Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat Kayseri İmam Hatip'te sürüyor

02.01.2012 16:35
Çevik Bir'in "etkisi bin yıl sürecek dediği" ama yaptırımlarından çoğu tarih olan 28 Şubat'ın zulmü Kayseri'de devam ediyor. Binlerce başörtülü öğrenci binbaşı mağduru!

Kayseri Atatürk Kız Teknik Meslek Lisesi'ndeki depremzede öğrenciler ile Merkez İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin başörtüsü krizi yaşandığı iddia edildi.

Mazlumder'in açıklamasında yer alan bilgilere göre, Kayseri Atatürk Kız Teknik Meslek Lisesi'nde başörtülü olduğu için derslere alınmayan depremzede öğrencilerin baskılara dayanamayarak Açık Öğretim Lisesi'ne kaydoldu.

Merkez İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Milli Güvenlik dersinde başörtülü oldukları gerekçesiyle derse alınmadığını öne sürdü.

Mazlumder yaptığı yazılı açıklamada, Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Milli Güvenlik derslerine giren Binbaşı'nın başörtülü oldukları gerekçesiyle kız öğrencileri derse almadığı iddiasına yer verdi. Açıklamadaki iddialar şu şekilde: “Velilerden gelen tepkiler üzerine okul yetkilileri böyle bir olayın olduğunu ve kız öğrencilerin derslere girmediğini söylediler. 2600 öğrencinin eğitim gördüğü okulda derslerine giremeyen öğrencilerin ders kayıtlarında “yok” yazıldıklarını bildiren ve bu durumdan rahatsız olan veliler, kızlarının Milli Güvenlik dersine giremedikleri için dersten başarısız sayılma korkusu yaşadıklarını ve bu nedenle kızlarının psikolojisinin bozulduğunu belirttiler. Binbaşı'nın öğrencilere 'Bana hocam değil, komutanım deyin!' dediği öğrenildi.”

Mazlumder Kayseri Şube Başkan Vekili Ahmet Taş konuyla ilgili olarak, Mili Güvenlik derslerine tarih öğretmenlerinin girmesi gerektiği yönünde açıklama bulundu. Taş “ Atanamayan öğretmenlerin tamamı gençlerden oluşuyor ve görev aşkıyla yanıyor. Biz bunları okullara almayıp, resmi üniformalı subayları derslere öğretmen olarak alıyoruz. Yanlışlık burada başlıyor. Biz söz konusu subayı değil, uygulamayı eleştiriyoruz. Kışlada görevli biri okulda yer aldığında pedogoji eksikliğinden dolayı uyum sağlayamıyor. Askeri kurumlar tabii ki önemli; ama herkes kendi görevini yapmalı. Onca tarih öğretmeni boşta gezip atama beklerken resmi görevlilerin milli güvenlik derslerine girmesi ve derse girdiği okullarda kendi kurumlarının ön şartlarını dayatması kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söyleyen Taş, Mili Eğitim bakanı Ömer Dinçer'e Milli Güvenlik derslerinin tarih öğretmenleri tarafından verilmesi çağrısında bulundu.

Bu haber toplam 5114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri