Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklamalar

03.11.2013 12:35
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı ve AK Parti'nin türban politikasını eleştirdi. Erdoğan'ın, türbanı siyasete alet ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu "Diyanet İşleri Başkanlığı'nı biz kurduk, imam hatip liselerini biz kurduk, ama biz dini siyase

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP parti mesclisi toplantısında konuştu. 

Mustafa Sarıgül'ün partiye yeniden dönüşü hakkında kesin kararın verileceği Parti Meclisi öncesi Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalar yaptı. Şafak Pavey'in açıklamaları hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, "Sayın Pavey'in konuşması bunları çok rahatsız etti" diyerek Pavey'e sahip çıkan açıklamalar yaptı.

ŞAFAK PAVEY'İ TEBRİK ETTİ

Şafak Pavey'i Meclis'teki konuşması nedeniyle tebrik eden Kılıödaroğlu, başörtüsüne karşı gösterdikleri tutumla AK Parti'nin ezberini bozduklarını söyledi. Din üzerinden siyaset yapmadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, " Diyanet işleri başkanlığını biz kurduk, imam hatip liselerini biz kurduk, ama biz dini siyasete alet etmiyoruz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları: 

Parti meclis toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

"CHP'nin izlediği politikanın ikinci temel ayağı inanç üzerinden CHP'liler siyaset yapmaz. Diyanet İşleri Başkanlığını biz kurduk, imam hatip liselerini biz kurduk, ama biz dini siyasete alet etmiyoruz. Böyle insanlara güvenmeyin, onlar sizin inançlarınızı savunuyorlar. Cami avlusunda miting yapan adamın bu ülkeye hayrı olmaz. Cami avlusunda miting yapacaksın ve dünyanın en zengin adamlarında biri olacaksın? Ve bunu açıklayamıyor. Biz cam gibi tertemiziz.

Biz demokrasiye o kadar sahip çıktık ki hiçbir siyasal idama hiç bir darbeye evet demedik. Sanki biz darbe yanlısıyız, yok böyle bir şey. Tarih bunları unutmaz, bir gün bu ülkede namuslu aydınlar bütün bu gerçekleri halkın önüne koyacaktır.

Yaşı büyütlüp idam eildnelere karşı çıktık ama Uludere'de öldürülen 34 vatandaşlımıza da sahip çıktık. Uludere'yi sorgulayan başka bir parti yok. Onları öldürülmesinin talimatını bu diktatör verdi. Ama bu dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biz her dürüst insanın yanındayız. Namussuzlar kadar cesur olmak her CHP'linin görevidir.

Bu hafta parlamentoda tarih yazdık. AKP'liler, onların medyası hazırlanmış CHP'ye saldırmak için bekliyordu. CHP kendisine yakışan tavrıyla parlamentoda yerini aldı, konuşmalarını yaptı ve şu gerçek ortaya çıktı; biz CHP olarak kadının üzerinde siyaset yapmayı doğru bulmuyoruz. Biz kadın erkek eşitliğine inanan bir partiyiz. Kadına seçme seçilme hakkı getiren bir partiyiz. Biz kadınların daha fazla okumalarını isteyen bir partiyiz. Temel hedefimiz budur. Bunun için mücadele ettik.

Artık hiç kimse türban üzerinde mağduriyet edebiyatı yapamayacak. Hazırlıklarını ona göre yapmışlardı. İki arkadaşımızı konuştu, ikisine de teşekkür ediyorum. ÖZellik Sayın Pavey'in konuşması o kadar etkili oldu ki Pavey'e saldırmaya başladılar. Neden saldırıyorsunuz? Çünkü bunu beklemiyorlardı, ezberleri bozuldu. 'Kadına özgürlük getirdik' diyorlar, İstanbul'da sadece İstanbul'da merdiven altı atölyelerde onbinlerce başörtülü kadın çalışıyor, hiçbirinin sigortası yok. Siz AKP'den birinin çıkıp da bu türbanlı kadınların sosyal güvenlikleri ile ilgili bir cümle ettiğini duydunuz mu? Onların sorunlarını biz dile getiriyoruz, çünkü bu ülkede kadınların hakkını biz savunuyoruz.

Esnaflarla evli olan kadınlara sesleniyorum. Bu hükümetin başlarına nasıl bir çorap ördüğünü görün. Diyelim eşininizin bir dükkanı var ve sigorta primlerini 2-3 ödeyemedi, ona sağlık hizmeti vermiyor AKP. Eşine de sağlık hizmeti vermem diyor. Eşinin günahı ne? Bunları kadınların iyi tanıması lazım. Kadınları vitrinde kullandılar, bunlar samimi değilller. Çağdışı bir anlayıştan gelenler çağdaşlam yolunda çaba gözsteremezler. Kafasının arkasında gizli düşünceleri var bunların.

Kadın hakları konusunda geri gidiyoruz

ROTAHABER

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri