Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katledilen Mimar Sinan eserine soruşturma!

11.03.2015 11:34
Fındıklı’da Mimar Sinan’ın sekizgen planlı inşa ettiği cami cam cepheli bir bina şeklinde inşa edilince, yapıya onay veren koruma kurulu hakkında soruşturma açıldı.

İstanbul'da Fındıklı'da Mimar Sinan tarafından 1591 yılında inşa edilen Süheyl Bey Camii'nin yerine yapılan yeni camiyle ilgili soruşturma açıldı.

AVM görünümlü bir bina şeklinde yapılarak faaliyete geçirilen camiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma başlattı. Pojeyi onaylayan İstanbul 2. Nolu Koruma Kurulu'na projeye neden imza verdikleri soruldu. Kararda imzası olan Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu, ‘’caminin ihyası için arazinin yeterli olmadığını, adının yaşaması için modern görünümlü camiye onay verdiklerini’’ söyledi.

Bakanlık, kararda imzası bulunan eski kurul üyesi Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’dan da savunma istedi.

Radikal'in haberine göre Çoruhlu o karara neden imza attığını şöyle anlattı: "Yapı ortada yoktu ve parselin önemli bir bölümünün yola katılması sebebiyle cami yapılması düşünülen alan da küçülmüştü ve buraya camiyi özgün boyutlarıyla sığdırmak imkansız olacaktı. Bu nedenle eldeki veriler, imkanlara göre mevcut alanda tam ve doğru bir rekonstrüksiyon yapılamayacağından, mevcut kalıntıların konservasyonunun yapılarak olduğu gibi korunması, minarenin alt kısmı mevcut olduğundan özgün yerinde inşa edilerek tamamlanması, kalıntılara müdahale edilmeden en azından caminin adının yaşatılması maksadıyla modern bir cami uygulamasının yapılması kararı alındı ve sonra bununla ilgili getirilen restorasyon projesi adı altındaki uygulama projesi 16.03.2011 tarih ve 4337 sayılı kararla kabul edildi. Bu restorasyon projesi Kurulumuzun rölöve projesindeki tescilli kalıntıların konservasyonlarının yapılmasını içermekteydi. …Bilimsel bir rekonstrüksiyonun yapılması mümkün olmadığından tamamen yeni ve çağdaş anlayışla bir caminin inşa edilmesi doğru bir uygulama olmuştur. Restorasyon mevcut bir tarihi yapının zamanla bozulmuş bölümlerinin bilimsel metotlarla aslına göre tamamlanması işidir. Burada zaten bir restorasyon değil mevcut kalıntılara konservasyon uygulaması yapılmıştır, mevcut olmayan cami ise temsili olarak yeniden inşa edilmiştir.’"

BAKAN BOZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ; "Süheyl Bey Camisi’nin ihyası, tarihsel belgeler, kazı çalışmalarında tespit edilen veriler ve koruma kriterleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Caminin restorasyon projesinde, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan duvarların korunmasına ve temel duvarları bulunarak yeri tespit edilebilmiş minarenin, özgün malzemeleri ile yeniden yapılarak ayağa kaldırılmasına karar verilmiştir" açıklamasını yapmıştı.

Bu haber toplam 1890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri