Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ersanlı cezaevinden tahliye oldu

14.07.2012 09:44
KCK davasından tutuklu bulunan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.

PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 140'ı tutuklu 205 sanık hakkında açılan davada tahliyesine karar verilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden çıktı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

Cezaevine ait bir araçla 8 No'lu Cezaevi'nden yerleşkenin çıkışına getirilen Ersanlı, yakınları tarafından karşılandı.

"MANTIĞINI ANLAYAMADIĞIMIZ BİR İDDİANAME"

Basın mensuplarının ısrarı üzerine bir açıklama yapan Ersanlı şunları söyledi:

''Bu davayı 9 aydır bekliyoruz. Bildiğiniz gibi çok uzun bir iddianame. Mantığını anlayamadığımız, bizlere çok fazla bir nefret biriktirmiş olan bir iddianameyle karşı karşıya kaldık. Onu çözümlemekte bayağı zorluk çektik. Bildiğiniz gibi bu davadan yargılanan insanların büyük bir çoğunluğu BDP'li. Arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüz. Tabii ki tahliye olduğumuz için sevindik ama arkadaşlarımız geride kaldı. Hepimizin durumu beş aşağı beş yukarı aynı.''

"YAKINDA ANA DİLDE EĞİTİM DE SAVUNMA DA OLACAK"

''Mahkemede Kürtçe savunma krizi yaşanıyor. Neler söyleyeceksiniz?'' şekilindeki soruya karşılık da Ersanlı, ''Ana dilde eğitim de, ana dilde savunma da çok umut ediyorum ki yakın bir gelecekte Türkiye'de gerçekleşecek. Çünkü bu hem birey anlamında, hem kolektif anlamda en büyük güvenlik yolu. Ana dilde eğitim ve ana dilde kendini rahatça ifade etmek, o dili iyi öğrenmek, Türkiye'de en büyük güvenlik garantisi'' diye konuştu.

Tahliye gerekçesinde, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen 6352 sayılı Kanuna da yer verildiği hatırlatılarak, bu konuda söyleyecekleri sorulan Ersanlı, bunların teknik detaylar olduğunu, bu konuda bir şey söylemek istemediğini kaydetti.

Ersanlı, daha sonra yakınlarıyla birlikte yerleşkeden ayrıldı.

Bu haber toplam 4744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri