Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KCK Destekçisi Aydınlara Tokat Gibi Cevap

10.11.2011 17:07
Sabancı Üniversitesi'nden öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Berktay, KCK'ya arka çıkan aydınları eleştirerek, devlete kolayca 'hayır' diyenlerin söz konusu PKK, KCK ve BDP olunca hayır diyemediğini söyledi.

 

Haberturk televizyonundan Belkıs Kılıçkaya'nın sunduğu Doğru Açı programına konuk olun Prof. Dr. Halil Berktay, gündemdeki KCK operasyonları hakkında konuştu ve aydınların bu operasyonlara bakış açısını değerlendirdi.

Berktay, KCK yapılanmasını silahlı terör örgütünün ortaya çıkardığının açık olduğunu söylerken, aydınların bu operasyonlara karşı gösterdiği ilgiyi Siirt'te bir aracın içinde öldürülen dört genç kız ya da Bingöl'de canlı bomba tarafından öldürülen sivil vatandaşlar için göstermediğini belirtti. Berktay, aydın kesimin devlete çok kolay 'hayır' derken PKK, KCK ve BDP'ye 'hayır' diyemediğini belirtti.

Berktay şunları söyledi: "PKK intihar saldırısı düzenliyor, 18 yaşındaki genç kızın sırtına bomba koyup fedai yapıyor. Sonuç olarak siviller anneler ve çocukları ölüyor. Hatice Belgin adında bir kadın ölüyor. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakol'un tutuklanmasına imza veren pek çok insan o ölen kadın hakkında, çocuklar hakkında ağzını açmıyor. Sert duruş sergileyemiyor. O vahşetin karşısına net biçimde dikilmiyorlar. Sadece devlete hayır demeyi esas alıyorlar ki biz de BDP siyaset akademisinde ders vermek istiyoruz diyorlar. BDP siyaset akademisi nedir? Orda neler oluyor? Ne konuşuluyor, hangi genel çizgi doğrultusunda kadro yetiştiriliyor sormuyorlar. "

"Biz de Siyaset Akademisi'nde ders vermek istiyoruz diyenlere gelin verin deseler ne yapacaklar? Öyle eski solcular var ki kendi kendilerine yalan söylüyor. Bunları diyenler 60'ların 70'lyerin legal illegal mücadeleden geçtiler. Bizim bildiğimizin 10 kat fazlasını devlet biliyor. Legal illegal nedir bunları hepimiz biliyoruz. İkisi nasıl iç içe geçer. BDP'nin realitesi nedir? PKK'nın BDP ile KCK'nın BDP ile içiçeliği nedir. Buralarda hiç riyakar ikiyüzlü olmanın anlamı yok. Parti okulu nedir hepimiz biliriz."

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri