Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Karşımıza Türklük Ve Kürtlükle Gelmeyin'

17.02.2013 18:10
Mardin programı devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Midyat'taki toplu açılış töreninde halka hitap etti. Erdoğan, "Eğer terörü bitirirsek Türkiye'nin önünde kimse duramaz" dedi.

 

Dün Mardin'de gerçekleşen toplu açılış törenleri ile AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısına katılan, akşam ise kanaat önderleri ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan'ın Mardin programı bugün de devam ediyor.  Erdoğan Midyat'ta toplu açılış töreninde halka hitap etti. Ardından Kızıltepe'ye hareket etti.

Güneydoğu'ya hizmet götürdüklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Her yere hizmet götürüyoruz. Ömrümüz oldukça bu ülkeye hizmet etmeye devam edeceğiz. Midyat'ın yeri bizde ayrı. Midyat tüm renkleri içinde toplayan ve karşılıklı sevgi saygı içinde bir medeniyetler şehridir" dedi.

BU KARDEŞLİK BİZE ALLAH'IN LÜTFU

Herkesin birlik ve kardeşlik için yaşadığını belirten Erdoğan, kimsenin kimseye üstünlüğünün olmadığını söyledi. Erdoğan, "Türk'ü, Kürt'ü, Arab'ı, Süryani'si, Yezidi'si ile hoşgörüyü egemen kılan Midyat dünyaya örnek olacak bir şehirdir. Siz bunu başardınız. Sizleri tebrik ediyorum. Bu kardeşlik, bu dostluk bize Allah'ın bir lütfudur. Bu güzelliği ve ahengi inşallah zedelemeyecek bunu bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bakın bizim çok net ilkemiz var. Biz 12 yıl önce yola öyle çıktı. Bu toprakların şairi, sesi ve nefesi olan Yunus Emre'nin sesi ile konuşuyoruz. Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Kim kendi kabilesinin diğerlerinden üstün olduğunu iddia ediyorsa. O kişi şeytanın izindedir. Kabileler, diller ve inançlar ayrı olabilir ama saygındır. Ne beyazın araba, ne arabın beyaza üstünlüğü yoktur. Başı kuru üzüm tanesi gibi incik büncük olsada biz insanları severiz. Her şeyden önce insanız, her şeyden önce canız. Biz bu topraklar üzerinde bir milletiz. Biz bu topraklarda binlerce yıl birlik olduysak. Yine bu topraklar üzerinde bir ve birlikte olacağız. Güçlü olacağız. Mardin bölge illeri arasında farklı duruyor. Mardin her alanda kabuğunu kırıyor. Mardin içinde Midyat bize farklı mesaj veriyor. Burada bir bozulma başlamış. Büyükşehir olaraka bunları düzelteceğiz. Midyat'ı yeniden inşa edeceğiz. Midyat'ın telkari ustaları gibi yeniden öreceğiz Midyat'ı" diye konuştu.

BU TOPRAKLARDAN NEDEN YÖNETİCİLER ÇIKMASIN?

-Tüm bölgede barışı, huzuru teşkil edip kardeşliği yüceltirsek bölgedeki her il Mardin ve Midyat gibi olacak. Potansiyelini ortaya çıkaracaktır. Acının kanın yegane sebebi terördür. Buradan gözlerindeki heyecanı ışıltıyı görebildiğim evlatlarımız niçin en iyi eğitimi almasın? Neden doktor olmasın? Neden mimar veya öğretmen olmasın? Bu bölgenin çocukları iyi yerlere gelerek bu topraklara hizmet etmesin? İşte Muammer Güler kardeşiniz. Gaziantep'te İstanbul'da valilik yaptı. Şimdi İçişleri Bakanı oldu hepinize hizmet verecek. Bizde hiçbir milliyetçilik yok. Biz tüm insanlarımızı seviyoruz. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Süryanisiyle 76 milyonu seviyoruz.

KİMSE BİZİM KARŞIMIZA TÜRKLÜKLE KÜRTLÜKLE ÇIKMASIN!

Kimsenin milliyetçilik yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, ''Etnik milliyetçiliği her kim yaparsa yapsın, o sapkınlık içindedir, o cehalet, fesat içindedir, fitne peşindedir. Bizim kadim medeniyetimizde asla bir ayrım olmamıştır. Bizim kültürümüzde geleneklerimizde özellikle bu hassasiyet hep korunmuştur. Bin yıllar boyunca bu topraklarda nasıl bir ve beraber olduysak Allah'ın izniyle yine bir olacak, diri olacak bu topraklar üzerinde iri ve güçlü olacağız'. Bir çözüm sürecinin içinde olduklarını belirterek, ''Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız. Vatan toprağının her karışında aynı hakların, aynı özgürlüklerin hakim olması için çalışıyoruz. Artık inkar politikaları yok, artık ret politikaları yok, asimilasyon politikaları yok. Bunların hepsi ayaklarımızın altında. Kürt'ü de Arab'ı da Türk'ü de Laz'ı da Çerkez'i de Gürcüsü de hepsi benim kardeşim. Dikkat edin terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını hedef alıyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını, yetişmesini istemiyorlar. Bu bölge insanının yoksulluktan, işsizlikten kurtulmasını istemiyorlar. Kanlarını akıttıkları, ölmeye ve öldürmeye programladıkları gençlerin tükenmesini istemiyorlar. İşte buna artık hep birlikte 'dur' diyeceğiz" dedi.

TÜRKİYE HALA DARBE ANAYASALARI İLE Mİ YÖNETİLECEK?

Türkiye'nin hala darbe anayasaları ile yönetildiğinin altını çizen Erdoğan, "Artık inkar politikaları, red ve asimilasyon politikaları yok. Biz imtiyazları yıka yıka bu ülkede demokrasiyi güçlendirdik. Önümüzde duran engeller hakları ve özgürlükleri herkes için hayata geçirdiğimizde sorunları kalıcı bir şekilde çözmüş olacağız. Yeni anayasayı işte bunun için önemsiyoruz. Yeni anayasıyı isteyen biziz. Onlar istemiyor. Onlar ipe un seriyor. CHP bunun sınırı yok ne zaman biterse diyor. MHP  23 Nisan'a bitsin istiyor. BDP'de aynı CHP gibi ne zaman biterse diyor. Bu kadar sulandırma olmaz. Türkiye hala darbe anayasaları ile mi yönetilecek? Biz samimiyetimizi gösterdik. Eğer Türkiye'nin önündeki en büyük engel terör biterse Türkiye'nin önünde kimse duramaz. Yeter ki bir olalım ve beraber olalım" diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri