Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katliam ve Yasaklara Rağmen Halk Sokakta

19.08.2013 01:14
Mısır’da Yüksek Mahkeme önünde ve birçok şehirde darbe karşıtı göstericiler, katliam ve yasaklara rağmen yeniden toplanarak, insan zinciri oluşturdu.

Aralarında ülkedeki son vahşi katliamda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarının da bulunduğu göstericiler, Mısır bayrakları ve Muhammed Mursi’nin fotoğraflarını taşıyarak, “Askeri yönetim düşsün. Darbe terördür” yazılı pankartlar açtı.

Mısır’da sokağa çıkma yasağına rağmen ülkenin çeşitli kentlerinde protesto eylemleri düzenleniyor. Başkent Kahire’nin banliyösü Hilvan kentindeki El-Meragi Camisi’nde biraraya gelen darbe karşıtları, El-Feth Camisi’nde göstericilerin mahsur kalmasını kınayarak, “tekrarlanan katliamları” protesto etti. Aralarında ülkedeki son şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarının da bulunduğu göstericiler, Mısır bayrakları ve ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğraflarını taşıyarak, “Askeri yönetim düşsün. Darbe terördür” yazılı pankartlar açtı.

Yönetimin koyduğu sokağa çıkma yasağını delen ve El-Minya vilayetindeki Er-Rahman Camisi önünde toplanan göstericiler de ellerinde taşıdıkları “İçişleri Bakanlığı ve ordu baltacıdır, darbe terördür” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçerek, ordunun müdahalesini ve katliamı kınadı. Göstericiler, geçen Çarşamba Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında barışçıl gösteri düzenleyen darbe karşıtlarına müdahale edilmesi sonucu gerçekleşen katliamın sorumlularına hak ettikleri cezanın verilmesini talep etti.

İskenderiye’de gösteri düzenleyen darbe karşıtlarının ise ordu ve polis karşıtı sloganlar attığı, “Hasbunallah ve ni’me’l-Vekil. Askeri yönetim düşsün. Ey şehit sen rahat uyu. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Sisi’ye idam” yazılı pankartlar açtığı gözlendi. Mısır’da ordunun demokrasi yanlısı göstericilere müdahalesinin ardından çarşamba günü itibariyle ülkenin 14 vilayetinde başlayan ve 1 ay devam edecek sokağa çıkma yasağı, her gün 19.00-06.00 saatleri arasında uygulanıyor.

Yasağa uymayanlar hapis cezasına çarptırılıyor. Öte yandan Müslüman Kardeşler, yürüyüşlerin iptal edildiği haberlerini ise yalanladı. Yürüyüşlerin, güzergah üzerindeki binalarda bulunan keskin nişancılardan dolayı iptal edildiği iddia edilmişti.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri