Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu: Olağanüstü bir durum olduğu için Beştepe'ye gittim

28.07.2016 14:09
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu '''Gitmem' dediğiniz Saray'a neden gittiniz?'' sorusuna cevap verdi

Kemal Kılıçdaroğlu Beştepe'deki liderler zirvesine dair soruya ilişkin "Darbe sonrası yaşananlar malum, ertesi gün ben Ankara'ya döndüm, parlamentoda bir konuşma yaptım. Ertesi gün sayın Cumhurbaşkanı aradı teşekkür etti. Bu bizim görevimiz dedim. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Özel Kalemi arayarak benim katılmamın memnuniyet yaratacağını söyledi. Biz de arkadaşlarımızla görüştük; bir devlet krizi yaşadığımız da malum, böyle çocuklar gibi böyle demişti şöyle demişti demedik! Olağanüstü durum olursa gideriz demiştik. Ben orada 4 siyasi partinin liderinin de olmasını isterdim." şeklinde konuştu.

İşte canlı yayındaki sorular ve Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

TSK'DAKİ İHRAÇLAR

Darbeyle ilişkili olanların ihracından daha doğal bir şey olamaz. Belli bir olaydan sonra bir ihbar furyası başlar. Şimdi de Fethullahçı suçlamaları da olur. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekiyor. Kurunun yanında yaşın da yanmaması gerektiğini herkes kabul ediyor. Beştepe'deki zirvede 'Cadı Avı' endişesini dile getirdim.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE SAVCILARA VERİLEN YETKİ

Bir hükümet darbe girişimine karşı soruşturma açacaksa bunların hukuk kuralları çerçevesinde yapılması lazım. Eğer bunlar olursa Türkiye Cumhuriyeti'nin saygınlığına gölge düşürülmüş olur. Bürokraside bütün yetkiler bende olsun diye bir hastalığı var.

UZLAŞMAYI UNUTTUK

Biz bu süreçte uzlaşmayı unuttuk. Bu bizi farklı noktaya taşıdı. Bunun doğru olmadığını artık kabul ediyoruz. Neyi niçin yanlış yaptık bunu konuşabiliyoruz. Bunu yüreğimizle de yapmamız lazım.

Bakın biz ne bireysel ne de kurumsal olarak dine karşı olmadık. Bir kişi eğer liyakata göre yükselmiyorsa orada bir sorun vardır. bir kişi cemaatten olduğu için devlette yükseliyorsa liyakat bozulur.

ŞİMDİ SINAV SORULARININ ÇALINDIĞI SÖYLENİYOR

Biz defalarsa söyledik. Şimdi 1989'dan beri Harp Okulları'ndaki sınav sorularının çalınığını öğreniyoruz. Yıllardır emek harcayanlar sınavın dışında kalıyor. Bizim bu olayın üzerine gitmemiz lazım.

SARAY'A GİTMEM DEDİNİZ GİTTİNİZ

Sayın Bozdağ'ın ifadesi (Önce siz uyardınız biz dinlemedik sonra biz söyledik siz dinlemediniz)Meclis'te biz arka salonda görüştük. Orada da dile getirdik. Biz bunları yıllarca dile getirdik;Yargıtay'a 146 militan atadınız dedik dinlemediniz dedim. O da sonra biz söyledik siz dinlemediniz dedi.

Darbe sonrası yaşananlar malum, ertesi gün ben Ankara'ya döndüm, parlamentoda bir konuşma yaptım. Ertesi gün sayın Cumhurbaşkanı aradı teşekkür etti. Bu bizim görevimiz dedim. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Özel Kalemi arayarak benim katılmamın memnuniyet yaratacağını söyledi. Biz de arkadaşlarımızla görüştük; bir devlet krizi yaşadığımız da malum, böyle çocuklar gibi böyle demişti şöyle demişti demedik! Olağanüstü durum olursa gideriz demiştik. Ben orada 4 siyasi partinin liderinin de olmasını isterdim.

YARGIDA DÜZENLEME

Yargı cephesinden bize bazı tepkiler geliyordu. Yargının siyasallaştığına dair bilgiler geldi. Eskidenaynı masada yemek yiyen farklı fikirdeki yargı mensuplarının artık aynı masa etrafında toplanamadığı söylendi bana bir yargı mensubu tarafından. Sayın başbakan yargı reformuyla ilgili bir adım atılabileceğini söyledi, sayın Bahçeli de destekledi. Bu konuda bir çalışma başlatılacak.Anayasa değişikliği sadece yargı ile ilgili düzenlemeler olacak.

DURUŞMALAR CANLI YAYINLANSIN

Hükümete çağrım, duruşmalar canlı yayınlansın. Orada itiraflar falan varsa herkes izlesin. TRT'nin bir çok kanalı var o kanallardan birisinde yayınlanabilir.

Şimdi gözaltına alınan bazı gazeteciler var. Mesela Bülent Mumay, gidiyor savcıya yarın ifade vermeye geleceğim diyor savcı tamam diyor, sonra gözaltına alınıyor. Mesela Ali Bulaç var benimle fikri anlamda yakın bir insan değil ama vicdanlı bir insan. Hülmi Yavuz gibi değerli bir şairimiz var. Toplum gazetecilere darbeci yaftası yapıştırılırsa bu doğru olmaz.

Balyoz ve Ergenekon'da pek çok masum insan büyük acılar çekti.

CUMHURBAŞKANI ENİŞTESİNDEN ÖĞRENDİ, SİZİ ARAMADILAR, NE HİSSETTİNİZ?

Sayın Cumhurbşakanı eniştesinden ilk haberi aldığını söylüyor. Sayın Yıldırım eşten dosttan bilgi aldık diyor. Devlet katından bilgi alan yok. Bu devlette liyakat sisteminin çöktüğünü gösteriyor.Hava Kuvvetleri Komutanı da eşinden öğreniyor. Sayın DAvutoğlu ise ilk ihbar MİT Başkanı'nasuikast olarak geldi diyor. Ortada bir yönetim zaafiyeti var. Devlete karşı guruplara devleti teslim ederseniz, devletin kilit noktarına yerleştirirseniz burada bir özeleştiri yapmanız lazım.

Eğer biz görevde olsaydık önce böyle bir ortam yaratmazdık, böyle bir şey olsaydı da görevini yapmıyorsa onu görevden alırdık.

Devlette yeni bir inşaa sürecinin başlaması lazım. Hiç bir anne baba eğitim sistminden memnun değil. Tepeden tırnağa yenilenmesi lazım.

Ben daire başkanıyken de oturup başbakanla tartışabiliyordum. Ben bütün olası aksaklıkları siyasetçilerin önüne koymazsam ben görevimi yapmamış olurum.

HALKIN DİRENME HAKKI

Ben bunu ilk dile getirdiğimde tepki çekmiştim. Eğer hukuk tehlikeye giriyorsa halkın direnme hakkı vardır. Almanlar'ın geçmişte yaşadıkları olay sonrası bunu anayasa koymaları boşuna değildir.

Bütün siyasetçilerin güçlü bir siyasi payda oluşturması lazım. Bugüne kadar bazı çevreler laikliği dinsizlik olarak yorumladılar ama bugün bunun ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı.

BU İŞİN SİYASİ BİR BOYUTU VAR MI?

Fethullah Gülen Örgütü'nün siyaset içinde ne kadar konuşlandığını bilmiyoruz. Ama biz emniyette, yargıda ne kadar örgütlendiğini biliyoruz. Biz neredeyse 30 yıldır eleştiririz. Ama geldiğimiz nokta budur. Siyasi partiler içinde olup da terör örgütüne destek verenler de olursa bunun da soruşturulması lazım.

NEDEN FETÖ DEMEDİ?

Taksim demokrasi ve cumhuriyet mitingi için yapıldı. Darbe girişimi sadece cemaatin işi mi yoksa içinde başka yapılar da mı var? Ülkenin cumhurbaşkanı darbeyi eniştesinden öğreniyorsa ben uçakta öğ-reniyorsam o zaman bir sorun var demektir. 30 yıldır biz cemaatin devlet içinde güçlenmesini eleştirdik. Böyle bir HSYK olmasın diye 81 ili gezdim propoganda yaptım.TBMM'den Yargıtay'a 160 militan atadınız. Silivri Cezaevi'nin önünde burası bir toplama kampıdır dedik. Bu çocuk ucuz ve sıradan tartışma. Ne kadar küçük dünyaları olduğunu gösteriyor.

Cemaatler kendi inanç dünyalarına dönsünler. Devleti ele geçirme girişimine karşı kim olursa olsun önüne geçmeyi başarmalıdır. Bakan olmanız için ilokul diplomanız yeterli, ama devlettememur olmak için 4 yıllık üniversite bitirmeniz lazım. Önümüzdeki süreçte gördük ki bir cemaatin mensupları devlete yerleştirildiler ve devlet oldular.

TEHDİT DEVAM EDİYOR MU?

Suikast iddiaları sonrasında duyumlar geldi, dikkatli olmamız yönünde uyarılar geldi, darbe girişimi sonrasında. Tedirginlik duymuyorum, bir canımız var demokrasi için gidecekse gitsin.

Asker kışlada güzeldir, naısl üniversiteleri hocalara bırakıyorsak kışlaları da askere bırakalım.

GÜLEN'İN İADESİ İÇİN CHP'Lİ VEKİL DE HEYETTE

Elimizde Amerika'nın ağır davrandığına dair elimizde net bir bilgi yok! Benim ilgim yok diyor darbe girişimiyle o zaman gel Türkiye'deki mahkemelerde yargılan. Bu zamana kadar resmi bir yazının gitmemesi de eksiklik.

Dışişleri Bakanlığı bir heyetle gitmek istiyor Amerika'ya. Bizden de Oğuz Kaan Salıcı Bey o ekibe dahil olacak.

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri