Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaşif Kozinoğlu kimdir?

04.03.2011 06:37
Ergenekon soruşturması kapsamında evi de aranan MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kâşif Kozinoğlu'nun künyesi
Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı kuran bordo bereli bir asker.Yurt içi ve yurtdışında kritik pek çok yerde ve birimde görev yaptı.

Türkiye, MİT eski mensubu Kaşif Kozinoğlu adını ilk olarak 6 yıl önce MİT- Mafya-Yargıtay skandalıyla duydu. Kozinoğlu, karmaşık ilişkiler ağının tam ortasında duruyordu. Alaattin Çakıcı'nın davası için döneminYargıtayBaşkanı Eraslan Özkaya ile görüştüğü ortaya çıktı.

İkili arasındaki konuşmalar yasal dinlemeye takılmıştı. Kaşif Kozinoğlu inkar etti. Ancak mahkeme, Çakıcı'nın ceza almaması için Yargıtay'daki dosyasını takip ettiği ortaya çıkan Kozinoğlu'nu 5 ay hapse mahkum etti.
Hakkında ilk dava açılan üst düzey MİT görevlisi olan Kozinoğlu'nun yolu Ergenekon'la ilk kez kesişmiyor. Özel Kuvvetlerin bir kolu olan Muharebe Arama Kurtarma Birliği MAK'ın da kuruculuğunu yapan eski MİT mensubu görevi,Ergenekonoperasyonunda tutuklanan Levent Göktaş'a bırakmıştı.
MİT'te Operasyon Başkanlığı'nın altında Asya Ülkeleri Daire Başkanı Vekilliği yapan Ergenekon şüphelisinin, "yükselebilmek için, teşkilata sahte diploma verdiği" iddiası onun hakkında bilinenlerden.
İddiaya göre OdaTV'de yapılan aramada devletin güvenliğini tehlikeye atacak çok gizli belgeler ele geçirildi. Belgelerin bir kısmını Soner Yalçın ve arkadaşlarına Kaşif Kozinoğlu'nun verdiği öne sürülüyor. İddiaya göre, OdaTV'de yapılan aramada bir bilgiyarda "koz" isimli dosyada çıktı. Ve orada açıkça "Kozinoğlu'ndan gelen belgeleri değerlendirelim" deniyor.

Polis, Kozinoğlu, yurtdışında olduğu için gözaltına alamadı.


 

Bu haber toplam 4462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri