Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kenan Evren'e tebligat gidiyor

23.04.2011 14:27
12 Eylül'ü soruşturan savcı Demir'in, darbeyle ilgili ilk tebligatı Kenan Evren'e yapacağı ileri sürüldü

Darbe belgelerinin incelenmesinin ardından ilk tebligat hayatta kalan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) üyelerine gönderilecek

12 Eylül darbesine yönelik soruşturma derinleşiyor. Alınan bilgilere göre darbe belgelerinin incelenmesinin ardından ilk tebligat hayatta kalan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) üyelerine çıkartılacak.

Konsey Başkanı olduğu için ilk tebligat, 'Yargılanırsam kendimi asarım' diyen Kenan Evren'e gidecek. Suç duyuruları kapsamında çok sayıda ismin de şikayet edildiği ifade edildi. Savcılık kaynakları bu isimlerin sayısının 300'ü aştığını belirtti. Gökhan Özdağ'ın haberine göre, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı darbe yargılamasının başlamasıyla 12 Eylül'de yapılan fişleme ve işkencelerin de hesabı sorulacak.

BELGELER POSTAYA TAKILDI

Bu arada soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir'in İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istediği 12 Eylül belgelerinin oltaya takıldığı ortaya çıktı.

Demir'in talimat yazısına kısa sürede cevap yazan İstanbul Başsavcılığı, tüm 12 Eylül belgelerinin Balyoz soruşturma dosyasından ayrılarak 10 Nisan'da Ankara'ya gönderildiğini bildirmişti. Ancak bu cevabın üzerinden 12 gün geçmesine rağmen dosyalar Demir'e ulaşmadı.

Savcı Demir'in önceki gün başsavcılığa bir hatırlatma yazısı yazarak belgelerin akıbetini sorduğu kaydedildi. Demir, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine talebini UYAP sisteminden bir kez daha yeniledi. Demir'e ise belgelerin postada olduğu bilgisi verildi. 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen darbede esas alınan 'Bayrak Planı'nın orijinal nüshası da soruşturma kapsamında talep edilmişti.

ASTSUBAYDAN GENERALE KADAR...

12 Eylül'le ilgili ilginç suç duyuruları yapılıyor. Bunlardan biri müdahale nedeniyle ticarethanesini kapatmak zorunda kalan Mehmet Ergül. Ergül, Kenan Evren''den astsubay Mehmet V.''ye, Mamak Cezaevi''nde görevli gardiyan Nuri A.''dan Hanefi Avcı'ya kadar birçok isimden şikayetçi oldu.

Ergül, darbe sırasında Van'ın Çaldıran ilçesinden astsubay Mehmet V.'den dayak yediği için Ankara'ya taşındığını anlattı. Ayakkabı dükkanı açtığını vurgulayan Ergül, 'Etnik kimlik ve ideolojik görüş nedeniyle dışlandım. Görevlilerden de müdahale gördüm. Dükkânımı kapatmak zorunda kaldım" şeklinde konuştu. 1981'de Mamak Cezaevine götürüldüğünü anlatan Ergül, 'Çırılçıplak soyularak dayak yedim' dedi. Cezaevinde Nuri A. ve askeri personelin işkence yaptığını kaydeden Ergül, "Hayattalar mı bilmiyorum ama hepsinden şikayetçiyim" ifadesini kullandı. Ergül, MGK'nın kararlarını bire bir uygulayan Hanefi Avcı'nın da suçlular arasında olduğunu dile getirdi.

 
Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

Saadet mi getirdi
Canan
Şimdi saadet ve hoca hakkında ne yazsam "hoca getirmek istedi ama, engel oldular" diyeceksin. Hala Türkiye de kimlerin iktidar, kimlerin muktedir olduğunu öğrenememiş birilerine ne diyeyim gözüm.Biz kendini iktidar olunca muktedir olduk sananları görmedik mi? sonra da 28 Şubattan aşağı karların üstüne yuvarlamadılar mı? Lütfen strateji tesbitini iyi yapınız ve öyle konuşunuz. Acele edenin, ecele gideceğini görelim artık.
25 Nisan 2011 Pazartesi 13:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
akp dini
can
akp dini!!!! neden simdi!secimler yaklasti.diyemi secimden sonra iptal olacak tayyib,de biz yaptik iptal ettiler diyecek.ayni turbani sattigi gibi.yanlizca oy icin. yoksa turkiyede pkk,lilar kac gunden beri olay islam.8,seneden beri turban,a ne yaptilar.ac kapa ac kapa.artema.turbanla sakiz gibi cigneyip cope atiyorlar.
23 Nisan 2011 Cumartesi 20:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri