Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KCK: Geri çekilme durdu, ateşkes sürüyor

09.09.2013 11:51
KCK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmadığını iddia ederek PKK'lı teröristlerin geri çekilmesini durdurduklarını açıkladı.

KCK, Türk hükümetinin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu örgüt üyelerinin geri çekilmesini durdurduklarını açıkladı.

KCK açıklamasında "Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir" ifadelerini kullandı.

Abdullah Öcalan’ın Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde Kürt sorununun çözümü amacıyla 21 Mart 2013’te çözüm projesi sunduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yaklaşık 9 aydan beri çatışmasızlık ortamı oluştuğunu kaydetti. KCK’nın açıklamasında özetle şöyle denildi: “Hükümet, bu adımlara hiçbir karşılık vermemiş, PKK’nın attığı adımların hiçbir siyasal karşılığı yokmuş gibi davranmıştır. İmralı’da hiç görüşmeler olmamış ve kendisinin atacağı hiçbir adım yokmuş gibi başlatılan sürece karşı sorumsuz yaklaşmıştır. Tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Hükümetin eski hegemon zihniyet ve tutum içinde olmasını dikkate alarak, Türkiye sınırları içinde kalan gerillaların geri çekilişini durdurduk. Süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur. Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir.”

Öcalan’ın İmralı’da tecrit altında tutulduğunu savunan KCK, çatışmasızlığın sağlandığı ortamda askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler yapılmasının da sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Örgüt, Öcalan’ın Nevroz’da ortaya koyduğu demokratikleşme projesine inançlarının sürdüğünü de vurguladı. 

ERDOĞAN "HALA ÇEKİLMEDİLER" DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın çekilmesiyle ilgili "Henüz yüzde 15-20 civarında PKK'lı Türkiye'yi terk etti" demişti.


ROTAHABER

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri