Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu: Ahmet Kaya yaşasaydı şimdi hapisteydi

19.11.2013 14:32
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin TBMM Grup toplantısında başbakan'a yüklendi.

Partisine katılan belediye başkanlarına rozet takan CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu, dinleyicilerin ve milletvekillerinin "direne direne kazanacağız" sözlerine yanıt vererek sözlerine başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'daki buluşmada kullandığı ifadeler üzerinden başbakan'a seslendi. Kılıçdaroğlu, "Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.. Şivan Perwer Halepçe vahşetini en güzel okuyanlardandır." dedi.

Sizin de söylediğiniz gibi değerli arkadaşlarım zalime boyun eğmeyeceğiz, direne direne kazanacağız. CHP'ye, birliğe, temiz siyasete ihtiyaç var. Bu iktidar Türkiye'yi taşıyamıyor. Biz haklı mücademelemizi sürdüreceğiz, ödün vermeyeceğiz.

nejat uygur'a Allah'tan rahmet diliyoruz. Bir toplumu saygın kılan sanattır, toplumun sesini duyuran sanatçıdır. Sanatçı ve sanat el üstünde tutulur çağdaş demokrasilerde. Diktatörlüğün olduğu ülkelerde bedel öderler. Kültür Bakanlığı ödenekleri kesti Gezi sonrasında. Benim verdiğim vergiyi sen nasıl kesersin. 1980'li yıllardan bu yana hiç ayrım yapılmazdı, şimdi sen eleştirirsen keserim dönemi başladı. Yandaş sanat oluşturuluyor. Kendisini iktidarın emrine veren sanatçı olmaz.

Araştırmacı yazar Aytunç Altındal'a da başsağlığı diliyorum.

KİMSİN SEN DE DERSHANELERİ KAPATIYORSUN?

Gündemdeki konulardan biri de dershaneler. Oturmuş karar vermiş beyefendi, kapanacak! Kimsin sen? Kimsin sen de kapatıyorsun. Sen kendini kral sanabilirsin, ama değilsin. Önce oturup düşüneceksin, neden bu dershaneler var. 4 binin üstünde dershane var. 50 bin öğretmen, diğer çalışanlarla beraber 100 bin kişi. Sen kapatacağım diyorsun, kimsin sen? Nereden alıyorsun bu yetkiyi?

Rahmetli Özal, dershaneler özel okula dönüşürse vergi almayacağım dedi. Bir kısmı özel okul oldu. Ama sistem değişmediği için böyle olacak. Varlıklı kapatırsan özel hoca tutacak. Orta sınıf ne yapacak, parası olmayan ne yapacak. eğitim sistemi değişmeden bu iş olmaz. O sistemi değiştirmek için de her türlü katkıyı veririz.

ANNELER OY VERİRSENİZ İKİ ELİM YAKANIZDADIR

iktidarı dinlediğinizde her şey günlük gülistanlık. Ama kış kapıda bekliyor.24 Kasım Öğretmenler Günü. 300 binin üstünde öğretmen atama bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacı 140 bin. Büyük kentlerdematematik, Türkçe öğretmeni olmayan okullar var. 4+4+4 sistemini getirdiler. 5 yaşındaki çocuğu okula göndermek istemeyen anneler rapor almaya kalktı bu iktidar sizin çocuğunuz geri zekalıdır dedi. Anneler, sizin çocuğunuza böyle diyen birine oy verirseniz iki elim yakanızda olacaktır.Sizi kaygılandıran iktidara oy vermeyin, hesap sorun sizin göreviniz bu.

BU RAKAMLARI BULAMAZSINIZ

zaman zaman vatandaş neden siyasetle ilgilenmiyor diye şikayet ederiz. Bu rakamları televizyonda duyamaz, gazetede göremezsiniz. Oralarda yer almaz. Ekim 2013, Vatandaşların bankalara olan tüketici kredisi borcu 322 milyar'a ulaşmış. Eski parayla 322 katirilyon. Ne ile uğraşsın bu vatandaş. 49 kat artmış… Şimdi o vatandaşlara sesleniyorum. Senin gelirin 2002'den bu yana 49 kat artmışsa koşa koşa git oyunu AKP'ye ver. Ama artmadıysa düşüneceksin. Nereye gideceksin, çözümün yeri belli, halkın siyasallaşmasını savunan tek parti CHP'dir.

2012'de bankalara kredi borcunu ödeyemeyen 2 milyon 812 bin kişi. Yaklaşık 3 milyon yurttaş pes ediyor. Borcumu ödeyemeiyorum diyor. 2001'de, kriz yılında, başbakanlığın önünde yazar kasa atılıyordu. 2002 yılında o krizin yoğun olduğu yıl icra dosyası 10 milyon. 2010 yılına geçelim. İcra dairesindeki dosya sayısı 20 milyon 506 bin. 2011, 20 milyon 772 bin… 2012 21 milyon. Bunlar törenle icra dairesi açtılar. İnsan biraz utanır.

43 Milyon 686 bin kişi şiddetli maddi yoksulluk içinde. Ven demiyorum TUİK söylüyor. Nüfusun % 78'i mobilyalarını yenileyemiyor. % 56'sı iki günde bir et yiyemiyor. Bunlar Türkiye'nin gerçek rakamları.

"AHMET KAYA YAŞASAYDI..."

Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.. Şivan Perwer Halepçe vahşetini en güzel okuyanlardandır.

Büyük sanatçı Ahmet Kaya, türkülerini büyük bir hüzünle, büyük bir keyifle dinleriz. Paris'te sosyalist enternasyonel toplantısında mezarını ziyaret etmiştim. Hüzün ile ayrılmıştı ülkesinden, giderken çok eleştirilmişti, ama o bir devrimci, bir müzisyen, bir sanatçıydı. Zulme uğrayanların yanındaydı, 12 Eylül'den sonra hapiste işkence görenlerin sesi oldu. Haksızlığa hukuksuzluğa direndi. Mücadele etti. Onu saygın kılan zalimin değil mazlumun yanında durmasıydı. Mağrurca yoluna devam etti. Ben devrimciyim, kimliğim var dedi. Halkın çıkarlarını savunurum diyordu. İktidar yalakasından sanatçı çıkmaz bunu biliyordu.

Diktatörler her şeyi istismar eder. Kendi çıkarları uğruna dini, etnik kimliği, sanatçıları istismar ederler. Erdoğan Ahmet Kaya'yı da istismar ediyor. Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi Eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.

7478 yurttaşımız Gezi Eylemlerinde yaralandı. 91 kişi kafa travmasına uğradı. Binlerce genç işkence gördü, 10'u aşkın gencin gözü kör oldu. Hayatının baharında 7 gencimiz öldürüldü. Ahmet gibi bir sanatçı böyle bir olay karşısında iktidarın mı yanında olurdu Gezi Eylemcilerinin mi? Yaşasaydı sen onun karşısında olurdun. Neden? Gezi eylemcileri demokrasi ve özgürlük istiyordu. Ahmet Kaya da tüm yaşamını demokrasi ve özgürlük için yaşadı. Ahmet Kaya Ethem Sarısülük için, Ali İsmail Korkmaz için ağıtlar yazardı. Sen onu tanımıyorsun, türkülerini bile dinlememişsin. Sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun, cama yazıyorlar oradan okuyorsun. Camdan adam olmaz. Ahmet Kaya 12 Eylül zulmüne uğrayanlar için türküler yazdı, söyledi. Hepimiz dinledik. Sen onun ismini nasıl ağzına alabilirsin. Onu tanımıyorsun. O yürekli, devrimci, dirençlidir. Senin savunduğun özel yetkili mahkemeler onun yurt dışına çıkmasına neden oldu. "Haydi sen git işine/Herkes kendi işine /Sokaklarda (Taksim'de Uludere'de) zulum var lo/Düşemem Tayyibin peşine" derdi...

ŞİVAN PERWER UNUTMASIN

Sanatçıların sürgüne gitmesini istemeyiz. Rahmetli Ruhi Su, kanser hastasıydı. Kenan Evren yurt dışına gitmesine izin vermedi. Bu unutulabilir mi?

Şivan Perwer Halepçeyi anlatan sanatçımızdır. Kürtçe bilmesek bile olur. İnsanlık dramı yaşandığını anlarız. "İmdat, imdat yine bize fermandır/ Yukarıdan jetlerin homurtuları geliyor/ Her yeri ateş içinde bırakıyor/ Aşağıdan annelerin çocukların çığlığı geliyor" Bunu söylüyor Şivan. Ben sormak isterim, Diyarbakır'a gittin. Roboski'de ölen 34 yurttaşımızın kanları dahi kurumadan nasıl olup da Recep Tayyibin yüzüne bakıyorsun, ona övgüler diziyorsun. Sen sanatçısın, sanatına, sesine saygı duyarız. Otur Ahmet Kaya'nın gösterdiği yürekliliği göster. Bunu bekleriz biz.Unutmasın Şivan Perwer, AKP'nin seçim afişine malzeme oldu. Bir sanatçı asla bu duruma düşmemeli. Roboski'nin Uludere'nin tek takipçisi biziz, CHPdir.

YAZETE

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri