Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Böyle giderse Kıbrıs Türkleşecek'

28.11.2011 15:00
Kıbrıs'ta yürütülen çözüme yönelik müzakerelerle ilgili Rum tarafından suçlama geldi.

Rum Başpiskopos 2. Hrisostomos, adada çözümün olmadığını, zira Türklerin her şeyi istediğini iddia etti.

Güney Kıbrıs Başpiskoposu 2. Hrisostomos'tan yankı uyandıracak açıklamalar geldi. Kıbrıs'ta 3 yıldır devam eden müzakerelerde sonuca varılamayacağını iddia eden Hrisostomos, üniter devlete dayalı bir çözüm arzuladığını söyledi.

"BÖYLE GİDİRSE KIBRIS TÜRKLEŞECEK"

Açıklamalarıyla toplumu ve siyasileri yönlendiren Başpiskopos, "Müzakerelerden Rum halkının beklediği çözüm çıkmaz. Müzakereler böyle devam ederse Kıbrıs Türkleşecek" dedi.

Fanatizme varan görüşleriyle Rum halkının çoğunluğu üzerinde etkinliği olan Başpiskopos, kilisenin siyasete müdahale etme ve öneri sunma hakkı olduğunu söyledi.

ÜNİTER DEVLETE DAYALI ÇÖZÜM

Rum yönetiminin Kıbrıs sorununda politika değişilkliğine gitmesi gerektiğini savunan Hrisostomos, "Çözüm olarak federal bir ortaklık yerine Rum üniter devleti olması gerekir. Çoğunluk yönetir, azınlık teminat altını alınır" şeklinde konuştu.

"TÜRKLER TÜM KIBRIS'I İSTİYOR"

Türkleri azınlık olarak niteleyen Başpiskopos, çözümsülüğün de Türklerin aşırı taleplerinden kaynaklandığını ifade etti. Hrisostomos, "Türkler tüm Kıbrıs'ı istiyor, bölgeyi de kontrol etmek istiyorlar" ifadesini kullandı.

2013'teki başkanlık seçimi için uniter devlet fikrini destekleyecek aday bulmaya çalıştığını ifade eden Başpiskopos, kendisini ziyaret eden yabancı diplomatların da bu düşüncelerini desteklendiğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1910 defa okunmuştur
KIBRIS ANTLAŞMALARLA DEĞİL
R. A
Allahın izni ile Müslümanların çalışması ve çoğalması ile TÜRKLEŞECEK
28 Kasım 2011 Pazartesi 21:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri