Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kavaklı Kampı NEDEN ÖNEMLİYDİ?

12.10.2011 11:08
Polis ve Jandarma Özel Haraket, PKK'nın Hakkari'ye 30 km mesafedeki kavaklı kampını yerle bir etti. Bu kampın yok edilmesi çok önemli. Neden mi?

Irak'ın kuzeyindeki Kandil, terör örgütü PKK için ne kadar önemliyse sınırlarımız içindeki Hakkari'ye 30 km mesafedeki Kavaklı kampı da o kadar önemliydi.

Yaklaşık 500-600 PKK'lının kaldığı bu kamp Polis ve Jandarma Özel harekatın başarılı operasyonu ile yerlebir edildi. Üstelik de sıfır zaiyatla...

Bu kampın yok edilmesi birkaç açıdan çok önemliydi. Bugün Yazarı Adem Yavuz Arslan da bugünkü yazısında bu detaylara dikkat çekmiş...

İşte Adem Yavuz Arslan'ın bugünkü yazısı;

Haftalardır bu köşede ‘PKK ile mücadele de yeni dönem’i yazıyorum.

Başkent’in kararlılığını, asker-polis uyumunu ve özellikle de kırsal- şehir ayrımı gözetmeden PKK’ya yönelik tam saha pres yapılacağını özel kulislerle yazdım.

Kendisini PKK ve Kürt sorunu konusunda tekel gören bazı kalemler bu yönde yazılan yazıları acımasızca eleştirdi.

Hatta hükümete üst perdeden akıl verdiler. Onlara göre “silahla bu iş olmaz, PKK’yı yenmemiz mümkün değil, Kandil’e gidilmez, Öcalan serbest kalmazsa olmaz. Özerkliği’de pekala uygulayabiliriz.”

Bütün bu önerilerin çözüme ne oranda katkı sağlayacağı ayrı bir tartışma konusu ama PKK ile mücadele de işin özü şu; kararlı ve hazırlıklı olursanız her şey mümkün.

İşte Kavaklı Örneği..

PKK’nın meşhur Kavaklı Kampı artık yok. Çünkü polis özel harekat ile jandarma özel harekat timleri sıfır kayıpla ‘ulaşılamaz’ denilen bu kampı imha etti. 500 PKK’lı şu anda kampı çevreleyen dağlarda abluka da.
Bölge de çatışmalar hala sürüyor.

KAVAKLI KAMPI NEDEN ÖNEMLİ?

Kavaklı Operasyonu üzerinde özellikle durulması gereken bir olay. Çünkü PKK’nın Kırsal’a hakimiyet kurup şehirleri ablukaya alması bu kamplar sayesinde oluyor. PKK ister şehirde ister kırsalda yapacağı operasyonları bu kamp üzerinden yönetiyor.
Bombaları buradan temin ediyor, militanlarını buradan yolluyor.

Ramazan günü katledilen imam Aziz Tan’ın ölüm emri de burada verildi. Yine Ramazan günü 8 askerin şehit olduğu Çukurca saldırısı da buradan yapılmıştı.

Ayrıca sokak ortasında infaz edilen uzman çavuşlar, mühendisler buradan gelen teröristlerce vurulmuştu. Örgüte haraç vermeyen, emirlere karşı gelenler de buraya getirilip yargılanıyor, infaz ediliyordu.

KAVAKLI BİR NEVİ İÇERİDEKİ KANDİL'Dİ

Yani Kavaklı bir nevi içerideki Kandil’di. Üstelik Kavaklı’yı Hakkari civarında bilmeyen yok. 500 PKK’lı aynı anda burayı kullanabiliyor. Lojistik açıdan da çok kritik bir yer
Ancak gelin görün ki hapisteki darbe sanığı arkadaşlarını kurtarmak için envai çeşit senaryo üreten, hatta istifa edip giden komuta kademesi bu kampı imha etmek için hiçbir şey yapmadı. Ne zaman konu sivil irade tarafından gündeme getirilse “çok zaiyat olur, mümkün değil” cevabını verdiler.

Hatta terfisi hala tartışmalı Tümgeneral Gürbüz Kaya ki kamuoyu onu 6 askerimizin TSK mayını ile şehit olduğu olaydan, Balyoz’dan ve Gediktepe’de Mehmetçikleri şehit eden teröristleri ‘çoban sanmasından’ tanıyor, bu kampa operasyon emri vermemişti.
Şimdi ise Ankara’da ki konsept değişikliği sonuç verdi.

TERÖRLE PLANLI PROGRAMLI MÜCADELE

Önce İmralı ile Kandil’in bağı kesildi. Sonra Kandil güvenli bölge olmaktan çıkarıldı. Uçaklar tüm lojistiği ve destek yollarını kesti. Sonra dağı ve şehirdeki unsurları besleyen KCK’ya operasyon yapıldı. Şimdi de Türkiye içindeki kamplar imha ediliyor.
Bu olay tabi ki PKK’yı yenme anlamına gelmez. Ama siyasi irade kararlılığını ortaya kor, güvenlik bürokrasisi de o kararlılığa göre kendini konumlandırırsa sonuç alınabileceğinin örneği olması açısından önemli.

Hep söylenen bir şey var.
PKK ve Kürt meselesi ile ilgili bu gök kubbe altında söylenecek bir şey kalmadı. Ama daha yapılacak çok şey var. Önümüzde ise kritik bir dönem. 30 yıllık PKK teröründe ekim ve kasım ayları çok kanlı geçmiştir. Örgüt kış üstlenmesine çekilmeden önce kanlı karakol saldırıları yaptı. Siyasal alana ağırlık vereceği kış aylarında da bu baskınların atmosferi ile girdi. O yüzden dikkatli olmak şart.

Eğer ‘Kandil’i sürekli bombalıyoruz, içeride de kampları imha ettik artık müzakere faslına geçebiliriz’ yanlışına düşülmez, mevcut kararlılıkla PKK’nın üzerine gidilirse gerçekten iyi şeyler yaşanabilir.

Bu haber toplam 5028 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri