Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kerry: Bu süreç Türkiye'nin hayatını değiştirir

08.04.2013 02:41
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, “Türk hükümetinin çabalarına hayranız ve onları tebrik ediyoruz. Çözüm süreci Türkiye’nin ve bölgedeki devletlerin hayatını değiştirebilir.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Çırağan Sarayı’nda heyetler arası görüşmeye katıldı. Görüşme sonra iki basın toplantısı düzenledi. Toplantıda çözüm sürecine ilişkin gelişmelere değinen Kerry, hükümetin gösterdiği çabayı taktir ettiklerini söyledi. Kerry, “Bir Türk hükümetinin çabasına hayranız ve onları tebrik ediyoruz. Onlar büyük bir çaba sarf ettiler. PKK’nın silahları bırakma kararını olumlu karşılıyoruz. Sayın bakan ve ben terörizmle mücadelede kararlıyız. Barış süreci Türkiye’nin hayatını değiştirebilir. Bölgedeki devletlerin hayatın değiştirebilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Esed rejimine karşı tavrını ve mağdur Suriyelilere desteğini de taktir ettiklerini kaydeden Kerry, “Türk hükümeti Esed’e karşı tutumunu sürdürdü ve ona gitmesini söyledi. Türkiye cömert davarında ve binlerce kişiye sınırlarını açtı.” ifadelerini kullandı.  

Bu haber toplam 1588 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri