Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KDV % 1'e indi ucuz et geliyor

20.11.2011 08:25
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toptan ette KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indiğini açıkladı. Karar sektörde bayram havası yarattı
Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nın 8 bakanın katılımı ile gerçekleşen interaktif oturumunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker et sektörüne müjdeli haberi verdi. Bakan Eker, "Toptan ette KDV yüzde 8'di, bunun yüzde 1 olması kararlaştırıldı" dedi. İndirimin perakende fiyatlarına da yansıyacağını ifade eden Eker, "Geriye doğru tüketiciye de bu aynı şekilde yansır. Dolayısıyla et fiyatlarında da bu bir miktar düşüşe yol açar" dedi. Konunun geçen pazartesi günkü Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırıldığını açıklayan Eker, Başbakan'ın talimatıyla gıdanın farklı alanlarında da bu tip çalışmaların yapılacağını, kapsamın genişleyeceğini söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de KDV indiriminin bütçeye önemli bir etki yapmayacağını belirterek, "Perakende satışlarda KDV inmeyecek" dedi.
 
KAYITDIŞILIĞI ÖNLER
 
Bakanın açıklamasını değerlendiren Et Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yücesan, alınan kararın kayıtdışını ve haksız rekabeti ortadan kaldıracağını söyledi. "Türkiye'de yüzde 30-35 kayıtdışılık var. Bunun ana nedeni ise KDV'nin yüksek olmasıydı. Bu ortadan kalkıyor. Yüzde 1'e inen vergiyle birlikte üretim artacak" diyen Yücesan, KDV düşüşünün et fiyatlarına indirim getireceğini söyledi.
 
MÜTHİŞ BİR HABER
 
Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ise alınan kararı 'müthiş bir haber' olarak değerlendirdi. "Kasaptan eti alan ve tüketiciye satan tarafız. Hem spekülasyonlar hem de vergilerle maliyetlerin altından kalkamaz hale gelmiştik. Kararı alanlara minnettarız" şeklinde konuştu.
 
PINAR ÇELİK / SABAH 
Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri