Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu: Kimyasını bozdum

15.05.2011 16:02
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin mitinginde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi

Kılıçdaroğlu, "Onun maskesini indirmeye kararlıyım. Kimyasını bozdum, şifresini çözdüm. Şimdi itiraf dönemi başladı. Bakanlarının yolsuzluğunu itiraf etti. Çıkıp neler yaptıklarını anlatsın. Kendisi anlatmıyorsa o dönemin bakanları çıkıp anlatsın. Yoksa halk bunun hesabını soracaktır." dedi.

CHPGenel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'de vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Başbakan Kemal sloganları ile karşılanan Kılıçdaroğlu, iktidara geldikleri taktirde yapacakları hizmetleri anlattı.

Mersin'in önemli değişimlere imza attığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "28 yıl sonra Mersin İdman Yurdu şampiyon oldu. Şimdi sıra Mersin'de CHP'nin şampiyonluğuna geldi. 12 Haziran'da sandık başına gideceğiz. 12 Haziran'da haramilerin iktidarına son verip halkın iktidarını kuracağız. Bu ülkenin pek çok sorunu var ama sevgili Mersinliler Türkiye'nin sorunu varsa çözümü CHP'dir, çözüm halkın partisidir."dedi. Kılıçdaroğlu, "Hükümetin gündemi ile bizim gündemimiz çok farklı. Onların gündeminde rant var, yandaş var. Bizim gündemimizde hizmet var, vatandaş var. Onların gündeminde nasıl zengin oluruz var. Bizim gündemimizde değerlerimizi nasıl hakça bölüşürüz var. Dünya görüşümüz ve düşüncemiz çok farklı."diye konuştu.

HERKESİN DERDİNE ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Türkiye'de herkesin derdine çözüm üreten tek partinin CHP olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Geçmişte CHP hep eleştirir derlerdi. Yeni CHP'de bu yok. Şimdi halkın sorunlarına kilitlenen, halkla birlikte yürüyen CHP var. Bütün dertlerinize çözüm üreten CHP var. Herkesin derdine çözüm üreten bir CHP var. Herkesin derdine çözüm üretiyoruz. Üretmeye devam edeceğiz. İşçinin, memurun, çiftçinin köylünün, gençlerin ve herkesin mutluluğu için üretmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğluşöyle devam etti: "Arkadaşlar söylediler. Ama ben daha önceden de biliyorum. Portakal dalda kaldı, limon dalda kaldı. Teşviği ne zaman veriyorlar. Zamanında vermiyorlar. Halkın iktidarında teşvikler zamanında verilecek. Vatandaş neyi ektiğini bilecek. Biz üreten Türkiye'den yanayız. Türkiye kazanmalı insanımız kazanmalı. Mersin'de her konuya değineceğim. Gençlerden başlayalım. Gençlere özgür bir Türkiye vaad ediyoruz. Kimsenin kimseyi kırmadığı, düşüncelerinin dile getirirken kimsenin incinmediği bir Türkiye vaad ediyoruz. Gençlerin askerliğin önce 9 sonra 6 aya indireceğiz diyoruz. Üniversitelilere sözümüz var. Üniversiteniz bittiğinde askerliğiniz de bitecek. Buna itiraz ettiler ama baktılar ki dünyada var örnekleri. Üniversiteliler böyle askerlik yaparsa ülkeyi kim savunacak dediler. Biz savunacağız. Gerekirse 9 ay değil 9 yıl askerlik de yaparız bu ülkede. Vatandaşın oğluna gelince konuşuyor kendi oğluna gelince susuyor. 21 gün askerlik yaptı sesin çıktı mı. Ne dersen de Recep Bey, senin maskeni indirmek Kemal Kılıçdaroğlu'nun boynunun borcudur."

BU DÜZENİ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ

Türkiye'de halkın iktidarına talip olduklarını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Haziran'da bunu halkla başaracaklarını vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Bu düzenden kim kazanıyor. Siz biliyorsunuz. Sanayici değil, esnaf değil, emekçi değil, işçi değil, çiftçi değil,emeklideğil. Bu düzenden kim memnun. Recep Bey memnun. Bu düzeni değiştireceğiz. Tersine çevireceğiz. Yandaşlar kaybedecek, vatandaşlar kazanacak. Bunlar, istikrar sürsün, yandaş büyüsün, hak sürünsün diyor. Biz bunun tersini yapacağız. Kimin istikrarı var Recebin istikrarı var. Onun durumu yerinde. Diğerlerinin durumu kötü. Diyor ki Recep Bey, emekliye zam yaptık. Yaz tatillerini Kanarya adalarında geçiriyorlar. Sizi gidi emekliler sizi. Emekli kardeşlerime sesleniyorum. Şaka bir tarafa. Emeklinin hakkını en çok savunan genel başkan benim. Başka emeklilerin hakkını savunan genel başkan var mı?. 9 milyon emeklinin 9 milyonunun da oyunu istiyorum." ifadesini kullandı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını CHP'nin verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Geliyorum kadınlara. Annelere geliyorum. Eli öpülesi annelere geliyorum. Size seçme ve seçilme hakkını veren CHP'dir. 12 Haziran'dan sonra kadınlara ekonomik özgürlük sağlayacağız. Kadınınbankahesabına 600 lira yatıracağız. Onu namerde muhtaç etmeyeceğiz. Bu ülkede yaşanan yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bu ülkede herkesin karnı doyacak. Bunun için, önce parayı nereden bulacaksınız diyorlardı. Sonra biz kadınlara hakkını verdik dediler. Fakire para veriyorsanız Türkiye'deki bu yoksulluk neden. Ahdim var bu ülkede bir çocuk bile yatağa aç girmeyecek. Aileler çocuklarını dershaneye gönderiyorlardı. Ne oldu. Bunlar ne yaptı. 1 milyon 700 bin çocuğun umuduyla oynadılar. Sizin çocuğunuzun umutlarıyla oynayan AK Parti'ye oy verecek misiniz. Vermeyeceksiniz." dedi.

BAKANLAR ÇIKIP AÇIKLASIN

Türkiye'de önemli projeler gerçekleştireceklerini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim bütün projelerimiz insan üzerine. İnsanlarımız mutlu olsun, huzurlu olsun. Biz çatık kaşlı insanların ülkesi olmayalım diyoruz. Herkes üretmeli ve hakça bölüşmeli diyoruz. Yolda gelirken kapanan bir fabrikanın işçileriyle beraber olduk. Fabrikalar kapanıyor Recep Tayyip Erdoğan büyüyor. Yoksulluk işsizlik artıyorAK Partibüyüyor, yandaşları büyüyor. Bu düzen devam etsin biz de büyüyelim diyorlar. Biz bu düzeni değiştireceğiz. Kimsenin kimseyi kınamadığı bir düzeni kuracağız. Türkiye mutlu insanların ülkesi olacak." dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti. "Recep Tayyip Erdoğan benimle ilgili birçok şey söyledi. Gel arkadaş televizyona çıkalım milletin önüne çıkalım. Sen sor ben cevap vereyim, ben sorayım sen cevap ver. Niye çıkmaz. Efendim demiş ki sen kameraya sen meraklısın. Kameraya kim meraklı kasede kim meraklı. Biliyorsunuz. Mesaisinin büyük bir kısmını bunlara harcıyor. Kendine güvenin varsa, gücün varsa, yeteneğin varsa çık karşıma. Onun maskesini indirmeye kararlıyım. Kimyasını bozdum, şifresini çözdüm. Şimdi itiraf dönemi başladı. Rahmetli babam demişti ki oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur. Namuslu adamsan kul hakkı yemiyorum diyorsan o bakanlarını çık anlat. Yüreğin varsa o bakanların isimleri söyle. Söylese Türkiye sarsılacak. O bakanlar sessiz kalırsa bunun hesabını halk soracaktır. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Tarım Bakanı Sami Güçlü, Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çık konuş. Konuşmazsanız halk bunun hesabını sorar."

Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de portakal üreticisinden kamyon şoförlerine kadar bütün insanların sorununa çözüm bulacaklarını vaad etti.

Konuşmalardan sonra Mersin milletvekili adayları seçmenlere tanıtıldı.
 

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri