Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KCK OPERASYONLARI ŞIRNAK'A HUZUR GETİRDİ!

09.07.2012 11:59
Şırnak, eğitim, sağlık ve sanayi yatırımlarının yanısıra hizmet alanındaki önemli gelişmelerle silahların tabusunu yıkıyor.

KCK operasyonlarıyla rahata kavuşan şehri çöpe ve susuzluğa mahkum eden BDP'li belediyenin tüm engellemelerine rağmen devlet birimleri ve Şırnaklı işadamlarının yatırımları ile hem halka hizmet gidiyor hem de şehrin çehresi hızla değişiyor

Şırnak son yılların en büyük değişimini yaşıyor. TOKİ konutlarıyla çehresi değişen Şırnak, yeni tamamlanan Devlet Hastanesi'yle sağlıktan eğitime dönüşüm geçiriyor. Aralık ayında açılması planlanan havaalanıyla yatırım üssü haline gelen şehirde Mijin Suyu Projesi, su sıkıntısına çözüm üretiyor. Şırnak'ta fark edilen değişimlerden biri ise şehrin üzerine yapışan terör algısını yıkıyor.

KCK operasyonlarının başladığı süreçten itibaren, 'kepenk kapatma eylemleri', 'taş atan çocuklar' gibi bazı olaylar bıçak gibi kesilmiş. Operasyonların ardından tek bir esnaf bile kepenk kapatmaz olmuş. Görüştüğüm işadamları ve kentin ileri gelenleri, olayların bıçak gibi kesilmesinde, KCK kaynaklı çirkin organizasyona işaret ediyor.

ŞIRNAKLI İŞADAMI YATIRIM YAPTI

Şırnak'taki devlet yatımları hızla devam ederken, Şırnaklı işadamları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına duyarsız kalmamış. Erdoğan'ın iki yıl önce bölge kökenli işadamlarını yatırım yapmaya çağırması Şırnak'ta güçlü biçimde karşılık bulmuş. Bu çağrıya karşılık vererek hareket eden Acar Group Sahibi Şırnaklı İşadamı Mehmet Emin Acar, Şırnak'a Karadeniz'den İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'dan Güney Doğu Anadolu'ya kadar bölgenin en görkemli 5 yıldızlı otelini yapmış. 346 yatak kapasitesi olan Şırnak Şekr-i Nuh Otel'de 97 kişiye istihdam imkanı sağlanmış. Otelde ayrıca 200 adet apart daire bulunuyor. İsteyen herkesin aylık 750 TL vererek apartlarda kalmasına imkan tanıyan otel, bu yönüyle kente yerleşen bürokrat ve memurlar için de 5 yıldızlı otel konforu sunuyor. Şehr-i Nuh Otel Müdürü Veysi Asma, amacın istihdama ve esnafa canlılık kazandırmak olduğunu söylüyor. Asma, şehrin turizm envanterini çıkarttıklarını belirtiyor. Otelin sadece bölgeye değil, Türkiye'ye hitap ettiğini söyleyen Asma, en büyük planlarından biri de 1911'de yapılan kazılarla ortaya çıkarılan Nuh gemisi kalıntılarının olduğu Cudi Dağı'na turlar düzenlemek olduğunu kaydediyor.

ŞIRNAK'IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Şırnak'ın terörle anılmasına sebep olan kalıplaşmış tüm tanımların kara propaganda olduğu gerçeğiyle yüzleşmek mümkün. TOKİ'nin başladığı konut projesi bitmiş. Muhteşem bir renk katmış Şırnak'a. İkinci konut projesi ise yolda. Şırnak Üniversitesi'nin kurulmasıyla birlikte kente gelen öğrenciler için de 3 yeni yurt yapılmış. Milli Piyango Öğrenci Yurdu bunlardan en yenisi ve en büyüğü. Ancak 3 yurda rağmen öğrenci trafiğindeki artış yeni yurt ihtiyacına bile şimdiden neden olmuş. Kente kazandırılan yeni Devlet Hastanesi ise artık Şırnaklının çevre illere gitmesine gerek bırakmıyor. Tüm sağlık ihtiyaçları tek çatı altında giderilebiliyor.

HAVAALANI YILSONUNDA HAZIR

Duble yol çalışmalarının yanı sıra kente katkı sağlayacak dev projelerden biri de Aralık 2012'de tamamlanması hedeflenen havaalanı projesi. Şırnaklı yatırımcılardan Nevruz Uzan, Şırnak'ın değişen yüzünü anlatıyor. 'Bu değişimden rahatsız olanlar var. Devlet ne yapsa, yine sanki burada bir katliam yaşanıyormuş gibi çığırtkanlık yapanlar var' diyor. AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir ise kente 10 yıldır yatımların artarak devam ettiğini söyleyerek, Şırnak Van yolu 196 kilometrelik duble yolun proje aşamasında olduğunu söyleyerek, projeyle Şırnak ulaşımının da biraz daha rahatlayacağını belirtiyor.

Merak eden oteli arıyor

Resepsiyonda, otel görevlileriyle konuşurken telefon çalıyor. Resepsiyon görevlisi özür dileyerek baktığı telefonda dakikalarca Şırnak'ta çatışma olmadığını, en son Şırnak merkezde 3 yıl önce bir olay yaşandığını anlatmaya çalışıyor. Konuşmaya kulak kesiliyorum. Telefona kulağımı dayayarak, tedirginliği daha net algılamaya çalışıyorum. Telefondaki bayan, Şırnak'a atanan yeni doktor olduğunu ama gelmekten çekindiğini söyleyerek, otelden tavsiye almaya çalışıyor. Telefonu kapattıktan sonra görevliyle konuşuyorum. 'Abi sana yemin ederim her atama döneminde yüzlerce kişi böyle arıyor. Orada tanklar var mı, toplar patlıyor mu, çatışmalar ne kadar sürüyor diye soruyor. Ama insanlar yok dediğimizde de inanmıyor. Burada gerçekten hiçbir şey yok. Televizyonlar Cudi'nin tepesindeki operasyonu Şırnak, Çizre diye veriyor' diyor.

BDP'ye rağmen halka hizmet

AK Parti Şırnak İl Başkanı Mehmet Demir, BDP'li belediyenin engellemelerine rağmen şehre getirilen hizmetleri anlatıyor. Demir, 'İçme suyu ile ilgili proje belediyenin sorumluluğundaydı. Ama yıllardır Şırnaklıya suyu bile çok gördüler. Hükümet belediye engelini aşmak için özel kanun hazırlayarak, Şırnak'a içme suyu sağlamak için dev bir yatırım başlattı. Mijin Suyu Projesiyle su sıkıntısı ortadan kalkacak' diyor. Belediyenin yatırım yapmamak için enerji harcadığını belirten Demir, 'Şırnak Çevre yolu projesi de belediyenin sorumluluğunda olmasına karşın İl Özel İdaresi tarafından yatırım programına alınmış' şeklinde konuşuyor.

KCK operasyonları huzur getirdi

Bölgeye dair önemli bir tespit de KCK'ya dair. Görüştüm herkes KCK operasyonlarıyla birlikte provakasyonların bıçak gibi kesildiğini söylüyor. Rakamlar Batman Vali Yardımcısı Sonar Karahocagil'den alıyorum. Operasyonlardan sorumlu Vali Yardımcısı olarak büyük hassasiyet gösterdiklerini ve asla haksız yere, delilsiz bir takip yapılmadığını söylüyor. KCK'nın Batman merkezli çalıştığını söyleyen resmi makamlar dan operasyonlar kapsamında bin kişi hakkında hukuki sürecin başladığını öğreniyorum. Ancak altı çizilen nokta ise süreçle birlikte kepenk kapatma, polis taşlama, lastik yakma gibi provokasyonların yüzde 70 oranında azaldığı yönünde... Şırnak'ta da aynı anda kesilen olayları yorumlayan esnaf, örgütün, tüm provokasyonları planlamasının yeni bir bilgi olmadığını söyleyerek hiç şaşırmıyor. Esnafların ortak görüşü ise 'artık bölgeye huzur geldi' şeklinde oluyor.

Ağlayarak gelen gülerek gidiyor

Almeda Kafe İşletmecisi Şakir Özdemir: 'Buraya öğrenci, öğretmen, asker, ya da diğer nedenlerle ilk kez gelen insanlar önce çok tedirgin oluyorlar. Biz onlara sürekli Şırnak'ı anlatıyoruz. Şırnak'ın aslında diğer kentlerden farklı olmadığını ifade ediyoruz. Burada bir hafta kalan zaten alışıyorlar. Ağlayarak Şırnak'a gelen gülerek buradan gidiyor.

Okuduğu okulun mimarı oldu

İdris Demir 30 yaşında... 1992'de Şırnak Kumçatı köyünde ilkokula gitmiş. Mezun olduğunda iki yıl da ortaokulun açılmasını beklemiş. Demir, 'O kadar kötü bir eğitimdi ki, İngilizce dersine giren Matematik öğretmeninin öğrettiği yanlış İngilizce kelimeleri düzeltmek için ayrıca 4 yıl harcadım' diyor. Liseyi Şırnak'ta bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'ne giden Demir, şimdi ise köyünde yapılan lise projesinde mimar olarak görev yapıyor.

yeni şafak 

Bu haber toplam 8866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri