Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kılıçdaroğlu koltuk için her şeyi yapar’

21.06.2015 13:58
MHP lideri Bahçeli’ye, “Koalisyon yapalım gel sen de Başbakan ol’ telifi yapan Kılıçdaroğlu, tabandan gelen tepkilerle bunalmış durumda. CHP eski İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “Kılıçdaroğlu, koalisyonda yer almazsa koltuğunu kaybedeceğini biliyor. O y

Genel Başkan olarak girdiği son seçimde de hezimet yaşayan ve yaşatan Kemal Kılıçdaroğlu’na parti içinden tepkiler gelmeye başladı. Kılıçdaroğlu’nun Bahçeliye “Gel sen Başbakan ol” teklifinin ülke meselesinden değil koltuk meselesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. CHP’nin önde gelen isimleri, Kılıçdaroğlu’nun iktidar ortağı olmadığı takdirde Genel Başkan olarak kalamayacağını anladığı için her partiyle, her şartta koalisyona razı olduğunu dile getirdiler.

 

7 Haziran seçimlerinde partisine yaşattığı başarısızlık nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu koruma derdine düştüğünü dile getiren CHP İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, “Kılıçdaroğlu ne pahasına olursa olsun koalisyona kapağı atma çabasında ve bu nedenle herkese sepet sepet çiçek yolluyor. Koalisyonda yer alamadığı takdirde CHP’deki koltuğunu kaybedeceğini çok iyi biliyor. O koltuğu kaybetmemek için Kılıçdaroğlu her şeye razı olacak gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

 

SİYASETEN YAKIŞMADI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun MHP lideri Devlet Bahçeli’ye “Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol” çağrısını siyaseten şık bulmadığını belirten Arıtman, “Yakışık kalan bir söylem değildir bu. Başbakanlık karşılığında bir koalisyon yapma tarzı, anlayışı herhalde seçmenimizin beklediği bir yaklaşım değildi. Bu aslında Bahçeli’ye ‘Sen bunu yapma’ demektir. Böyle yakışık almayan söylemle Başbakanlık karşılığında bir koalisyona Bahçeli’nin olumlu bir cevap vermeyeceği öngörülebilir. Kılıçdaroğlu aslında CHP - MHP koalisyon seçeneğini ekarte etmeye çalışıyor. Arka planda CHP’nin AKP ile koalisyon yapma çabası olduğunu düşünüyorum. Bu yönetimin buna hakkı yok ve CHP tabanı da bunu istemiyor” dedi.

 

BAHÇELİ’YE BAŞBAKANLIK VERMEK BAŞARISIZLIĞI ÖRTEMEZ

Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiği için 7 Haziran seçimleri öncesi partisinden istifa eden CHP Aydın Eski İl Başkanı Barkan Kalınomuz ise, “CHP olarak 37 ilde hiç yokuz, Ankara ve İstanbul’da puan kaybetmişiz. Genel Başkan’ın aday olmasına rağmen İzmir gibi bir yerde oyumuzda artış olmamış. Böyle bir tablo ortadayken nasıl bir başarıdan söz edilebilir? Siyasetçinin ağzından çıkan söz, diş macunu tüpünden çıkan macun gibidir; geriye sokamazsınız bir daha. O nedenle ‘Yüzde 26’nın altında oy alırsam istifa ederim’ sözünün gereği yapılmalıdır” diye konuştu.

 

Kaynak: Yeni Akit

 

Bu haber 59 kez okundu.

 
Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri