Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu Şikayet Etti Pişman Oldu

08.10.2011 12:24
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'AKP demokrasiyi geriletti' eleştirisi Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Ahtisaari'den tepki gördü...

Finlandiya eski Cumhurbaşkanı 2008’de Nobel Barış ödülü alan ve Açık Toplum Vakfı Başkanı Martti Ahtısaari kendisine AKP hükümetini şikayyet eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na demokrasi dersi verdi.

Ahtisaarı Türkiye ziyaretinde görüştüğü CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de demokrasinin geriletilmek istendiği eleştirilerine karşılık, AK Parti Hükümeti’nin Arap ülkelerinde demokrasiyi yaymak istediğine dikkat çektiği ortaya çıktı. Ahtisaari Kılıçdaroğlu’na, “O ülkelerde demokrasiyi yaymak isteyen hükümet kendi ülkesinde demokrasinin gerilemesinden nasıl yana olabilir?” sorusunu yöneltti.

Ankara’da siyasi partilerle temasları kapsamında Çarşamba günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret eden Ahtısaari’nin, hükümetin demokrasi konusundaki tavrına ilişkin tespit ve sorularının Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bıraktığı öğrenildi. Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan’ın köşesinde yazdığı bilgiye göre Ahtısaari Kılıçdaroğlu’na Türkiye’deki demokratik gelişmelerle ilgili ne düşündüğünü sordu.

ANAYASA ÖZGÜRLÜKLERİ GENİŞLETTİ

AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de demokrasi, basın ve ifade özgürlüğünde ciddi gerileme yaşandığını savunan Kılıçdaroğlu, tutuklu gazeteci ve milletvekillerinin durumunu gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu’nun demokraside gerileme tespitine karşılık Ahtısaari’nin de, “Peki bu hükümetin demokrasiyi gerilettiğini söylüyorsunuz. Demokraside bu kadar gerileten hükümet, özgürlükleri genişleten bir anayasayı kabul eder mi?” sorusu ile karşılık verdiği öğrenildi.

ÖZGÜR ANAYASAYA DESTEK VERİRİZ

Doğan yazısında Ahtisaari’nin bu sorusu üzerine şaşıran CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da Finlandiyali siyaset adamına “Bizim ortaya koyduğumuz ilkeler karşı çıkılması mümkün olmayan ilkeler. AKP hükümeti bu şekilde hareket etmiyor ama ‘hukukun üstünlüğünü istemiyorum, yargı bağımsızlığına taraftar değilim’ diyebilir mi? Öyle diyeceğini düşünmüyoruz. Bu şekilde biz özgür bir anayasa yapılmasına gayret edeceğiz” diye cevap verdiğini yazdı.

Hükümet Arap Baharı’na demokrasi desteği veriyor

AK Parti Hükümetinin demokrasiyi bütün Arap ülkelerine yaymak istediğini belirten Marti Ahtısaari’nin, “O ülkelerde demokrasiyi yaygın kılmak isteyen bir hükümet kendi ülkesinde demokrasinin gerilemesinden nasıl yana olabilir?” diye sordu. CHP lideri Kılıçdaroğlu Ahtisaari’nin bu sorusuna CHP’nin ortaya koyduğu tavrı üzerinden yanıt verdi. Türkiye’de demokrasinin gerilememesi için CHP olarak gayret gösterdiklerini iddia eden Kılıçdaroğlu, bu anlayışlarının yapılacak anayasaya da yansıması için çaba gösterdiklerini ifade etti.Görüşmede Ahtisaari’nin CHP’nin tavrını eleştirdiği öğrenildi.

Bu haber toplam 1630 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri