Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kentsel Dönüşüm ama nasıl?

27.03.2012 15:43
Piri Reis Harita ve CBS Derneği ve Okan Üniversitesi birlikteliği ile hazırlanan Kentsel Dönüşüm Sempozyumu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın da katılımıyla 30 Mart’ta yapılıyor.

“Model Önerileri”, “Finansal Çözümleri” ve “Uygulanması” şeklinde 3 başlık içeren, “Kentsel Dönüşüm: Alternatif Model Arayışları Sempozyumu”, ile 1950’li yıllardan sonra ekonomik nedenlerden dolayı büyük kentlere göç neticesinde oluşan kaçak yapılaşma ve çarpık kentleşme olgusu masaya yatırılacak.

Okan Üniversitesi’nin Tuzla Kampüsü’ndeki Fen Edebiyat Fakültesi Mevlana Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan sempozyumda, Deprem kuşağında bulunan ülkemizde en son 1999 Marmara ve 2011 Van depremleriyle birlikte denetimden uzak, ruhsatsız, kalitesiz, sağlıksız bir yapılaşmanın getirdiği acı tecrübeler ışığında; kentlerimizin geliştirilmesi, toplumsal, ekonomik, mekânsal olarak yeniden ele alınması gerekliliği ortaya konacak.

 

Sürdürülebilir ve uygulanabilir bir Kentsel Dönüşüm için çözüm önerilerinin sunulacağı sempozyum, Anayasanın öngörüleri doğrultusunda devletin yükümlülükleri, mülk sahiplerinin hakları, adil dağıtım modelleri, yapılacak projelerin kriterleri; zemin etüdlerinin, haritalama, planlama, altyapı ve finans konularının etkileri, bu konudaki yasal mevzuatın tartışılmasına zemin hazırlayacak.

Bakanlık, siyasi parti yetkilileri, akademik camia, meslek odaları ve Stk’lardan çok sayıda temsilcinin katılacağı Sempozyum programı ve iletişim için aşağıdaki linkten daha detaylı bilgi almak mümkün.

http://www.pirireisharita.org/DCViewer.aspx?Cntrl=Haberler&Id=85

Kaynak:
Bu haber toplam 2404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri