anlaşma yaptıklarını söyledi.

Genel Müdür Fadıl Demirel, İHA'ya yaptığı açıklamada, Ray ticaretinin pazarlaması ve ilişkilerinin çok özel bir konu olduğunu anlatarak, "Ray alıcıları tektir. Hangi ülkeye gidersek gidelim ray alıcılarının arkasında mutlaka devlet vardır. Biz özellikle ihracat pazarlaması yönüne KARDEMİR olarak yeni giren bir fabrikayız. Çoğu ülkeler ray ihtiyacını belli ülkelerden alıyordu. Birileri bu pazara uzun yıllar yerleşmiş. Belli bir ilişkiler çerçevesinde mal satarak kalite ve tedarikleri yaparak iyi bir şekilde yerleşmişti. Biz KARDEMİR olarak böyle bir pazarları zorlamak ve girmek kolay değildi. İran'la uzun süredir uğraşıyorduk ve kolay olmadı. Ama en sonunda çok ciddi bir anlaşma yaptık. 170 bin tonluk bir anlaşma yaptık ve 1 ay içinde İran'a 14 bin ton ilk ray partisini iki gemi ile göndereceğiz. Büyük bir parti ve bir sene içinde bunu tamamlayacağız. Tabii bu sadece başlangıç. Bundan sonra kalitemizle ve tedariklerimizle İran'la çalışmalarımız devam edecek. Umuyorum ki bu ilişki devam edecek. Bu anlaşma hem KARDEMİR için hem de ülkemiz için ciddi bir kazanç kapası. İran içinde önemli bir tedarik ülkesi konumuna geldik. Biz İran'a yaptığımız anlaşma ile hem kuzeyden hem de güneyden ulaşma imkanımız var. İran'ın içersindeki demir yollarının hatlarındaki ihtiyaçlarına göre bizim sevkıyatlarımızla kendi iç nakliyelerinin maliyetini de minimumuma çekiyoruz. Hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

"HÜKÜMETİN DESTEĞİ İLE BAŞARDIK"

İran ile yaptıkları bu anlaşmada başta Başbakan Recep Tayip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma Bakanı'na verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Demirel, "Onların bu ciddi desteği olmasaydı bu anlaşmayı yapamazdık. Devletler arasındaki ve hükümetler arasındaki iyi ilişkiler sonucunda biz böylesine büyük bir anlaşma imzaladık. İran bizim için çok büyük bir pazar aslında. Bu ülkeye sadece ray değil profil ihraç etmeyi de hedefliyoruz. Çoğu ürünlerde bölgenin tek üreticisi konumunda olmamız bizim en büyük avantajımız. Yeni yatırımlarımızla şu an en yüksek kalitede 650 mm çapında profil üretebiliyoruz. İran inşaat sektöründe çelik konstrüksiyon profil kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Son zamanlarda inşaat yatırımlarına ağırlık veriyor. Bu alanda da iyi ilişkiler çerçevesinde profil ihraç etmeyi hedefliyoruz" ifadesine yer verdi.

Fadıl Demirel, 8 ay önce ray ve profil haddehanesinde 500 ton üretirken bugün günlük bin ila bin 200 ton ray üretimi gerçekleştirdiklerini ve bunu yakın zamanda yeni yatırımlarla aylık 35 bin tona çıkaracaklarını da dile getirdi.

Öte yandan İran devlet demir yolları aracı firması Avrasya Yönetim Kurulu üyesi Davrus Rahim Zadeh ve Genel Müdür Alirıza Gaderi, KARDEMİR'de son incelemelerde bulundu. Davrus Rahim Zadeh incelemeler sırasında İHA'ya yaptığı açıklamada, "İran ile Türkiye arasında iş birliğini geliştirmesi adına elimizden geleni yaptık ve şu anda 170 bin tonluk bir anlaşma imzalandı" dedi.

KARDEMİR'in çok kaliteli üretimini İran'da tanıttıklarını ve İran devleti tarafından gönderilen heyetin, yapılan üretimin uluslarası standartlarda olduğunu görünce anlaşmanın yürürlüğe girdiğini söyleyen Davrus Rahim Zadeh şunları kaydetti:

"KARDEMİR çok büyük bir firma ve son zamanlarda yeni yatırımlar yaptı. Bundan dolayı KARDEMİR'in artık daha kaliteli mal ürettiğini ve kalitesinin tescillendiğini gördük. KARDEMİR İran'da artık önemli yere sahip ve İran'la iş birliği yapacak büyük firmalardan birisi artık. KARDEMİR'in yalnız ray değil başka ürünleri de var ve bu ürünlerin de şu anda İran'da pazarlanması ve satılması söz konusu. İki ülkenin üst düzey yetkililerinin İran ve Türkiye arasında iş birliğinin gelişmesi yönündeki direktifleri doğrultusunda KARDEMİR İran piyasasında daha büyük paylara sahip olacak. Şu anda İran'da demir yolu yapımı devletin ön projelerinden birisi halini almış. Üst düzey yetkililerin emrini almış ve şu anki demir ağlarının iki katına çıkma projesi var ve bu demir yolunun artırmasında KARDEMİR'in etkili olacağını düşünüyoruz."

Kaynak:
Bu haber toplam 2136 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri