Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu konuşurken bir anda...

31.01.2013 13:13
Konuşması sırasında kez elektrik kesintisi yaşanması üzerine Kılıçdaroğlu böyle tepki gösterdi...
Konuşması sırasında birkaç kez elektrik kesintisi yaşanması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Şu Türkiye'nin geldiği noktaya bakın 10 yılda. Enerji kesintilerine bakın. 21. yüzyılın Türkiye'si böyle mi olmalı'' dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , ''Türkiye ancak Şangay Topluluğu'nun kimi üyelerinde gördüğümüz gibi şeklen çok partili, ama aslında tek boyutlu ve tek sesli bir rejime sürüklenmektedir'' dedi. CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde yapıldı.
 
Kılıçdaroğlu, toplantının açılışındaki konuşmasında, birilerinin CHP'yi anlamayacağını, anlamak da istemediğini belirterek, ''Onların birikimi de buna yetmez'' dedi.
Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''Değerli Türk büyüğü geçen gün kendi grup toplantısında bir örnek vermiş. Mevlana'dan örnek veriyor. Örnek verirken aslında cehaletini sergiliyor. Örneği sizinle paylaşmak isterim. Şöyle diyor bu Türk büyüğümüz: Hazreti Mevlana'nın anlattığı çok ibretlik bir fil hikayesi vardır. Hani karanlıkta bir file dokunan insanlara filin ne olduğunu soruyorlar. Biri sadece hortuma dokunmuş, fil hortum gibidir demiş. Biri sadece kulağına dokunmuş, fil kulak gibidir diyor. Biri sadece kuyruğuna dokunmuş, fil yılan gibidir diyor. Herkesin farklı bir fil tanımı var.
 
İşte CHP'de karanlık fil tarifi yapanlar gibi herkesin farklı, herkesin birbirinden alakasız şekilde tarif ettiği, herkesin kafasına göre tanımladığı parti haline geldi. Ben gerçekten buna bir soru sormak isterim. Recep Bey sen acaba Mevlana'nın Mesnevi'sini okudun mu? Onun ne söylemek istediğini biliyor musun? Hazreti Mevlana'nın gönüller sultanı olduğunu biliyor musun? Onun engin hoşgörüsünden senin nasiplendiğin var mı? Verdiğin örnekle aslında suçunu, bilgisizliğini itiraf ediyorsun sen. Ben yine sormak isterim ona; sen hayatın boyunca Mevlana'nın hangi sözünü tuttun, hangi sözüne itibar ettin? Mevlana'yı anma töreninde konuşmaları bile yasakladın sen. Eksik olan yanlış olan filin kendisi değil. Fili tanımlayanlardır... Burada hata kimde? Fil de mi, yoksa karanlıkta git hortumunu tut diyende mi?''
 
Aydınlıktan korkanların, karanlıkta yapılanların hesabını soranların, aydınlığın ne olduğunu bilmeyenler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
''Önemli bir söz vardır. 'Güneşe tapılan ülkede, ısı kanunları iyi anlaşılamaz' diye. Karanlıkta el yordamıyla fili tutan, fili anlayamaz. Burada söylenmek istenen bir şeyi net göreceksiniz, aydınlıkta göreceksiniz, gerçek haliyle göreceksiniz. Ondan sonra tanımlayacaksınız. İnsanları karanlığa mahkum ederseniz, fili tarif edemezsiniz ve ettiremezsiniz. Eğer siz, CHP'yi böyle tanımlıyorsanız zaten baştan yanlış yapıyorsunuz. CHP'yi tanımlamak için zeka lazım, ahlak lazım, tarih bilgisi lazım. Eğer bunları bilmiyorsanız zaten CHP'yi anlayamazsınız. Eğer bu değerli Türk büyüğü, filin üzerine, yani CHP üzerine yapışmış bir sinek gibiyse o fili tarif edemez. Sineğin gördüğü gözle ancak görebilir o fili. Eğer sen gerçekten CHP'yi tanımlamak istiyorsan CHP'nin üzerinden ayrılacaksın, uzağa bakacaksın, uzaktan bakacaksın, hedefini büyüteceksin. Göreceksin o zaman devasa bir CHP kimliğini. Biz karanlıkta tanım yapmayız. Bizim hedefimiz aydınlıktır. Aydınlığa inanırız. Karanlıkla bizim hesabımız yoktur.''
 
 
Konuşması sırasında birkaç kez elektrik kesintisi yaşanması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Şu Türkiye'nin geldiği noktaya bakın 10 yılda. Enerji kesintilerine bakın. 21. yüzyılın Türkiye'si böyle mi olmalı'' dedi.
 
 
 

 

 

Bu haber toplam 1804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri