Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül açıklaması

20.09.2013 11:25
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül'ün partiye geri dönmesi için önce dilekçe vermesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Milliyet'ten Serpil Çevikcan'a yerel seçimlerle ilgili konuştu. Mustafa Sarıgül'ün adaylığına da değinen Kılıçdaroğlu partimizin tüzüğü gereği önce partimize üye olması gerekir dedi.

'İSTANBUL ANKARA VE İZMİR'İ ALIRIZ'

Yerel seçimlerde Ankara, İstanbul ve İzmir için iddialı mısınız?

- Evet, alabileceğimize inancımız tam. Bence önemli olan şu: Ankara, İstanbul ve İzmir'in CHP tarafından yönetilmesi Türkiye'nin çağdaşlaşması, kent kültürünün yerleşmesi ve kentlerin sorunlarının çözülmesi açısından çok önemli. Aydınlık ve medeni kentler olması açısından çok önemli. Sandığa giderken her yurttaşın bunu düşünerek gitmesi lazım.

MELİH GÖKÇEK'E KADIN RAKİP

Ankara için kadın aday mı düşünüyorsunuz?

- Niçin olmasın? Birçok isim geçiyor kamuoyunda ancak söylemek için henüz çok erken. Şu anda alt çalışmalar yapılıyor. YSK'nın takvimi ortaya çıktıktan sonra netleşmiş olacak.

SARIGÜL PARTİYE NASIL DÖNER

Sarıgül ismi üzerindeki tartışmalar bir türlü sona ermiyor. Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayınız mı? Ve Sarıgül'ün partiye dönüş formülü netleşti mi?

-Sarıgül partimizin üyesi olmadığı için ilk soruya yanıt verme şansım yok. İkinci konuya gelince; partiden ihraç edilmiş bir arkadaşımızın tekrar partiye dönmesinin yolu tüzükte belirlenmiştir. Hem hukuku hem hukukun üstünlüğünü savunup hem de, 'tüzüğü görmezden gelirim' demek doğru değil. Herhangi bir üye gidip yargıya başvursa kararları bozar. O nedenle partiye başvurması gerekiyor. Parti Meclisi'nden geçmesi gerekiyor, partimize bu yolla üye olması gerekiyor.

Tüzük, Genel Başkan olarak size ayrıca bir yetki vermiyor mu?

- Hayır, öyle bir yetkim yok.

'GİZLİ OYLAMADA KABUL EDİLMESİ GEREKİR'

O zaman tek yolu üye olmak için dilekçesini vermesi ve bunun PM'de kabul edilmesi mi?

- Evet. Sayın Fikri Sağlar'da böyle oldu, sayın Celal Doğan'da böyle oldu. Ondan önce başka isimlerde de böyle oldu. Bundan sonra da öyle olacak. Bir dilekçe ile üyelik için başvuracak. 'Ben partiye yeniden üye olmak istiyorum' diye. Onunüzerine biz o dilekçeyi alıp Parti Meclisi'ne götürüyoruz. Gizli oylama yapıyoruz.ENSONHABER

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri