Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör örgütünün çirkin yüzü

19.09.2012 13:00
Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran terör örgütü KCK'nın, sokak eylemlerini finanse etmek için vatandaşlardan zerdüşt mesajlı fitre, nevruz davetiyeleriyle konser bileti adı altında para topladığı ortaya çıktı

 Terör örgütünün, topladığı bu paraları, sokak eylemleri yapmaları için şehir merkezlerindeki sözde gençlik örgütlenmesine aktardığı belirtiliyor.

Terör örgütü KCK'nın Diyarbakır Bağlar kent meclisi yapılanmasıyla ilgili davanın iddianamesinde çarpıcı bilgiler yer alıyor. 47'si tutuklu, 95 sanık ile ilgili iddianamede, terör örgütünün sokak eylemlerini nasıl organize ettiği anlatılıyor. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianamede, sözde kent meclislerinin 45 günde bir toplandığı, altı ayda bir ara dönem toplantısı yaptığı belirtiliyor. Sözde meclisin yılda bir mahalle konferansı ile kendini yenilediği vurgulanan iddianamede, sözde kent meclislerinin en önemli amacının 'toplumda etnik kimlik üzerinden örgütsel gücü muhafaza etmek' olduğu öne sürülüyor.

İddianamede, sokak eylemlerinin finans kaynaklarıyla ilgili olarak da ilginç bilgiler yer alıyor. Buna göre, terör örgütü KCK, eylemlere finans kaynağı temin etmek için her yolu denemiş. Bu amaçla, konser ve eğlence gibi organizasyonla para toplama amacıyla biletler satılmış. Terör örgütü, özellikle Ramazan ayında hazırladıkları zarflar aracılığı ile fitre ve zekât paralarını toplamış. Terör örgütünün, düzenlediği konserlerde Diyarbakır'da bulunan belediyelerden ve BDP'den de yardım aldığı ileri sürülüyor. İddianameye göre, para toplama işini terör örgütü adına sözde mahalle yürütmeleri ve alan sorumluları yapıyor. Toplanan paralar, BDP'nin saymanına teslim ediliyor. Söz konusu paralardan sözde mahalle meclisi yürütmesine yüzde yirmi beş oranında pay veriliyor. Kalan paranın yüzde yirmi beşi de parti ilçe saymanına, kalan yüzde elli pay ise sözde il kent konseyine teslim ediliyor. Bu paralar, cezaevinde bulunan örgüt mensuplarının ihtiyaçları ve sözde 'değer aile' olarak nitelendirdikleri terör örgütü PKK'lıların aileleri için kullanılıyor.

ZERDÜŞT MESAJLI DAVETİYELER 10 TL'DEN SATILMIŞ

Ayrıca, Nevruz kutlamalarından önce de terör örgütü KCK bünyesindeki il kent konseyi tarafından 'Türkçe-Kürtçe' olarak bastırılan Nevruz kartlarının tanesinin 10 TL karşılığında halka satıldığı ifade ediliyor. Davetiyenin üzerinde Kürtçe 'Med toprağının çocukları, yaşlı Zerdüşt'ün torunları Nevruz'a gelin' mesajının yazıldığı ve arkasında BDP Diyarbakır İl Başkanlığı mührünün olduğu vurgulanıyor.

Bu şekilde elde edilen paraların bir kısmının, eylemlerde kullanılan malzemelerin (molotof, havai fişek, el yapımı bomba) temininde harcandığı iddia ediliyor. Kent meclisi ve mahalle yapılanması içerisinde faaliyet yürüten şahısların ihtiyaçları da yine bu paralardan karşılanıyor. Terör örgütü üyelerinin kaldıkları evlerin kiraları, kişisel harcamaları, faaliyetleri için ihtiyaç duydukları malzemeleri toplanan paralarla temin edilmiş. Davanın gizli tanıklarından 'Kar', 2011 yılında Ramazan ayında kent meclisi tarafından, üzerinde sadece rakam bulunan, sayısını tam olarak bilmediği binlerce sarı zarfın dağıtıldığını ifade ediyor. Bu zarfların, il kent konseyinden belirli sayılarda ilçe kent konseylerine ve sorumlulara dağıtılarak fitre adı altında para toplandığını kaydeden Kar, "Bu zarflarla toplanan paralar BDP saymanı olan E.A.'ya teslim edilirdi." dedi.

KCK 'YARDIM KUMBARASI' HAZIRLAMIŞ

İddianamede, terör örgütü KCK'nın finans sağlamak için 'kumbara' yöntemine de başvurduğu belirtiliyor. Terör örgütü KCK'nın sözde il kent konseyi tarafından yaptırılarak ilçe yürütmesine verilen kumbaraların esnaflara dağıtılması talimatı verildiği vurgulanıyor. 

Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri