Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'10 kere yapmayın diye söyledim!'

28.06.2012 20:00
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün TBMM Grubu ile bir araya gelerek, 1 yıllık Meclis çalışmalarını değerlendirdi.

Basına kapalı grup toplantısında Kılıçdaroğlu’nun örgütlere müdahale eden milletvekili ve MYK üyeleri ile ilgili şikayetlere, “Bazı MYK üyeleri atamalara karıştı, doğrudur. 10 kere söyledim bunu yapmamaları gerektiğini. Bazı vekil arkadaşlarım da örgütlerle uğraşıyor, kendilerine arka bahçe yapmaya çalışıyorlar. Bunu da yanlış buluyor, kınıyorum” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun vekillere de “Bu yaz tatil yok çalışacaksınız, canlı olan her yere gideceksiniz. Ben çalışıyorum. Siz de çalışacaksınız, çalışacaksınız, çalışacaksınız…” uyarısında bulunduğu belirtildi.

HATAYLI VEKİLLER SÖYLEMDEN ŞİKAYET ETTİ

CHP TBMM Grubu'nun 2 saat süren toplantısına başkanlık eden Kılıçdaroğlu, çarpıcı değerlendirmeler yaptı ve milletvekillerini yaklaşan kurultay öncesi uyardı. Kapalı grup toplantısında söz alan Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Mehmet Ali Edipoğlu, “Olay sonrası gerilim artıyor, bu da savaş endişelerini beraberinde getiriyor. Bölgedeki insanlar endişeli, sorunların savaşla değil barışla çözülmesi yönünde bir dil kullanmamız gerekir. Partimizin politikaları bölgedeki seçmenlerimizin beklentilerine uygun olmalı. ‘Uçağımız vurulmuştur, bunu yapan devlet suçludur, cezası verilmelidir’ anlayışı, hükümetin yanlış politikalarına destek olarak algılanıyor” değerlendirmesi yaptı ve CHP’nin söyleminin savaş söylemi olarak algılandığını ifade etti. Vekiller, “Sert tutum alınması imajı yaratıldı. Doğru değil. Savaş taraftarı değiliz. Uçağın düşürülmesi AKP’nin uyguladığı yanlış politikanın sonucudur. Pilotlarının bulunmaması, uçağın düşürülmesi bizi derinden üzdü. Suriye’nin ortak komisyon kurulması teklifini hükümet neden kabul etmiyor? Gerçeklerin ortaya çıkmasından mı endişe ediyorlar? Genel Başkanımızın konuşması iyiydi, güzel tespitler yaptı. Çelişkileri ortaya koydu ancak kamuoyunda savaş söylemi kullanıldı algılaması var. Hükümete destek vereceğiz deniliyor ama hangi noktada vereceğiz bilinmiyor” değerlendirmesi yaptı.

POLİTİKAMIZ DOĞRU

Bu sözler üzerine Kılıçdaroğlu, “Algılama öyle olmuş olabilir ancak bizim bu konudaki politikamız barış temellidir. Politikamız doğrudur ve doğru anlatılması gerekir. Başbakan ile görüşmemizde askerlere dair bilgiler verildi. Askerlerimizin yaşam belirtisi maalesef yok. Hükümet bu konuda resmi açıklamayı yapacaktır” dedi.

VEKİLLERE ÖRGÜT AZARI

Toplantıda eski MYK üyesi İstanbul Milletvekili Umut Oran söz alarak “Hafta sonu gençlik kurultayı yapıldı. Salon boştu ve kavgalar vardı. Salonda bir umut, bir inanç, bir değişim rüzgarı yok. Gençler Genel Merkez'e tepkili. Bazı yöneticiler aleyhine tezahüratlar yapıldı. Hatta öyle ileri gidildi ki ben müdahale etmek durumunda kaldım. Bu tepkiler sadece seçimi kaybeden arkadaşlardan da gelmedi, salondaki gençlerin hepsinde durum böyleydi. İstanbul kongresi bizi üzdü. Zonguldak mitingi beklenen gibi değildi. Dışarıdan bakıldığında partimizin algısı maalesef olumsuz. Sorumlularla ilgili ödül ve ceza mekanizmaları artık çalışmalı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu bu sözler üzerine, “MYK’ya tepki duyulması doğrudur. Bu tarz benzeri tepkiler geliyor. Herkes tepkili ama tepki doğmasına yol açan şeyler de oluyor. Bazı MYK üyeleri atamalara karışıyor. 10 kere söyledim bunu yapmamaları gerektiğini… Bundan dolayı haklıdırlar. Bazı milletvekili arkadaşlarım da örgütlerle uğraşıyor. Kendilerine arka bahçe yapmaya çalışıyorlar. Buna yeltenmeyin lütfen. Bunu da çok yanlış buluyorum, kınıyorum” dedi.

KURULTAYDAN SONRA GÖRECEKSİNİZ

Kılıçdaroğlu, “ceza verin” diyen milletvekillerine de, “Ceza vermeyi doğru bulmuyorum ama kurultaydan sonra göreceksiniz partiye zarar veriyorlarsa onların cezalarını vereceğim” dedi.

CHP bir vekil Genel Merkez'de bir toplantı odasına verilen CHP’nin bir konvoyundaki kazada hayatını kaybeden Ersin Çıldır’ın isminin kaldırıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu da, “Böyle bir şey asla olamaz, bunu kim çıkardıysa büyük yanlış yapmış. Hemen incelettireceğim” dedi.

KONUŞANLAR SUSTU!

Toplantıda ilginç bir de gelişme yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun katılmadığı kapalı grup toplantılarında söz alıp parti yönetimini eleştiren bazı milletvekilleri bu toplantıda söz almadı. Bunun üzerine söz alan bir milletvekili, “Bu arkadaşlar neden susuyor? Endişeleri giderildi de bizim mi haberimiz yok?” dedi.

Daha sonra söz alan Anayasa Komisyonu Üyesi Süheyl Batum da Anayasa çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, “Durmadan bizi eleştiriyorsunuz, bu eleştiriler niye şimdi gelmiyor? Kırmızı çizgilerimiz ortada, seçim bildirgemizde de var, bu konuda bizi sürekli eleştirmekten vazgeçin. Anayasa'nın ilk dört maddesinden vazgeçeceğimizi siz söylüyorsunuz, sokakta da böyle algılanıyor. Öyle bir şey yok. Ben bundan çok rahatsız oluyorum” dedi.

LAİKLİKTEN VAZGEÇMEYİZ

Kılıçdaroğlu da komisyondan çekilmeyeceklerini yineleyerek, “Laiklikten vazgeçmemiz söz konusu değil. Bu konunun tartışılmasını bile kabul etmiyorum. Bu dönem anayasa değişmeli, bunu yürekten istiyoruz. CHP Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Laiklik varoluş nedenidir.Ödün verilmesi söz konusu değil tartışılmamalı bile” dedi.
Ekonomi konuşulurken de CHP lideri, Bülent Ecevit’in sözünü hatırlatıp, “Ekonomik özgürlüğü olmayanın siyasi özgürlüğü de olmaz” dedi.

ARTILARIMIZ EKSİLERİMİZ

Kılıçdaroğlu kapalı grup konuşmasında 1 yıllık Meclis çalışmalarını da değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “artılarımız" başlığı altında özetle, “4+4+4 yasası ve içtüzük görüşmelerinde iyi muhalefet yaptık. CHP iyi muhalefet yapamıyor algısını değiştirdik. Birçok yasayı gündemde tuttuk. Darbe komisyonu bizim söylemimiz sayesinde kuruldu. Daha fazla gayret edeceğiz” dedi ve vekillere teşekkür etti. Kılıçdaroğlu “eksilerimiz” başlığı altında da “Arkadaşlar iyi bir yıl geçirdik ama ortak bir söylem geliştiremediğimizi gördüm. Bazı arkadaşlarımız farklı açıklamalar yaptı. Yeni dönemde bu söylem birliğini sağlayacağımıza inanıyorum. Meclis’teki devamsızlıklardan da rahatsız oldum. Komisyon ve Genel Kurul çalışmalarında devamsızlık yüksek” dedi.

"TATİL YOK, ÇALIŞACAKSINIZ"

Kılıçdaroğlu, milletvekillerinden yaz tatilinde de çalışmalarını isteyerek, “Ben çalışıyorum, siz de çalışacaksınız. Tatil yapmayacaksınız. Çalışacaksınız, çalışacaksınız, çalışacaksınız… Canlı olan her yere, düğüne, cenazeye gideceksiniz. Vatandaşla iletişiminiz hep açık olacak. Tekrar ediyorum geçen dönem tatil yapın ve çalışın dedim medya tatil yapın diye yazdı. Şimdi açık söylüyorum tatil asla yok, çalışma var. Tarlaya, bahçeye, köye, camiye, kahvehaneye gidin, her yere ulaşmaya çalışın, hiç oy almadığımız yerlere gidin” dedi.

SOSYAL DEMOKRASİ YAYINLARI OKUYUN

"Performansın iyi olduğunu ama daha iyi olması gerektiğini" ifade eden Kılıçdaroğlu vekillere, “Meclis tatil olduktan sonra vatandaşların sorunlarını dinleyin. Sosyal demokrasi konusundaki yayınları takip edelim, bunları vatandaşlarla paylaşın. Vatandaşın içinde olmak lazım, sorunlarını dinlemek lazım, onlara güven vermek lazım. Vatandaş fikrini söyleyince onu dinleyin, vatandaşın sayıldığını hissetmesi lazım” dedi.

KAMP ERTELENDİ

Öte yandan 14-15 Temmuz'da yapılması planlanan kamp, kurultay tarihinin çok yakın olması nedeniyle Meclis açılmadan önceki bir haftaya ertelendi. (Vatan)

Bu haber toplam 3816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri