Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kayıp uçakla ilgili korkunç iddia

18.03.2014 02:04
Tüm dünyanın 8 Mart'tan bu yana tam 239 kişiyle birlikte nereye kaybolduğunu merak ettiği esrarengiz Malezya uçağı ile ilgili son tahmin “Pilotun intihar ettiği” yönünde.
Pekin seferi sırasında 239 kişiyle kayıplara karışan dev yolcu uçağının akıbeti aradan geçen 10 güne rağmen gizemini korurken, Malezya makamları bu kez intihar olasılığını ileri sürdü.
 
Malezya Ulaştırma Bakanı Hishammuddin Hüseyin, emniyet yeklililerinin kaybolan uçakla ilgili soruşturmada, pilotun intihar saikiyle hareket etmiş olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Kuala Lumpur'da bugün basın toplantısı düzenleyen Ulaştıma Bakanı Hüseyin, intihar şüphesinin kaptan üzerinde mi, yoksa yardımcı pilot üzerinde mi yoğunlaştığıyla ilgili sorulara ise cevap vermedi.
 
Şu ana kadar kesinleşen bilgilere göre, uçağın kimliğiyle irtifa ve hız gibi temel uçuş bilgilerini gösteren iki cihaz kokpitten kasten kapatıldı. Cihazların kapatılmasının ardından yardımcı pilotun Malezyalı hava trafik kontrolörüne "iyi geceler" dilemiş oluşu, şüpheleri pilotlar üzerine çeken başlıca faktör olarak dikkat çekiyor. Keza, kokpitte hava korsanı ya da teröristlerin bulunması durumunda, olağan şartlarda pilotların kolaylıkla acil durum ya da kaçırılma sinyali verebileceği belirtiliyor.
 
ŞÜPHELİ YOLCU DA VAR
 
Öte yandan, Malezya emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, soruşturmada öne çıkan şüpheliler arasında pilotluk eğitimi bulunan Mohd Amri Salamat isimli uçuş teknisyeni de bulunuyor.
 
Malezya basınında yer alan haberlere göre, yolcular arasında yer alan 29 yaşındaki teknisyen hakkında, uçağın kaptanı ve yardımcı pilotuyla birlikte detaylı bir inceleme yürütülüyor. Salamat'ın İsviçre merkezli bir charter havayolu şirketinde çalıştığı belirtiliyor.
 
OLAĞAN ŞÜPHELİ
 
Pekin - Kuala Lumpur seferini yaparken arkasında neredeyse iz bırakmadan kayıplara karışan uçağın pilotluk eğitimi bulunan, üstelik bölgedeki sivil radar kapsama alanlarını bilecek kadar ileri ticari uçuş deneyimine sahip kişi ya da kişilerce kaçırıldığına inanılıyor. Bu sebeple, 18 bin saatten fazla uçuş tecrübesine sahip kaptan pilot olağan şüpheliler listesinin başında bulunuyor.
 
MANEVRALAR PROFESYONEL İŞİ
 
Malezya askeri radarına dayalı olarak hükümet tarafından daha önce açıklanan bilgilere göre, uçuş planı gereğince Vietnam hava trafik sahasına girmesi gereken Boeing 777-200ER, bunun yerine rotasından çıkıp ticari uçuşlarda kullanılan diğer hava koridorlarını takip ederek, profesyonel deneyim gerektiren manevralarla Hint Okyanusuna doğru yöneldi.
 
İNTİHAR İÇİN OKYANUS'A MI YÖNELDİ
 
Malezya Başbakanı Necip Razak, haftasonu düzenlediği basın toplantısında, uçağın söz konusu manevraların ardından Hint Okyanusu'nun güneyine ya da Tayland üzerinden Türkmenistan-Kazakistan sınırına yönelmiş olabileceğini söyledi.
 
ORTA ASYA ÜLKELERİ DE DEVREDE
 
Kuzey-Güney hatları olarak tabir edilen koridorların Orta Asya'ya kadar uzanıyor olması sebebiyle arama faaliyetlerine katılan devlet sayısı 14'ten 26'ya yükselmiş bulunuyor.
 
NÜKLEER DENEME ÖRGÜTÜ DE GÖRMEMİŞ
 
 BM'nin nükleer testleri gözetleyen kurumu Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO), sistemlerinin, Malezya uçağının kaybolduğu günden bu yana karada ya da denizde herhangi bir çarpma ya da patlama tespit etmediğini bildirdi.
 
BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Stephane Dujarric, merkezi Viyana'da bulunan CTBTO'dan verilen bilgileri, gazetecilerle paylaştı.
 
CTBTO'nun kullandığı bazı teknolojilerin nükleer denemelerin yanı sıra büyük uçakların karada ya da denizde çarpma ya da patlamalarını tespit etme imkanına da sahip olduğunu ifade eden Dujarric, uçağın kaybolduğu günden bu yana kurumun herhangi bir çarpma tespit etmediğini vurguladı.
 
Bunun uçağın kesinlikle düşmediği anlamına gelmeyeceğini de belirten Dujarric, CTBTO sistemlerinin uçakların normal inişlerini tespit edemediğini ancak çarpmalarını belirlediğini kaydederek, bu bilginin uçağın aranmasında kullanılabilecek bir veri olarak kabul edilebileceğini dile getirdi.
 
Malezya Havayolları'na ait Boeing 777, 8 Mart Cumartesi günü Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatı ile radardan kaybolmuştu.
 

rotahaber

Bu haber toplam 1830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri