Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katil eşek arıları 42 kişiyi öldürdü!

04.10.2013 01:16
Çin'de ortaya çıkan turuncu kafalı ve baş parmak büyüklüğündeki katil eşek arıları 42 kişiyi öldürdü, 1600'den fazla kişiyi de ölümcül şekilde yaraladı...

Çin'de ortaya çıkan katil eşek arıları 42 kişiyi öldürdü, 1500'den fazla kişiyi yaraladı...

Sonbaharda çiftleşme mevsimini yaşayan Çin'in katil eşek arıları üç şehirde Temmuz ayından bu yana tam 42 kişinin ölümüne 1675 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Yaralıların yüzde 37'sinin ise hali hazırda durumlarının ağır olduğu ve hayati tehlikelerinin devam ettiği belirtildi.

DAHA DA SALDIRGANLAŞTILAR

Yazın bitmesi ve sonbaharın gelişiyle çiftleşme mevsimleri de başlayan eşek arılarının daha saldırganlaştığı ve özellikle okulları basarak öğrencilere saldırdığı gelen bilgiler arasında. Ayrıca arıların tarlalarda çalışan tarım işçilerine de saldırıp bir çoğunu yaraladıkları belirtildi.

Katil eşek arılarının saldırısına uğrayan Mu Conghui adlı Çinli bir kadın, "Birden bire başıma ve ayaklarıma üşüştüler... Bir çoğu bacaklarımı sarmaladı. Bir kaç dakika içinde beni yürüyemez ve ayaklarımı hareket ettiremez hale getirdiler. Çok korkunçlardı..." dedi.

ÖLÜMCÜL ISIRIKLAR

Kadının bacaklarında saldırının üzerinden haftalar geçmesine rağmen derin yarıklar bulunduğu ifade edildi. Kadının 2 aydır hastanede bakımda bulunduğu ancak halen ayaklarını oynatmakta zorlandığı belirtiliyor. Bunda arıların zehrinin ve tahribatının büyük olmasının etkili olduğu kaydediliyor.
Öte yandan saldırıya uğrayan öğrencilerden birinin sırtında da derin yarıklar olduğu gözlendi.

BAŞ PARMAĞINIZ KADAR BÜYÜKLER

Uzmanlar arıların öldürücü olmasının sebebinin ise vücutta oluşturdukları alerjik reaksiyonlar ve bunun sonucunda gerçekleşen çoklu organ yetmezliği olduğunu kaydediyor. Bilim adamları, ölümlere sebep olan katil eşek arılarının 3 buçuk 4 santimetre büyüklüğünde olduğu dile getirilirken, Dev Asya Eşek Arısı ya da "vespa mandarina" ismiyle bilindiğini ifade ediyor. Dünyanın en büyük arı türü olan Dev Asya Eşek Arısı bir insanın baş parmağı büyüklüğünde olabiliyor. Genelde turuncu bir kafası bulunan arının ağzının ise siyah olduğu ifade ediliyor. Her sene Japonya ve Çin bölgesinde bu eşek arıları sebebiyle ortalam 30 ila 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

BAL ARILARINI DA ÖLDÜRÜYOR

Dev eşek arılarının sadece insanlara değil aynı zamanda bal arılarına da büyük zarar verdiği ve her sene on binlerce bal arısının dev eşek arıları tarafından öldürüldüğü kaydediliyor.

İNSAN TERİNE DUYARLI

Dev eşek arılarının alacalı renklere, insan terine, alkole, tatlılara ve güzel kokulara duyarlı olduğu belirtilirken, insanlar veya hayvanlar kaçarken koştukları zaman bu arıların daha da saldırganlaştığı kaydediliyor.

Kaynak: RotaHaber / Umut Yavuz 

Bu haber toplam 13164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri