Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu sonunda doğruladı

TÜGİAD'ın Hilton Otel'de düzenlediği geceye konuşmacı olarak katılan Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada İstanbul'un sorunları nasıl çözeceklerinden bahsetti.
Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) Salı günleri düzenlediği buluşma yemeğine katılan CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da deniz ulaşımının kısıtlı kullanıldığını belirterek, “Sayın Topbaş bu konuda önemli adımlar da attı, onu da kabul edelim. Ama bu yüzde 5'i yüzde 10'a çıkarmak mümkün. Böylece kara ulaşımı ile deniz ulaşımı arasında bir uyum kurulabilir” dedi.
TÜGİAD'ın Hilton Otel'de düzenlediği geceye konuşmacı olarak katılan Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada İstanbul'un sorunları nasıl çözeceklerinden bahsetti. İstanbul'un dünyanın en güzel metropollerinden birisi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “O güzelliğe uygun bir yönetim maalesef hiç olmadı veya yetersiz zamanlarda gelgitler oldu. İstanbul hiçbir zaman sağlıklı bir yönetime kavuşamadı” dedi.

Metropollerin üreten ve ürettiğini hakça paylaşan kentler olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Tam 100 yıldır metroyu konuşuyoruz. Osmanlı'da başladı. Bugün metromuz 12 buçuk kilometre. Biz danıştık. Belediyenin kendi kaynaklarıyla 5 yılda 100 kilometre metro yapmak mümkün. Peki bu metro neden ağır yürüdü? Çünkü ihaleleri parça parça veriliyor. Tüneli başkası yapıyor, iletişim sistemini başkası. Biri bitirse diğeri yetiştiremiyor. Zamanlar tutmuyor. Eğer yönetime gelmek istiyorsak, İstanbul'un ulaşım sorununu çözmek zorundayız” diye konuştu.

İstanbul'da deniz ulaşımının kısıtlı kullanıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Sayın Topbaş bu konuda önemli adımlar da attı. Onu da kabul edelim. Ama bu yüzde 5'i yüzde 10'a çıkarmak mümkün böylece kara ulaşımı ile deniz ulaşımı arasında bir entegrasyon kurulabilir” dedi.


“KENTİ KENT YAPAN ASLINDA KÜLTÜRÜDÜR”


Kentin kültür sanayisinin kurulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer müzeleriniz, film stüdyolarınız, ressamlarınız, sergileriniz olursa İstanbul'u farklı bir kent kimliğiyle dünyaya tanıtma olanağına kavuşmuş oluyorsunuz. İstanbul'u yeteri kadar dünyaya tanıtamadık. Bakıldığında bir Sabancı Müzesi var. Bir Koç Müzesi var. Picassonun sergisi geldiğinde Türkiye'nin birçok yerinden insanlar gezemeye geldi. Özel sektörü bu işe sokmamız gerek. O zaman İstanbul'da kültür sanayisi gelişir ve kendi kültürümüzü dünyaya tanıtabiliriz” diye konuştu.


“HAYDARPAŞA LİMANI KONGRE MERKEZİ OLSUN”


Haydarpaşa Limanı'nı boşaltmayı düşünen Kılıçdaroğlu, “Eğer limanı boşaltıp aşağıya doğru geliştirsek, Selimiye'nin siluetini koruyup, bol yeşillikli bir kongre alanı oluşturmak mümkün. Yap-işlet-devret modeli veya daha başka bir finans yöntemiyle hayata geçebilir. Hem İstanbul, liman görüntüsünden kurtuluyor, hem de o alan kullanılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“CAM SANATLARINI GELİŞTİRMEK MÜMKÜN”

Kılıçdaroğlu, “Kapatılan eski Paşabahçe Cam Fabrikas'ında hem el sanatlarını geliştirebilir, hem de İstanbul'u tanıtan cam eserler üretebiliriz. Hem kolay satılır, hem marka oluşturur, hem de sanayi ithalat ve ihracatı geliştiririz” dedi.


“İSTANBUL'A VİZE OLMAZ”


CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı “İstanbul'a 'çok göç alıyor' diyorlar. Buraya vize olmaz. Eğer siz İstanbul'u İstanbul yapmak istiyorsanız, sanayiyi İstanbul dışına çıkartıp, bilişim sektörünü buraya getirmelisiniz. Böylece nitelikli iş gücü burada iş bulabilecek ve hayat standardı yükselip, İstanbul'a göçü engellenecektir” şeklinde konuştu.

“YEŞİL ALAN ORDUNUN ELİNDE”


İstanbul'u helikopterler gezdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İstanbul'da yeşil alan çok az. Ya ordunun elinde ya da mezarlık. Bu İstanbul'a yakışmaz. Yeşil alanlar bir süre sonra kapatılıyor. Eğer hükümetle siyasetle aranız iyi ise imar durumunu da değiştirebiliyorsunuz ve yeşil alanı sanayileştiriyorsunuz. Diğer ülkelerde eğer yeşil alanı elden çıkarmak istiyorsanız, çevre halkının referandumla onayını almalısınız. Haliç kıyısında kullanılmayan yerleri kamunun kullanımına açabiliriz. Alışveriş ve eğlence merkezleri yapabiliriz. Umarım çarpık yapılaşmadan arınıp Dünya Kültür Başkenti'ne yakışır bir kent oluşturabiliriz” dedi.

“İSTANBUL'UN ÇEPERLERİNDE OTURAN BİR KİTLE VAR”


Kılıçdaroğlu, İstanbul'un elit semtlerinde oturanların yanı sıra bir de diğer bölgelerde oturanlar bulunduğuna işaret ederek, “Bu kitle aslında yönetimi belirliyor. Orada oturup deniz görmeyenler var. Onlara kentte yaşamayı nasıl öğreteceğiz? O insanları nasıl kazanacağız? Bu sorun bence en temel sorun. Bunu çözmek; İstanbul'un sorununu çözmektir” diye konuştu.Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri