Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keçinin fiyatı düşecek, dar gelirli et yiyecek

22.04.2015 11:23
Bakanlığın et fiyatlarını düşürmek için yaptığı koyun ve keçi tüketimini özendirme hamlesi destek buldu. Bu kararla küçükbaş hayvan eti ucuzlayacak, dar gelirlinin sofrası bayram edecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın etteki fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla koyun-keçi üretimini artırmak ve tüketimi özendirmek için açıkladığı teşvik modeli, küçükbaş hayvan etinde de fiyatları düşürecek. Ulusal Kırmızı Et Konseyi ile Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yücesan, bakanlığın dana eti fiyatlarını düşürmeye yönelik oluşturduğu bu modelin çok doğru bir hamle olduğunu söyledi.

 

TEDBİRLER YETMEDİ

Bakanlığın son olarak yurtdışından 250 bin adet besilik dana aldığını, bunun yanı sıra Et Balık Kurumu'nun (EBK) da 4-5 bin ton karkas et ithal ederek piyasadan et almayıp fiyatları baskıladığını dile getiren Yücesan, bu iki tedbirin de fiyatların yükselişini durduramadığını söyledi. 1995'te Türkiye'de 60 milyon küçükbaş hayvan varken, terör ve kentleşmenin çobanlığı bitirdiğini, Türk damak tadının da batıya kaymasıyla koyun ve keçi tüketiminin azaldığını söyleyen Yücesan, "Bugün Türkiye'de yaklaşık 30 milyon küçükbaş var. Bu faktörler dana etinde arz-talep sıkıntısı yaratınca fiyatlar tavan yaptı" dedi. Koyun ve keçi tüketiminin artmasıyla üretimin de aynı yönde tırmandığını ifade eden Yücesan, "Bu hamle küçükbaş fiyatlarını da düşürecek. Artık dar gelirlinin evine de kırmızı et girecek" diye konuştu.

 

'SPEKÜLATÖRLERİN DE ÖNÜ KESİLİR'

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ise, Türkiye'nin mera haritasının küçükbaşa daha uygun olduğunu dile getirdi. Koyun etinin içerdiği vitaminler açısından dana etinden aşağı kalmadığını vurgulayan Yetkin, "Küçükbaş hayvancılık geliştikçe büyükbaş fiyatları da regüle olacaktır. Bakanlığın hamlesi spekülatörlerin de önünü kesecek" dedi.

 

Sabah

Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur
yalan
hamza
yalan dan baska hic bir sey bilmiyorlar. ucuz et yidirecek bir akp,li varmi.ee nede olsa helal et.ama satanlarin hepsi haram yiyor.
22 Nisan 2015 Çarşamba 18:50
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri