Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu hükümeti istifaya çağırdı

19.10.2011 15:32
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurca'da meydana gelen saldırı ile ilgili basın toplantısında Erdoğan'a yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Buradan TBMM Başkanına açık çağrıda bulunuyorum: Sorunun çözüm adresi hükümet değildir. Hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. Bu sorunu çözemez bu hükümet. TBMM'nin bu soruna el koyup derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerileri üretmesi gerekiyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında, CHP olarak her zaman, her dönem teröre karşı çıktıklarını, terörün bir insanlık suçu olduğunu, terörle bir sonucun elde edilemeyeceğini defalarca ifade ettiklerini söyledi.

Terörün hiçbir zaman meşruiyetinin olmadığını da yine gerek kendisinin, gerek parti sözcülerinin, gerekse geçmişteki CHP yetkililerinin defalarca dile getirdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Aslında çok üzgünüz. Böyle bir günde basın toplantısı yapmayı hiç, ama hiç aklımızın ucundan bile geçirmezdik. Ama az önce Sayın Başbakan televizyonlara çıkıp bir konuşma yaptı. Bir başbakanın, 9 yıldır bu ülkede başbakanlık yapan bir kişinin sorumluluğu devletin ve siyasetin başka kurumlarında aramaması gerektiğini artık öğrenmesi lazım. Sorumluluğun kime ait olduğunu artık bilmesi lazım. Kendisi muhalefet partisinin lideri değil, muhalefet partisinin başkanı değil, bu ülkeyi yönetiyor. Sorumluluk kendi omuzlarında. Bu bilince varmamasını, bir muhalefet partisi lideriymiş gibi konuşmasını anlamakta çok zorluk çekiyoruz.

Sayın Başbakan terörden şikayetçi. Sanki kendisi çözüm üreten makamda değil de başka bir makamda oturuyor. Ve terörden şikayetçi, ama Sayın Başbakan durup durduk yerde muhalefetten de şikayet etmeye başladı. Bizden de şikayetçi. Neymiş? Efendim CHP, muhalefet partileri terör konusunda hiçbir çözüm önermiyorlarmış. En son Sayın Loğoğlu parlamentoda yaptığı konuşmada 6 madde halinde terörle mücadele konusunda görüşlerimizi söyledi. Defalarca ben görüşleri ifade ettim, defalarca konuştuk. Çözüm üreten makamın siyaset kurumu olması gerektiğini söyledik. Siyaset kurumu çözüm üretecek ki teröre karşı daha ciddi, daha tutarlı bir mücadele yapalım.''

-''Biz söyledik, biz dinledik''-

Siyaset kurumunun çözüm üretirken toplumsal desteği de sağlaması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Ama herkes duydu, bir kişi duymuyor. O da Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Merak ediyorum, muhalefetin sözüne niçin kulaklarını tıkıyor? Biz söyledik, biz dinledik. CHP söyledi, CHP dinledi'' dedi.

Çözüm önerilerini iktidar partisinin dinlemeyebileceğini, ''sizin getirdiğiniz çözümler yetersizdir'' diyebileceğini, bunu da saygıyla karşılayacaklarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ama biz iktidara açık bir çek daha verdik. 'Ulusal bütünlük içinde getireceğiniz her çözüme CHP olarak destek vereceğiz' dedik. Çünkü ben bu sözü Ankara'da oturan binbaşı şehidin babasına söz olarak verdim. Balıkesir'de elini öptüğüm şehit annesine söz olarak verdim'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Ama hiçbir öneri gelmiyor, sadece eleştiri geliyor. Buradan TBMM Başkanına açık çağrıda bulunuyorum: Sorunun çözüm adresi hükümet değildir. Hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. Bu sorunu çözemez bu hükümet. TBMM'nin bu soruna el koyup derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerileri üretmesi gerekiyor. Parlamentonun geleneğinde bu var. Biz anayasa konusunda komisyon kuruyoruz da terör konusunda niye kurmuyoruz? Terör konusunda da biraraya gelmeliyiz. Sağduyuyu, ortak aklı egemen kılmalıyız. Çözümlerimizi üretmeliyiz. Hepimiz düşünüyoruz, hepimiz ülkemizi seviyoruz, insanımızı seviyoruz, teröre karşı ortak cephe oluşturmuşuz, ortak bir paydamız var teröre karşı, niye biraraya gelmiyoruz?''

TBMM Başkanının milletvekillerini, grupları bir şekilde harekete geçirmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Meclis, bu soruna kesinlikle el koymalıdır. Bunu şunun için söylüyorum: 9 yıldır iktidardalar. Yeni iktidara gelseler diyeceğiz ki 'durun daha yeni geldiler, eleştirmeyelim'. Terör konusunda hükümeti eleştirmede en duyarlı olan partiyiz. Bu konuda bütün duyarlılıklarımızı sergiledik. Hükümetin bu konuda önüne hiçbir engel koymadık.''

İstediklerinin sadece hükümetin çözüm üreterek parlamentoya getirmesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Dünyanın sağlıklı çalışan demokrasilerinde, hukukun üstünlüğünün olduğu demokrasilerde, insana saygının olduğu demokrasilerde bu konumda olan bir hükümet istifa seçeneğini düşünür.

Son 2 günde 34 güvenlik görevlimizi şehit verdik. Bunların sorumlusunu aramayacak mıyız? 'Kim bunların sorumlusu' diye sormayacak mıyız? Bu soruyu sormazsak soruna sağlıklı çözümler üretemeyiz. Önce sorunu masaya koyacağız, sorumlusunu masaya koyacağız.

İktidarsın sen, iktidar geliyor, halka şikayet ediyor. Senin varlık nedenin ne orada? Sorunları çözmek değil mi? Sorunları çözmeyip sadece şikayet eden bir siyasal anlayış olur mu? Böyle bir anlayışı şiddetle reddediyoruz. O açıdan diyorum, normal, sağlıklı çalışan demokrasilerde bu kadar şehidin verildiği, terörün bu kadar azgınlaştığı, ülkenin kan gölüne döndüğü bir ortamda sağduyulu bir hükümet istifa seçeneğini de düşünür.'' 

Bu haber toplam 1940 defa okunmuştur
CHP ZİHNİYETİ
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Bugünkü fitne ve fesatın arkasında 80 yıllık CHP zihniyeti var.CHP hiç bir şekilde eski zihniyetinden vazgeçmiyor.Askeri vesayet sistemi içinde ülkeyi yöneteceğini sanıyor.Çağ dışı kalmış kör ideolojik yaklaşımlarla bir milleti ayakta tutacağını sanıyor. CHP bu yapı ne iktidar ne de muhalefet olur.
20 Ekim 2011 Perşembe 07:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Belli değilmi...neyin peşinde olduğu..
Ali TÜRK
BDP gene ne olduğunu ortaya koyuyor..bağım var diyor bu kansızlarla...CHP genel başkanının ne olduğu belli değil ki..münafıkın önde gideni..En korkulması gereken tiplerden..Bağının olduğunu kabul etmiyor..ama şu hareketiyle tam onların istediğini açıkça,alenen söylüyor...YAZIKLAR OLSUNNN.Birlik olmamız gereken zamanda arkadan vuranlardan..neresine güveneceksiniz..Allah başımıza senin gibileri ilelebed getirmesin inşallah...
19 Ekim 2011 Çarşamba 17:34
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
CHP NEYİN PEŞİNDE
Ahmet TÜRKAN
Sayın Kılıçdaroğlu sen ve partin neyin peşindesiniz. Sen başta olursan bunlar olmayacak mı idi. Bölücüler ile özel bağların mı var.Eğer öyle ise bu işin vebalini nasıl vereceksin. Bu saldırı Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmıştır. Parti işi değildir. Parti işidir dersen vebalin içindesin bunu bilesin.
19 Ekim 2011 Çarşamba 16:35
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri