Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazan Vadisi'nde müthiş baskın

23.10.2011 13:15
Kazan Vadisi’nde, PKK’nın Kavaklı kampına benzer bir operasyon düzenlendi.

Zırhlı araçlar terör yuvasını sardı, Kobralar bomba yağdırdı. Paniğe kapılan teröristleri Jandarma ve polis özel timleri etkisiz hale getirdi. Bu teröristlerden bazılarının Çukurca saldırısına katıldığı belirlendi.

Hakkâri Çukurca’da 24 Mehmetçik’in şehit düştüğü hain saldırının ardından başlatılan hava destekli kara harekâtında üç güngeride kaldı.Çayırlı ve Işıklı köyleri arasında yer alan Kazan Vadisi’ndeki operasyonun, kısa süre önce yerle bir edilen Kavaklı kampına yönelik harekâtın bir benzeri olduğu belirtildi. Gelen istihbarat raporları doğrultusunda kapsamlı bir operasyon planı hazırlayan Genelkurmay, Kavaklı kampı gibi bölücü terör örgütü PKK’nın yuvalandığı Kazan Vadisi’ni ablukaya aldı.

HEDEF ‘SIFIR ZAYİAT’

Bölgede sıcak takip, karadan ve havadan sürdürülürken zırhlı askeri araçlar terör üssünü sardı. Teröristlerin kaçabileceği yollar da özel birliklerce tutuldu. Saldırı amaçlı kullanılan Kobra helikopterleri terör yuvasını bomba yağmuruna tuttu. ‘Sıfır zayiat’ prensibiyle sürdürülen operasyona Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri katıldı.

NOKTA OPERASYONLAR

Kobralar’ın açtığı ateşin ardından JÖH ve PÖH timleri nokta operasyonlar düzenledi. Kobralar’ın, Kazan Vadisi üzerinde PKK’lıların saldırısına karşı ısı bombaları attıkları da öğrenildi. Kazan Vadisi’nde sıkıştırılan teröristlerden bazılarının Çukurca’daki 8 eşzamanlı saldırıyı gerçekleştirenler olduğu kaydedildi. Heronlar, teröristlerin yerlerini tespit ederken bu bölgelere helikopterlerle özel eğitimli komandolar da indirildi.

Çatışma sürüyor

Devam eden operasyonlar sırasında güvenlik güçlerinin 49 teröristin cesedine ulaştığı belirtildi. Öldürülen terörist sayısının daha da artacağı vurgulandı. Bölgenin teröristlerden tamamen temizlenene kadar operasyonun süreceği bildirildi. Kazan Vadisi ve Işıklı’da ise çatışmaların devam ettiği aktarıldı.
 

Bu haber toplam 4024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri