Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kene farkedildiğinde hemen çıkarılmalı

06.06.2012 10:53
Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, vücutta fark edilen kenenin, çıplak elle tutulmadan, vakit kaybedilmeden çıkartılması gerektiğini söyledi.

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, vücutta fark edilen kenenin, çıplak elle tutulmadan, eldiven, kağıt mendil, bez, naylon poşet veya yaprak ile vakit kaybedilmeden çıkartılması gerektiğini söyledi.

Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, keneden korunma yollarını anlattı. Dr. Uğur, piknik için gidilen bağ, bahçe gibi yerler ile hayvan otlatmak için gidilen alanlarda açık renk kıyafetler giyilmesi gerektiğini, bu sayede kenenin kıyafet üzerinde daha rahat fark edileceğini söyledi. Pantolon paçalarının çorabın içine sokulmasının da bir korunma yöntemi olduğunu anlatan Dr. Uğur, eve dönüldüğünde ise kollar, bacaklar, gövde, diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dahil tüm vücudun ve kıyafetlerin kontrol edilmesi gerektiğini anlattı. Dr. Uğur, kenenin vücutta fark edilmesi halinde ise halk arasında bilindiği gibi hemen hastaneye gitmek yerine, çıplak elle dokunmadan çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Dr. Uğur, şunları kaydetti:

"Kene ısırması halinde çıplak elle dokunmadan eldiven, kağıt mendil, bez, naylon poşet, yaprak kullanılarak cımbızla bulunduğu yerden hemen çıkartılmalı. Kene çıkarılırken ezilmemeli, patlatılmamalı. Sonra o bölge tentürdiyot ile temizlenmelidir. Kene çıkarılırken başı derinin içinde kalsa bile hastalık açısından bilinen bir risk oluşturmamaktadır. Kene çıkarılamıyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkartılmalı. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azdır. Kene çıkarıldıktan sonra 10 gün boyunca kişi kendini izlemeli. Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, yüzlerde ve gözlerde bulanıklık, bulantı, kusma, ishal belirtilerinden en az ikisi varsa hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir."dedi.

Bu haber toplam 4678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri