Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu, Hükümeti Sayıştay'dan Vurdu

11.12.2013 00:29
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuştu..

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 2014 bütçesine ilişkin Meclis'te yaptığı konuşmada, Başbakan'ın 'ABD'de Oregon'da 5 bin kişiye su temin edecek depoyu kurması için TİKA'yı devreye soktuk' sözlerini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Kızılderili kabilesine çek vermişler 200 bin dolarlık. Yardım yapılan Kızılderili kabilesinin barajı var" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Kul hakkı yemenin günah olduğunu söylüyorsunuz. Elinizi vicdanınıza koyup oy vereceksiniz. İkisi de Sayıştay'ın raporu, neden bu rapor geliyor. Benim yasam yetkimi yürütme organı kısıtlayamaz.

Eleştiri yapınca itiraz ediyorsunuz. Ama ben sizin vicdanınıza sesleniyorum. Yürütme organı Meclis'e bu raporu gönderince düşünmeniz lazım.

Yasama organı adına kamu harcamalarını denetleyen organa bilgi vermeyen Adalet Bakanlığı bütçesine nasıl oy vereceksiniz. Ben bu kürsüden yine Sayıştay raporları gelmedi diye itiraz ettim. 132 raporu soru önergesi verdik vermediler. Bundan Sayın Çiçek de sorumludur. Milletvekillerinden Sayıştay raporu hangi gerekçeyle saklanır. Raporda kirli sayfalar var. Yasama organı yürütme organına neden hesap vermek istemiyor. Sizin oylarınızla Sayıştay raporları Meclis'e gelmedi. İktidar milletvekillerinin de sorgulaması lazım.

Bu bütçe meşru bir bütçe değildir. Parlamento'da hesap vermeyen bir hükümetin meşruluğu yoktur. Bu parlamentonun sorması gereken bir şey var. Bu hükümet bu parlamentoya saygı duymuyor. Herkesin vicdanına sesleniyorum. Size değer vermeyen bir hükümete nasıl destek vereceksiniz.

Ekonomik Sosyal Konsey 5 yıldır toplanamıyor. Bir anayasal kurumu iğdiş eden hükümete nasıl destek vereceksiniz.

Bu hükümetin çok defosu var. Başbakan bir konuşma yaptı. Diyor ki; "ABD'de Oregon'da 5 bin kişiye su temin edecek depoyu kurması için TİKA'yı devreye soktuk." Kızılderili kabilesine çek vermişler 200 bin dolarlık. Yardım yapılan Kızılderili kabilesinin barajı var. Sayıştay raporları gelse ne gerçekler ortaya çıkacak. Kızılderi kabilesine su götüren hükümete söylüyorum suyu olmayan köyler var. TİKA Tunus'a TOMA ve kelepçe göndermiş.

Halkı adatmak konusunda bu kadar becerikli hükümet görmedim.

Sanayicinin rekabet gücünü öldürdünüz. Çiftçinin halini gidin bir sorun. Gidemezsiniz. Dünyanın en pahalı akaryakıtını, gübresini satıyorsunuz."

habervaktim

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri