Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KILIÇDAROĞLU'DAN 'KREDİ' AÇIKLAMASI

08.01.2013 16:57
Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, terörle mücadele için kullandığı "Kredi veriyoruz" ifadesine de açıklık getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2013'ün ilk parti grubu konuşmasında, Zonguldak'ta maden ocağında meydana gelen göçük üzerinden iktidar partisini eleştirdi. Terörle mücadele konusunda atılan adımları ve İmralı ile görüşmeleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan'a bu sorunun çözümü için, kredi açacağız, yeni bir kredi açacağız, ama dört önemli koşulum var dedim. Kabul edersen destek veririz dedim. O destek şahsına verilmiş bir destek değildir, şehit analarına şehit babalarına verilmiş bir destektir." dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

Maden Ocağındaki Kaza

Zonguldak'tan kara bir haber geldi dün akşam saatlerinde, 8 işçimiz yaşamlarını yitirdiler. Biliyorsunuz defalarca iş kazası konusunda grubumuzun dikkatini çekmiştim. Ölümlerde birinci, dünyada üçüncüyüz. Yerin altında çalışıyor bu insanlar. Yolsuzluk yapmıyorlar, hırsızlık yapmıyorlar, alın terleriyle çalışıyorlar. Bunların güvenliğini sağlamak hükümetin yetkisindedir. Nasıl oluyor da bu insanlarımızın güvenliği sağlanıyor. Türkiye'yi neredeyse işçi mezarlığına döndürdük. Terörden çok daha fazla insan kaybımız iş kazalarında oluyor. Neden önlem almıyoruz? Bakınız bu iş yerinde bundan birkaç yıl önce yine kaza olmuş 30'a yakın işçimiz hayatını kaybetmişti. Başbakan, 'Bu işe giriyorsak kaderi budur' demişti. Biz kabul etmedik. Avrupa'da İngiltere'de ABD'de olmuyor da niçin Türkiye'de oluyor?

Sonra bakan gitti 'Efendim çok güzel öldüler' dedi. Siyaset sorumluluk ister. Sorumlulukla yola çıkacaksınız siz.

Parlamentoda görüşülen AKP oylarıyla kabul edilen bütçe, gayrimeşru bütçedir. 2013 yılında Türkiye tarihinde ilk kez gayriresmi bütçeyle karşı karşıyayız.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nu Sayıştay denetledi. Raporda diyor ki 'Kurum iş güvenliği ve eğitim daire başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' burada denetim yapıyor. Firma işyerlerinde yapılan denetimlerde, firmanın iş güvenliğine yönelik alınması gereken önlemler konusunda hassasiyet göstermediğini, büyük faciaların tesadüfen gerçekleşmediğini belirtiyor.

Birincisi, çok sayıda yazılı ve sözlü uyarıda bulunulmasına rağmen madenci baş lambaları kullanılamıyor. Kömüre iki metre yaklaşıldığının tespit edilmesine rağmen çalışmalara devam ediliyor. Enerji kablolarının patlamalara neden olabilecek şekilde açık bırakıldığı kaydediliyor. Çalışanlar asgari ücrete sahip taşeron işçiler. Sendikaları olmayan işçiler. Bugün bir fotoğraf vardı bir çocuk babam nerede diyor.

Raporun 84. sayfasında bir not var o daha da ilginç: İş güvenliği ve iş sağlığı kurallarına uyulması için firmanın uyarılması, daha sık denetlenmesi ve gerekirse sözleşmenin feshedilmesi gerekir.

Ölen 8 işçinin sorumlusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Ve sorumlu hükümettir. Şu anda Zonguldak'ta CHP milletvekilleri var onlara gidiniz. Avukat dahil bütün hukuki noktalarda yanınızda olacağız.

Türkiye'nin Üç Temel Sorunu Var

Türkiye'nin üç temel sorunu var: Terör, işsizlik, yoksulluk. Ama hükümet pembe tablolar çizmeye devam ediyor. Büyüme var gelişme var diyorsunuz ama adama sormazlar mı bu işsizlik ne? Zam milletin belini bükmeye başladı. Zamlarla eğer bir halk uyanıyorsa orada bir sorun var. Zamla yola çıkıyorsanız ailede huzrusuzluk çıkar. Sadece 2012 yılı için zam örnekleri vereceğim. Kurufasülyeye 16.9. su ücretine yüzde 19, odun ücretine 19.6, elektrik ücretine yüzde 20.7, kuru soğana yüzde 20, tren ücretine yüzde 27.4. Limona yüzde 55.8. Bulaşık deterjanına gelen yüzde 99.8. Kamuoyu yoklamaları yapılıyor ya ev kadın ları en çok iktidar partisine oy veriyor diye. Eşinize bir sorun aylığına yüzde 99 zam geldi mi? Bunu sorarsanız Türkiye'de demokrasiye en büyük katkıyı siz yapmış olursunuz. Zamların arkası gelecek, peki 2012'de memur ve işçiye ne kadar zam yapıldı. Diyor ki hükümet 2012'de net memur maaşına yüzde 13.3 zam. Zamlar iki taksitle ama maaş zamları ortada. Yeni yılda asgari ücret açıklandı. 733 lira. Malatya'da bir akdın arkadaş asgari ücret ne olmalı diye bana sordu. Kendisine anlattım. 5 kişilik bir ailenin ne kadar ücretle geçinebiliyor sa asgari ücret de o olmalı dedim. Ben asgari ücretle çalışıyorum, yol parası, iki çocuk okutuyorum para yetmiyor diyor. Bütün asgari ücretlere sesleniyorum, size bu kadar değer biçen bir iktidarın arkasından gidecek misiniz gitmeyecek misiniz? 10 milyon insan asgari ücretle çalışıyor. Tablo bu. Para bol diyorlar dünyaya borç veriyoruz diyorlar niye asgari ücretliler perişan? Sendikalar ne yaptı, ayağa mı kalktılar, yürüyüş mü yaptılar?HAyır, onların yöneticilerinin altında mercedes var keyifleri yerinde.

Kürt Sorunu ve Terörle Mücadele

Adı ne ne derlerse desinler bunun adı Kürt sorunu. 30 yıldır bu sorun çözülmüyor. Elbetteki sorunları iktidar partisi çözecek. Peki, anamuhalefet partisinin bir görevi yok mu? Biz sorunlardan beslenen bir siyasi parti değiliz. Şehitler gelsin, belki bize de birşey düşer diye düşünmek insanlık dışıdır akıl dışıdır. Başka Türkiyemiz yok hangi inançtan hangi kimlikten olursa olsun bu ülkede barışı ve huzuru egemen kılacağız. Fırat'ın suları ile Sakarya'nın suları arasında fark yok. Diyarbakır'daki Reşo'nun alınteriyle Edirneli Hurşit'in alın teri arasında fark yok. Ben ülkemize sahip çıkmak zorundayım. Birisini ötekileştirdiniz mi siz CHP kimliğini bir tarafa atmış olursunuz. Tasada ve kıvançta beraber olmalıyız. Yurttaş olmanın temel argümanı budur.

Balıkesir'deki şehit anası elimi bırakmıyor. Bu sorunu niye çözmüyorsunuz diyor. Elbirliğiyle siyasal birikimimizle çözeceğiz. CHP'ye sorunlara teslim olmak değil sorunları çözmek yaraşır. Yol haritasını en sağlıklı kim belirledi? CHP. Bu sorunun çözüm yeri TBMM'dir. 4 siyasal parti bir araya gelsin dedik. Gelmiyorsa her şehit haberinden sonra sorumlu olan odur diyeceğiz. Daha ertesi gün BDP'ye de MHP'ye de söylemediğini bırakmadı. Bu anlayış Türkiye'yi çıkmaz sokaklara götürür. Bazıları da diyor ki AKP ve CHP bir araya gelsis sorunu çözsünler. Toplumsal mutabakat makamla ölçülen bir şey değil. Peki yüzde 25'in görüşü ne olacak. Onlar bu ülkede yaşamıyor mu? Toplumsal uzlaşma farklı bir kavram.

Yazarlar var, aydınlar var, STK'lar var. Anayasa yaparken görüş almadık mı? Bunun için ortak aklı ön plana alalım dedik. sorun çözmek akıl işidir, kişisel çıkarlardan arınma işidir yurttaşı düşünme işidir.

Deniyor ki toplumsal uzlaşma yapalım da ee zor. Kolay olsaydı zaten çoktan çözülürdü. Eğer tek başına rakam hesabı yapılsaydı niye bize gidin CHP'yle çözün diyorsunuz AKP'nin tek başına gücü var zaten. Sorun oy çokluğu milletvekili çokluğu değil. Sorun yaşanan sorunlara sağlıklı çözememe sorunudur. Olayların arkasından sürüklenen bir iktidar var. Herhangi bir hesabı da yok. Bir stratejisi yok. 

'Kredi Açacağız' Açıklaması

Delilik aynı şeyleri yaparak farklı şeyler beklemektir diyordu ünlü bilim adamı Albert Einstein. Siyasetçilerin çok sevdiği bir söz var analar ağlamasın. Siyasetçinin görevi anaları ağlatmamaktır. Eğer bunu başarabiliyorsan görevini yapıyorsun demektir. Hiç kimse CHP'ye şunu söyleyemez; Bu temel sorun konusunda CHP'nin yol haritası yok, hayır var. Biz saydam bir politika izlemek istiyoruz biz halkına yalan söylemeyen bir siyasi gelenekten geliyoruz. Bakınız ne yaptılar, 30 yılda hiç bir şey yapmadılar. Ülkemizin birliği bütünlüğü bayrağı için çalışan bir siyasi partiyiz. Varsak bu ülke için varız. Bizim asla ve asla kişisel menfaatlerimiz olmaz. Seçim öncesinde müzakere deyip seçim sonrası silahla gezmeyiz. Biz önce elimizde iple gezip sonra masaya oturmayız. Tayyip Erdoğan'ın ciddiyetini aşan bir sorundur. Kibir aklın düşmanıdır. Hoşgörülü olmalısın. Mevlana'yı hiç mi okumadın. Toprak gibi olun der. Parti meclisinde bir konuşma yaptım. Yaptığım konuşam medyada benim tahminimden daha fazla yer aldı. Biz her ortamda toğlumsal barışa destek veriyoruz. Sayın Başbakan'ın bu sorunun çözümü için 'size kredi açacağız ama 4 önemli koşulumuz var: 1 samimi olacaksınız, 2 gizli bir ajandanız olmayacak, 3 millete hesap veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksini, 4 muhalefete bu konuda bilgi vereceksiniz' Sayın Erdoğan'a daha önce de kredi verildi. Kendisi milletvekili seçilemedi. Ama biz demokrasiyi bu ülkeye getiren siyasi parti olarak, milletvekili seçilememesini içimize sindiremedik.

Biz her zaman her ortamda toplumsal barışa destek veriyoruz. Çünkü biz insanımızı sevip yaşamasını istiyoruz. Sayın Başbakan'a bu sorunun çözümü için, kredi açacağız, yeni bir kredi açacağız, ama dört önemli koşulum var dedim. Kabul edersen destek veririz dedim. O destek şahsına verilmiş bir destek değildir, şehit analarına şehit babalarına verilmiş bir destektir. 

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri