Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal Kılıçdaroğlu: Dağdakilere siyaset yolu açılmalı

26.09.2013 12:22
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK’ya siyaset yolunun açılması gerektiğini söyledi

Birgün gazetesine verdiği röportajda % 10 seçim barajını eleştiren CHP Lideri, PKK'lılara siyaset yolunun açılması gerektiğinin altını çizdi.

'DAĞDAKİLERE SİYASET YOLU AÇILMALI'

Kılıçdaroğlu, ‘Dağdaki adam gelip siyaset yapacaksa onun yolunu açacaksın’dedi.

'SİZ DE DARBECİSİNİZ O ZAMAN'

AK Parti ile Abdullah Öcalan’ın yaptığı görüşmelerin sağlıklı olmadığını belirten ve BDP’yi suçlayan Kılıçdaroğlu, ‘Biz başka bir sorumluluk daha aldık üstümüze ve bu sorun nasıl çözülür diye çalışmalar yaptık. Öteden beri bu sorunun toplumsal destekle çözülebileceği tezimizi kuvvetlendirdik ve 17 maddelik Özgürlük ve Demokrasi Manifestosu açıkladık. Çözülecekse böyle çözülür dedik. Yüzde 10 seçim barajı mesela. Dağdaki adam gelip siyaset yapacaksa onun yolunu açacaksın. Refah Partisi, İşçi Partisi, ÖDP’yi bu baraj marjinal parti haline dönüştürdü. E bu partilerin taraftarları, kitleleri var; siyasete girmeleri gerek. Bunların tamamını 12 Eylül darbe hukukunun kuralları yapıyor. Ama siz hem “darbeci değilim” diyorsunuz, hem de darbe hukukunun arkasına saklanıyorsunuz. Siz de darbecisiniz o zaman’dedi.

Güneydoğu’nun ihmal edilen bölge olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ya dinine, ya diline oy verenlere alternatif olarak 3. bir yol oluşturarak, bölgedeki sorunları çözmeyi hedeflediklerini vurguladı.ENSONHABER

Bu haber toplam 1488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri