Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kendilerini Feda Edip Faciayı Önlediler

15.07.2011 11:21
İzmir'den havalanan eğitim uçağı, denize düştü. Uçağı son anda yerleşim bölgesinin üzerine düşmekten kurtararak bir faciayı önleyen korkunç kazada pilotlar şehit düştü.

İzmir'deki Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan dün öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi'nde denize düştü. Uçağı son anda yerleşim bölgesinin üzerine düşmekten kurtararak muhtemel bir faciayı önleyen Yüzbaşı Hasan Öztürk ve Teğmen Erol Er korkunç kazada şehit düştü.

İzmir'deki Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan dün öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi'nde denize düştü. Pilotlar uçağı son anda evlerin üzerinden denize döndürerek muhtemel bir faciayı önledi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak kalkıştan kısa bir süre sonra irtifa kaybederek, Güzelbahçe'de kıyıya 30 metre uçakta denize çakıldı. Yüzbaşı Hasan Öztürk ile Teğmen Erol Er, uçak düşmeden önce fırlatma koltuğu ile uçağı terk edemedikleri için kazada şehit düştüler. Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye arama kurtarma helikopterleri ve sivil savunma ekipleri sevk edildi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, denize düşen eğitim uçağında bulunan Yüzbaşı Hasan Öztürk ile Teğmen Erol Er'in enkaz içerisindeki cesetlerine ulaşıldığını bildirdi. Vali Kıraç uçakta şehit olan Yüzbaşı Hasan Öztürk ile Teğmen Erol Er'in kokpitte bulunduğunu, askeri vinç gemisiyle uçağın bulunduğu yerden çıkarılacağını söyledi.

FACİAYI SON ANDA ÖNLEDİ

Askeri T-37 tipi jet eğitim uçağının son anda yerleşim yerlerinden denize doğru döndüğü ortaya çıktı. Yine görgü tanıklarının ifadesine göre, eğitim uçağı, İzmir Körfezi'ni katettikten sonra muhtemel teknik bir arıza nedeniyle kalkış yaptığı Çiğli'ye dönmeye karar verdi. Bu sırada uçak Güzelbahçe üzerinde hızla irtifa kaybetmeye başladı. Pilotlar olası bir facianın önlenmesi için uçağı son anda denize doğru yönlendirdi. T-37 tipi eğitim uçağı, sahilden 30 metre açığa denize vurdu. Bu sırada son ana kadar uçağı yönlendirmeye çalışan pilotlar fırlatma koltuğunu kullanamadı. Bölgede enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediliyor.

Bu haber toplam 2144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri