Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu: Peygamber soyundanım

15.10.2013 12:50
Ailesinin Peygamberimizin soyundan geldiğini iddia eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, bunu siyasette kullanmak istemediğini dile getirdi.

Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara'nın Yüzüncüyıl semtindeki evinde bazı mensupları ağırlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hazreti Muhammed'in (a.s) kızı Hazreti Fatma'dan olan torunu Hazreti Hüseyin'e dayanan ve 'Seyyid' olarak nitelendirilen aile soyunun ayrıntılarını anlattı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili sözleri:
"Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (a.s) soyundan geliyor mensubu olduğumuz aile. Ancak biz bunu siyasette kullanmıyoruz. ‘Seyyid' soyuyuz yani. Bu konuda yazılmış çok sayıda makale de var. Özellikle Gazi Üniversitesi Hacı Bektaşi Veli Enstitüsü'nün yayınlandığı ve mensubu olduğumuz ailenin aşireti, Kureyşan aşiretinin köklerine ilişkin. Ailenin bir soy kütüğü var. Osmanlı döneminde verilmiş, ailenin büyüğü tarafından saklanır. O kütük kılıfından çıkarılıp okunduğu zaman kurbanlar kesilir, böyle bir geleneği var. Herkes birbirini bilir zaten. Şu anda o soyağacı Tunceli'de Düzgün ailesinde. Onun ben yıllar önce fotolarını çektim. Daha sonra bu konuda araştırmalar yapan akademisyenlere verdim. Uzun ferman gibi, üst tarafında bir tuğra var. Nakibü'l-Eşrâflık adında bir kurum var Osmanlı'da; Peygamber soyundan gelenlerin kayıtlarını tutan bir kurum. Herkes böyle bir iddiada bulunmasın diye. 2 örnek düzenleniyor, biri aileye veriliyor, diğeri de Osmanlı'nın arşivine konuluyor. Bu arşiv belgeleri şu anda İstanbul Müftülüğü'nde. Her yıl bu belgeyi elinde tutanlar götürüp kadılara bunu onaylatıyor, "Peygamber soyundan geliyorlar" diye. Cumhuriyet'le birlikte son veriliyor bu uygulamaya tabii. Ama bu zaten Tunceli'de herkes tarafından bilinir. Yani Seyyid soyundan geldiğini, mensubu olduğumuz ailenin."


ROTAHABER

Bu haber toplam 4136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri