Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Rumlara Katılıyor

30.11.2013 01:21
FIFA'nın "Kıbrıs'taki futbolun tek elden yönetilmesi" projesini, Türk tarafı kabul etti. Türk Futbol Federasyonu, Rum Futbol Federasyonu'na katılacak.

KIbrıs'ta futbolun Rumlar üzerinden birleştirilmesini amaçlayan FIFA planına, Türk tarafı oybirliğiyle "evet" dedi. Böylece adada futbolun birleştirilmesine yönelik anlaşma taraflarca resmen onaylanmış oldu. Yürürlüğe girecek futbol anlaşması, 34 yıl aradan sonra iki taraf arasında varılan ilk mutabakat olma özelliği de taşıyor.

"BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ"

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu genel kurulunda, üye 42 futbol kulübünün temsilcileri tarafından yapılan oylamada 42 üye, Rumlarla birleşme anlaşmasına "evet" dedi. Federasyon başkanının da oyuyla anlaşma oybirliğiyle resmen kabul edilmiş oldu. Oylamanın ardından konuşan Türk federasyon başkanı Hasan Sertoğlu, "Oybirliği futbol kulüplerinin konuya nasıl baktığının göstergesidir. Federasyona ne kadar güvendiklerinin de göstergesidir. Bu bir başlangıçtır uzun bir yolumuz var, birlikte yürüyeceğiz. Anlaşmanın hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar yılbaşından sonra başlayacak" dedi. Rum Futbol Federasyonu'nun geçen hafta onayladığı anlaşmayı bugün de Türk Futbol federasyonu onayladı. Böylece Kuzey Kıbrıs'ta ambargolar altındaki futbolun, Rumlar üzerinden birleşmesine yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesinin yolu açıldı.

FIFA tarafından hazırlanan, Türk ve Rum federasyon başkanlarınca 5 Kasım'da Zürih'te kabul edilen anlaşmanın yürürlüğe girmesi için federasyonlardaki referandumda tarafların onayı gerekiyordu.

TÜRK FEDERASYONU, RUM FEDERASYONUNA KATILACAK

Anlaşma uyarınca Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Rum futbol federasyonuna katılacak. Böylece Kıbrıs'ın iki kesimindeki futbol, Türklerin de katılımıyla, Rum federasyonunun çatısı altında birleştirilmiş olacak.

FIFA ve UEFA Kıbrıs'ın resmi federasyonu olarak Rum federasyonunu tanımaya devam edecek, Kıbrıs'taki futboldan resmi olarak Rum federasyonu sorumlu olacak. Ancak Rum federasyonun çatısı altında Türk federasyonu da yer alacak ve yönetim kurulunda Türk üyelerin de sandalyesi bulunacak.

EŞİT KATILIMLI YÖNETİM KURULU

Anlaşmanın uygulanması konusunda 2 tarafın eşit katılımıyla kurulacak 8 üyeli ortak yönetim kurulu, anlaşmayı hayata geçirecek düzenlemeleri yapacak.

İsviçre'nin Zurih kentindeki FIFA merkezinde 5 Kasım'da Türk ve Rum federasyon başkanları tarafından imzalanan, federasyonlarca onaylanarak yürülüğe giren anlaşma, Kıbrıs'ta varılacak siyasi bir çözüme kadar futbolun birleştirilmesini öngörüyor.

KIBRIS TÜRK FUTBOLU, DÜNYAYA AÇILACAK

Anlaşmayla yıllardır ambargolar altında olan Kıbrıs Türk futbolu, Rumlar vasıtasıyla da olsa, kısmen dünyaya açılma fırsatını yakalayacak.

Türk takımları ambargolar nedeniyle Kıbrıs Türk takımlarıyla karşılaşma yapamıyordu. Türk takımları Kuzey Kıbrıs'a özel kamp için dahi gelemiyordu. Aksi takdirde FIFA ve UEFA'dan ağır cezalar alıyordu.

AMBARGOLAR KISMEN KALKACAK

İki tarafın federasyonları tarafından kabul edilen anlaşma ile Türk tarafına yönelik ambargolar kısmen kalkacak. Anlaşmanın nasıl yürüyeceğini, iki taraf arasında nasıl bir işbirliği sağlanacağını zaman gösterecek. İki tarafça kabul edilen anlaşma, taraflardan birinin tek yanlı fesih kararıyla yürülükten kalkabiliyor.

Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasındaki en son anlaşma 34 yıl önce dönemin siyasi liderleri Denktaş ve Kiprianu arasında imzalanmıştı. Futboldaki bu anlaşma, siyasi açıdan emsal teşkil etmemekle birlikte, iki taraf arasında 1979'dan bu yana varılan ilk uzlaşı olması itibarıyla da tarihi bir önem taşyor.

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri