Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu, Sarıgül için şart koştu

12.08.2013 23:59
Kılıçdaroğlu, Sarıgül'ün CHP'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na adaylığı konusunda CNN TÜRK televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını değerlendirdi. Sarıgül'ün başarılı bir belediye başkanı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Sayın Sarıgül’ün partimize gelme konusunda bir talebi yok. Partimize gelecekse gelir, ondan sonra eğer belediye başkanı olur mu olmaz mı o daha sonra ki aşama.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye katılımı ile ilgili sorularına, "Sayın Sarıgül, oldukça başarılı bir belediye başkanı. Partimize gelme konusunda bir talebi yok. Partimizin dışındaki bir kişi, onunla ilgili genel başkan olarak bir yorum yapmam doğru değil." diye cevap verdi.

"ÖNCE PARTİ ÜYESİ OLMASI LAZIM"

Zaman zaman gazetelerin ‘Sarıgül CHP'ye gelecek' diye yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: "Kendisinin bir açıklaması oldu, ‘ben gelirsem 3 bin kişi gelirim' ben de şu açıklamayı yaptım; ‘niye 3 binde 5 bin değil'. Gelecekse biz kimsenin önüne duvar örmeyiz. Partimize gelecekse gelir, ondan sonra eğer belediye başkanı olur mu olmaz mı o daha sonra ki aşama. Sayın Sarıgül'ün önce partimize gelmesi lazım. Partimizin üyesi olması için parti meclisimiz karar alması lazım. MYK ile olmuyor. Bu nedenle üyelik başvurusu yapılması lazım ve parti meclisinin üyelik kararı alması lazım. Bir kişinin bir partiden belediye başkanı, milletvekili, il meclis üyesi olabilmesi için önce parti üyesi olması lazım."

"KARŞILIKLI DİYALOGLARI YANLIŞ BULUYORUM"

Belirsizliklerin CHP'ye zarar vermeyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, gerek Sarıgül'ün gerekse de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in adaylık açıklamalarına değindi. Karşılıklı diyalogları doğru bulmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Sayın Sarıgül, bazı açıklamalarda yapıyor, bizim arkadaşlarımız karşı açıklamalar yapıyorlar. Hiç gerek yok, tartışmalara da gerek yok. Yeri zaman gelir taşlar oturur yerine." şeklinde konuştu.

"ADAYLIK İÇİN DOĞRUDAN VE DOLAYLI TALEPLER VAR"

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için nabız yoklamanın ötesinde doğrudan ve dolaylı taleplerin olduğunu açıklayarak, onları değerlendirdiklerini ifade etti.

Yerel seçimlerde başarı ölçülerinin ne olacağına ilişkin olarak ise Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Başarının ölçüsü genel seçimlerde iktidar olmaktır. Yerel seçimlerde de olabildiğince belediye kazanmaktır. Bütün siyasi partilerin ortak hedefi budur. Bu hedefi gerçekleştirmek için biz çalışıyoruz. Diğer partilerden biz çok önce başladık. Bunun içinde biz diğer partilerden önce başladık çalışmaya."

SEÇİMLERDE İTTİFAK SÖYLENTİLERİ

Seçimlerde ittifak iddialarını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, bütün siyasal partilere saygılarının olduğunu belirterek, siyasal partilerin zaman zaman işbirliği yapabileceğini, bunlara saygılı olduklarını ifade etti. Fakat kutuplaşma siyasetini doğru bulmadıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Çünkü ben genel başkan olarak Türkiye'nin iyi yönetilemediğini düşünüyorum; içeride ve dışarıda. Türkiye'nin yeniden tamire ihtiyacı var. Bunun için ben AKP'ye oy vermiş DYP'yi ANAP'lı bütün yurttaşlarımızı CHP'nin çatısı altında bekliyorum. O parti ile bu parti ile değil, biz doğrudan vatandaşla işbirliği istiyoruz. YAZETE.COM

Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri