Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nun imzaladığı bildirinin altındaki skandal ifade

07.09.2012 14:22
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan Yardımcılığı’na seçildiği Sosyalist Enternasyonalin sonuç bildirisinde Kürt sorunu ile Filistin sorunu arasında benzerlik olduğu belirtiliyor.

Sosyalist Enternasyonal’in (SE) 24. Kongresi’nde başkan yardımcılığına seçilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun altında imzası bulunan sonuç bildirgesinde Kürt sorununa ilişkin skandal ifadeler olduğu ortaya çıktı. Bildirgede Kürt sorunu ile İsrail- Filistin sorunu arasında benzerlik kurulurken, “İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çalışmalı.” denildi.

SE’nin Güney Afrika’da 28 Ağustos -1 Eylül arasında yaptığı süren toplantının ardından açıklanan sonuç bildirisinde; Kürt sorunu ile Filistin sonunu arasında benzerlikler kuruldu ve çözüm için BM ve uluslararası kuruluşların devreye girmesi istendi. Kılıçdaroğlu’nun da altına imza attığı bildirinin “Barış, sürdürülebilirlik ve işbirliği” alt başlıklı bölümünde, şöyle deniliyor: “İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı çalışmalı. Kürt sorununun çözümü, hakların korunması, Kürt halkının güvenlik ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik özel çalışma grubunun uluslararası yasalara göre yeniden kurulmasına Sosyalist Enternasyonal Kongresi’nce karar verilmiştir.” HAMZA ERDOĞAN ANKARA

BİLDİRİ CHP’NİN BİZZAT KATKISIYLA HAZIRLANDI

Strateji Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, SE bildirisinde bu karara CHP’nin bizzat katkısının olduğuna söyledi. CHP içinde, PKK ve Kürt sorununa bu pencereden bakanların olduğunu savunan Aktay, “Bunlar PKK’nın tezleri. Bu karara CHP’nin bizzat katkısı var. Çünkü liderlerin onayı olmadan bu karar alınamaz. CHP tarafından en azından buna itiraz edilmemiş olması buna rızalık gösterdiğine ortaya koyuyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu haber toplam 2828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri