Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kastamonu Saldırısı Kandil Üstlenildi!

06.05.2011 09:57
Teröristlere saldırı emri Kandil'den, “Ilgaz’da büyük bir ateş yakın” şeklinde verildi

Başbakan Erdoğan'ın Kastamonu gezisi sonrası, polis konvoyuna yapılan silahlı ve bombalı saldırının yankıları sürüyor. Saldırıların devam edeceğine işaret eden istihbarat kaynaklarına göre saldırıların hedefinde özellikle polis var... Kastamonu saldırısında derin yapılanmanın işbaşında olduğunu söyleyen uzmanlar eylemlerin, BDP'nin bölgedeki en ciddi rakibi olan AK Parti'nin etkisini kırmayı amaçladığını söylüyor. Ergenekon operasyonlarıyla köşeye sıkıştırılan 'derin yapı'nın, kaos çıkarmaya yönelik eylemleri terör örgütüne ihale ederek seçim öncesi 'puslu hava' oluşturmak istediği konuşuluyor. YSK'nın milletvekili adaylarıyla ilgili anlamsız kararı sonrası başlayan gerginlik can alırken, BDP'li isimlerin seçim öncesinde söylemlerini sertleştirmesi de sürece tuz biber ekiyor.

DERİN HÜCLER İŞ BAŞINDA

Stratejik Düşünce Enstitüsü Güvenlik ve Terör Uzmanı Doç. Dr. Aytekin Geleri, "Saldırıyla birlikte derin yapının taşeronluğunu yapan hücrelerin harekete geçirildiğine kesin gözüyle bakabiliriz" yorumunu yaptı. Saldırının kamuoyunda büyük ses getirmeyi amaçladığını söyleyen Geleri, "Doğrudan Başbakan'ın hedef alındığını düşünmüyorum. 15 Haziran'a kadar eylemsizlik süreci vardı. Buna rağmen farklı zamanlarda bu tür eylemler olacaktır. BDP'ye karşı bölgede hâkim tek parti olduğu için örgüt AK Parti'ye olan desteği kırmayı amaçlıyor" diye konuştu.

TEPKİLER İÇİN SABIRSIZLANIYORLAR

Bir hafta önce Taraf gazetesindeki köşesinde saldırı olacağını yazan Emre Uslu, Karadeniz'in tesadüfen seçilmediğini söyleyerek, "Milliyetçilik duygusunu kaşıyıp, çözümsüzlüğü amaçlıyorlar" dedi. Bir süre önce Ladik'te saldırı yapıldığını, ardından Diyarbakır'da Samsunlu teğmen'in öldürüldüğünü dile getiren Uslu, "Teğmeni önce PKK'nın öldürdüğü söylendi. Sonra komşusunun öldürdüğü açıklandı. Sonra onun da Samsun'lu olduğu anlaşıldı. Kastamonu saldırısının aydınlatılmasında önce Samsunlu teğmen cinayetinin çözülmesi önem taşıyor. Özellikle Tunceli'de konuşlanmış örgüt damarıyla derin devlet arasında bir bağ var. Bundan sonraki saldırılarda hedef polis olacak. Toplumun şiddetli tepkisini sabırsızlıkla bekliyorlar" diye konuştu.

ILGAZ ÖZELLİKLE SEÇİLDİ

Saldırı sonrası sorulan sorulardan biri de neden Kastamonu'nun seçildiği oldu. Uzmanlara göre Ilgaz Dağları'nın etekleri saldırı için avantajlı konuma sahip. Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadeleyi yürüten asker, saldırı noktalarına hakim olduğu için, asker hakimiyetinin düşük olduğu Karadeniz, saldırı için en uygun bölgeydi. Yine, bölgede PKK'nın olmaması nedeniyle oluşan 'düşük saldırı ihtimali' algısı nedeniyle de Karadeniz tercih sebebi oldu. Militanlar izlerini kaybettirmek için ormanlık alandan faydalandı. Milliyetçilik hislerini kaşıyarak, şiddeti tırmandırmak isteyen örgüt, milliyetçi muhafazakâr kesimlerin yoğun olduğu Karadeniz'i de özellikle bunun için tercih etti.

 

Biz bu oyunları çok gördük

* TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: "Bize çelme takmaya çalışabilirler ama hiçbir sebeple Türkiye'nin gelişimini ve olumlu duruşunu kimse tersine çeviremez."

* Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Bu bir cinayettir, terörist faaliyettir. Bunları kim yaptıysa onları lanetliyoruz. Cezaları vereceğimizin de bilinmesini istiyoruz. Bütün polis camiasına baş sağlığı diliyorum."

* Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: "Terörle bir yere varmaya çalışanların son hezeyanları bunlar. Başbakanımızın korumalarına yapılan bu saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum."

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer: "Anlaşılıyor ki Türkiye'nin istikrarından rahatsız olanlar harekete geçmeyi düşünüyorlar. Ama biz elimizden gelen bütün çabalarımızla Türkiye'nin bu istikrarını koruyacagız."

* Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: "Sandıktan ümidini kesmiş zihniyetin Türkiye'nin huzurunu bozma girişimlerine millet hiçbir şekilde paye vermeyecektir."

* Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Hainler, alçaklar, Başbakanımızın konvoyunda koruma görevi yapan gencecik polis kardeşlerimize saldırdılar ve o kardeşlerimizden biri şehit oldu. Kim eline silah almışsa, kim o gençlerimizin eline silah vermişse bu milletin geleceğini yok ediyor."

* AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: "Başbakanlık konvoyuna yapılan hain saldırı partimize karşı yapılan bir oyundur. Biz bu oyunları çok gördük, Ergenekon Davası sürecine bakın."

* CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: "Terör kimden ve nereden gelirse gelsin kınıyoruz. Terörle bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi lazım. Terörün bir insanlık suçu olduğunu toplum kabul etti. Sayın Başbakan'a geçmiş olsun diyorum."

* MHP Lideri Devlet Bahçeli: "Yol üzerinde eskort arabasının şu an için bilinmiyor ama tahmini mümkün olan odaklarca saldırıya uğradığı anlaşılmaktadır. Hakk'ın rahmetine kavuşmuş olan polis kardeşimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşimize acil şifalar diliyorum."

* BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu: "Anadolu'nun orta yerinde, güpegündüz bir terörist saldırının olması dikkate şayandır. Bizler kendi ülkemizin yollarında, ovalarında, dağlarında güvende olmayacaksak halimiz ne olacak?"

* HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş: "Tetiği çeken kim olursa olsun, bu saldırının seçime giden Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya çalışan millet ve demokrasi düşmanlarınca gerçekleştirildiği açıktır."

 

Karanlık odaklar ittifak yaptı

Başbakan Erdoğan'ın eski Başdanışmanı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Kastamonu'daki hain saldırıyı değerlendirdi. Asıl hedefin AK Parti olduğunu belirten Akdoğan, iktidarın bir parçası olarak gördükleri polisin de hedef olduğunu kaydetti. Akdoğan, şiddet üzerinden kendilerine siyasi alan açmaya çalışan bir güruhun varlığına dikkat çekerek, "Kürtlerin meseleleri, temel hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesidir, bölgeye yatırım yapılmasıdır. Onlar Kürtlerin meselelerini mesele olarak kabul etmiyor. PKK meselelerini Kürt sorunu olarak tanımlamaya başladılar" dedi.

Saldırının gerilimden medet uman, gerilim olmadığı zaman meydanlarda kendi etrafında insanları toplayamayan bir anlayışın eseri olduğunu söyleyen Akdoğan, şiddetten medet umanların sadece BDP ya da PKK olmadığını kaydetti. Bu süreçte tabloyu değiştirmek ve AK Parti'ye dokundurmak isteyen karanlık güçlerin bulunduğunu söyleyen Akdoğan, bunun karanlık odaklar arasında bir ittifak olarak görülebileceğini belirtti. Akdoğan, "Kimin eli kimin cebinde belli değil. Eskiden de bir takım olaylar oldu, PKK önce üstlenmedi. Sonra yerel unsurlar yapmış olabilir denildi. Sıkıştıklarında eylemi kabul etmeyerek taşeron üzerine yıkmak gibi bir anlayış da var. Burada bir takım karanlık tablo oluşuyor" diye konuştu.

 

'Sonraki hedef AK Parti!'

Kastamonu saldırısı sonrası güvenlik güçlerince tespit edilen telsiz konuşmaları, terör örgütünün bundan sonraki hedefinin 'AK Parti' olduğunu ortaya koyuyor. PKK'lı teröristler arasında geçen konuşmalarda, teröristlerin kutlama yapması dikkat çekiyor. İşte saldırının ardından PKK militanlarının grupları arasında geçen telsiz konuşmaları:

Zeynel (Karadeniz açılım sorumlusu): Bu Kastamonu'daki eylem.

Dicle: Tamam Kastamonu'daki.

Zeynel: Bu Kastamonu'daki eylem arkadaşlar tarafından yapılmıştır.

Dicle: Tamam Kastamonu'daki eylem arkadaşlar tarafından yapılmıştır.

Zeynel: Zerzan'a (Eylemi yapan grubun telsiz kodu) çağrı yapılsın bilgi verilsin.

Munzur (Dersim Eyalet telsizi): Bu Kastamonu Ilgaz Dağları'nda operasyon var, pusulamalar var arkadaşlar dikkatli olsun.

Roj (Kandil Telsiz Kodu): Tamam o zaman biz yarın anons ederiz. Deriz operasyonlar var, arkadaşlar dikkatli olsunlar.

Zafer (örgütün başka bir Karadeniz gurubu): Valla çok güzel bir eylem oldu yani...

Munzur: .....AKP.....

Zafer: Yani bundan sonra ki tek hedefimiz onlardır yani AKP'dir

Munzur:.....AKP...

Zafer: Doğru doğru.

 

Köylüleri haraca bağlamak istemişler

Kastamonu'daki hain saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin, eylem öncesi bölgede keşif yaptıkları ortaya çıktı. 24 Nisan günü civar köylerde yaşayan 30 yaşlarındaki M.Ö, mantar toplamak için bölgeye gittiğinde 6 kişilik silahlı bir grubun yemek yediğini fark etti. Korkuya kapılarak uzaklaşmak isteyen M.Ö'yü rehin alan teröristler, yanındaki ekmeğini aldıktan sonra yiyecek getirmesi için serbest bırakıldı. Bunun üzerine M.Ö. yakında olan Çekiç Köyü'ne giderek durumu Ş.H.'ye anlattı. Daha sonra 156 Jandarma İhbar Hattı'nı arayarak ihbarda bulundu.

İhbar sonrası jandarma ve polis alarm durumuna getirildi. Bölgeye gönderilen özel jandarma timleri teröristlerin kullanabileceği tüm mağaraları tek tek aradı, ancak iz bulamadı. Saldırı öncesi bölgede gerek jandarmanın gerekse polisin çok hareketli olduğunu dile getiren bölge sakini Ayhan Çakal, Boyabat'taki saldırının ardından bölgede olası bir saldırı ihtimalinin yakın köylerde konuşulduğunu kaydetti. Buna karşın güvenlik güçlerinden saklanmayı başaran teröristler ise 11 gün sonra ise hain saldırıyı gerçekleştirdi.

 

Ilgaz'da büyük bir ateş yakın

Teröristlerin saldırı öncesi Kandil'den "Ilgaz'da büyük bir ateş yakın, herkes görsün" şifresiyle talimat aldığı belirtildi. Eylem için örgütün 4 teröristi görevlendirdiği ortaya çıktı.

 

Kandil'e eylem raporu geçtiler

Terörist grubun eylem sonrası Kandil'e rapor geçtiği belirlendi. Örgütün sözde bölge sorumlusu telsizde "Polis ekibine eylemi yaptık, araç yandı, ölü ve yaralı polisler var" ifadesini kullandı.

 

Mermiler 'çelik uçlu'

Saldırıya uğrayan polis aracına 46 adet mermi ile 10 şarapnel parçasının isabet ettiği tespit edildi. Ekip otosuna isabet eden kurşunların zırh delici özelliğe sahip 'çelik uçlu' olması dikkat çekti.

 

Dağlar didik didik

Saldırı sonrası 40 özel harekatçı ile 20 kişilik 'bordo bereli' ekip Ilgaz Dağı'nda operasyona çıktı. Keskin nişancılardan oluşan birlik ormanda takip başlattı. 

Bu haber toplam 3906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri