Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a cemaat resti!

29.04.2014 13:45
Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan'ın "CHP ve cemaat işbirliği" iddiasını red ettiği konuşmasında meydan okudu...

İNTERNETHABER.COM
Partisinin Grup Toplantısı'nda grubuna seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündemi değerle
ndirdiği konuşmasında hükümeti eleştirdi. Çocuk işçiler ve taşeron işçilerin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu yeni ihale yasası ve MİT kanunu üzerinden AK Parti'yi hedef aldı. Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan'ın "CHP ve cemaat işbirliği" iddiasını red ettiği konuşmasında "Açık söylüyorum şerefin varsa ispat edersin" dedi.

ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİ

Hakkınızı arayın biz de sonuna kadar sizin arkanızda olacağız. Çocuk işçilik de var bizim ülkemizde. 14 yaşını bitirmiş 15’inden gün almamış ilköğretimi tamamlamış işçiye çocuk işçi diyoruz. Ölen 1239 işçiden 59’u çocuk işçi. Aslında onların okumaları gerekiyordu, ama hayat şartları çalışmasını zorunlu kılıyor demek ki. bu çocukların topluma kazandırılması gerekiyor. Hangi işte hangi koşullarda çalıştırılıyor, hepimizin düşünmesi gerekiyor.

13 YAŞINDA BİR KİMYA ATÖLYESİNDE ÇALIŞAN AHMET YILDIZ'IN ÖYKÜSÜ

Ahmet Yıldız 13 yaşında, bir kimya atölyesinde çalışıyor. İş kazasında hayatını kaybetti. Hastaneye trafik kazası geçirdi diye götürdüler. O zaman hep beraber düşünmemiz gerekiyor. 2013’te ölen 1235 işçinin 103’ü de kadındı. Onlar da hayatlarını kaybediyorlar. Hepimizin üzerinde düşünmemiz gereken sorular bunlar. Eminim biz üzerinde düşünüyoruz, aslolan devletin düşünmesidir. Hangisinin sigortası var, sendikası var. Sözde sosyal devletiz. Devlet vatandaşına kucak açmak zorundadır.

ÖLEN İŞÇİLERİN ÇOĞU TAŞERON İŞÇİLERİNDEN

Türkiye’nin gündemine taşeron işçiliği taşıyan parti CHP’dir. Çünkü biz alın terinden yanayız. Örgütlenmeden yanayız, herkesin hak ettiği ücreti almasından yanayız. Taşeron işçisi ise ömür boyu asgari ücrete mahkum olan kişidir. İş güvencesi yoktur, hak arama yetkisi yoktur. Adı çağdaş köleliktir. Bunun üzerinde her zamankinden daha fazla duracağız. Şu anda resmi rakamlara göre taşeron işçi sayısı 660 bini aşmış durumda, sadece kamuda. Hayatını kaybedenlerin çoğu da taşeron işçileridir.

'GİT OĞLUMUN VAKFINA BAĞIŞ YAP' BUNUN ADI RÜŞVETTİR

İster taşeron işçisi olsun, ister çocuk, kadın işçi olsun. ister toplu sözleşme hakkı olan işçi olsun. herkes vergi veriyor. Demokrasilerin çıkış noktası ödediğimiz vergilerin hesabını sormaktan başlıyor. Geçen günlerde bir yönetmelik yayınlandı. 19 Nisan tarihli resmi gazetede. İhale yapıyorsunuz, mevzuatını değiştiriyorsunuz, adamınıza veriyorsunuz, yasaları değiştiriyorsunuz. Kuralları değiştirdikten sonra adamınıza ihaleyi veriyorsunuz. Ama karşılığında iki temel şey istiyorsunuz. Git benim oğlumun kurduğu vakfa para ödeyeceksiniz. Adı açıkça rüşvettir. İki yetmiyor tabi bu, başka şeyler de istiyorlar. Havuza para koyacaksın, kendi medyamı oluşturacağım diye. Bunlar bizim bildiğimiz kanıtladığımız olgular.

ŞİMDİ YENİ BİR ŞEY ÇIKARDILAR

Şimdi yeni bir şey çıkardılar. Büyük ihaleler karşılığında devlet onların borçlarını üstlenecek. Neden? Mali disiplin kalmadı. Kriz öncesi bile böyle bir uygulama yoktu. Büyük ihale veriyorsun, kredi bulamıyorlar. O zaman araya AKP giriyor, bütün borçları ben üstleniyorum diyor. Kimin parasını kime veriyorsun? Yetimin hakkını garanti olarak gösteriyorsun. Bu konu cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Büyük rakamlar için verilecek bu.

Kiminle borç üstlenildiğini resmi gazetede yayınlamayacaklar. Kime ne kadar garanti verildiğini kimse bilmeyecek. Yasasını çıkardılar, uygulamaya koydular. Bunun adı ihaleye fesat karıştırmaktır. Eğer benim bankalardan alacağım borca krediye hazine kefile olacak idiyse, baştan söylerlerdi ben de ihaleye girerdim. İhaleler bitmiş adamlarına vermişler şimdi kefil oluyorlar. Geldiğimiz nokta budur.

HANİ SİZ KORKMUYORDUNUZ?

İhale yasasını tam 32 kez değiştirdiler. Mevzuatı yüzün üzerinde değiştirdiler. Nasıl yandaşlarımıza ihale veririz diye. Bir özel bankanın yaptığı çalışma var. bu şekilde borç üstlenim anlaşmasının tutarı 53 milyar dolara ulaşabilir diyor.

Önümüzdeki hafta parlamentoya fezlekeler gelecek. Beş aydır sürüyor. Şimdi fezlekeler görüşülecek ama günü pazartesi günü olarak seçmişler. Neden? Pazartesi günü Meclis televizyonu yayın yapmıyor. Hani siz korkmuyordunuz? 

“GÖRÜNTÜYSE GÖRÜNTÜ SESSE SES”

Bir lakit yolsuzluğu vardı. Japonya’da suçlanmıştı. Bazıları rüşvet almıştı Türkiye’de dahil. Her yerde aydınlandı, Türkiye’de aydınlanmadı. Japonya canlı olarak izletti. Ne diyordu bunun bir danışmanı? Biz Meclis televizyonunu kapattık siz altyazı geçiyorsunuz olur mu böyle şey diyordu. Ama biz görevi üstleneceğiz yine. Görüntüyse görüntü sesse ses. Bunların hesabını soracağız.

“ERDOĞAN İLE İLGİLİ DE FEZLEKE BEKLİYORUZ”

Dört bakan nasıl rüşvet alındılar, kimler tarafından satın alındılar, rüşveti nasıl aldılar, bunların tamamını göreceğiz ve öğreneceğiz. Tabi bir şey daha bekliyoruz. Erdoğan ile ilgili de fezleke bekliyoruz. Paraları sıfırlama için talimat veriyor, arta kalan 30 milyon avroyla villa aldırıyor, bunları da bekliyoruz. Yürekli bir savcı, namuslu bir savcı, sorumluluk hisseden bir savcı, hukuk fakültesinin hakkını veren bir savcı arıyoruz. Korkmayan bir savcı arıyoruz, cesur bir savcı arıyoruz. İktidarın baskısına rağmen o fezlekeler Meclis’e gelecek. Adana ve İzmir onların da fezlekeleri gelecek. Aydın olmak sıradan bir olay değildir, halkın önderidir onlar.

NAMUSLULAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMALI

Hem hukukun üstünlüğü diyeceksin hem korkacaksın olmaz. Ben hukuk adamıyım diyecek, gereğini yaparım diyecek. Bu ülkede herkesin hakkını ben korurum diyecek. Unvanında cumhuriyet sözcüğü var, cumhuriyeti seviyorsan gereğini yapacaksın. Biz bunu bekliyoruz, cesur yiğit insanlar bekliyoruz. Ne diyordu İnönü. Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır. İstedikleri kadar yasaklasınlar meclis televizyonunu. Biz bunu kamuoyuna taşıyacağız. Hukuk hepimizin üzerine titremesi gereken bir noktadır.

TARİHTEN ÖRNEK VERECEĞİM

Tarihten örnek vereceğim. Bugün makamlarında oturan savcılara hakimlere örnek olması açısından. 1958’li yıllar, Şubat 1958. Büyük baskılar var. hukuk askıya alınmış, demokrasi askıya alınmış. CHP’nin mal varlığına el konuluyor. CHP Genel sekreteri cezaevine atılıyor. Bir yürekli kişi Hüseyin Nail Kubalı, demokrasi hukuk konusunda endişelerini dile getiriyor. Hukuk fakültesinde profesör olarak görev yapıyor. O zaman üniversitelerin özerkliği yok. Sen misin bahseden, okuldan alıyorlar, milli eğitimin kadrosuna çekiyorlar. Toplum tepkisi oluşuyor 40 gün sonra iade ediliyor. 10 Nisan 1958’de şunları söylüyor.

“Bugünkü siyasi içtihadı güçleri artırdığı kanaatine vardığım her yeni karar karşısında mevkiim unvanım ve vicdanımın bana emreylediği normal vazifeyi ifaya devam edeceğim tabiidir” diyor. Bunu söyledikten sonra İstanbul Üniversitesi bir ay süreyle derslere girmeme cezası veriyor. Bir ay sonra derslere başlıyor. Başladığı gün 13 Mayıs 1958’de şunları söylüyor.

“İnsanlık ve vatandaşlık faziletlerine sahip olmamız gerektiğini iyi biliniz. Ve unutmayınız ki milletimizin alın yazısını tayininde, siz aydınların hissesine düşecek şeref ve vebal çok büyük olacaktır” diyor.

BAŞBAKAN KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMİYORSA VATANDAŞ NE YAPSIN?

Herkesin adalet arayışı olduğu bir yerde hukuku yüceltmemiz gerek. Hukukun olmadığı yerde diktatörlük olur. Bir örnek vereceğim. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoülu diyor ki "kimse kendini güvende hissetmiyor. Başbakan da güvende hissetimiyor kendisi söylüyor". 12 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz, siz kendiniz güvende hissetmiyorsanız sokaktaki vatandaş nasıl hissetsin? Bir ülkenin Başbakan'ı kendini güvende hissetmiyor dönüp vatandaşa dert yanıyor. Usta değil emin ol sen çırak bile olamazsın. CHP bu konuda defalarca uyarı yaptı. Türkiye'nin iyi gitmediğini demokrasinin zedelendiğini defalarca dile getirdik. Telefon dinlemeleri ile ilgili bir arkadaşımız çıkıp "dinleniyoruz" diyor. Ama hükümet çıkıp diyor ki "yasal olmayan bir işiniz yoksa niye korkuyorsunuz" diyor. Biz zaten korkmuyoruz. Sen korkuyorsun çünkü yaptığın işlerin tamamı yasadışı. Bir Bakan çıkıp Meclis'te "telefonlarınız dinlenebilir ne var ki bunda" diyebiliyor.

EĞER ŞEREFİN VARSA CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZI İSPATLARSIN

Bize siz cemaatle işbirliği  yapıyorsunuz diyor. Kendisine çok açık diyorum ki şerefin varsa bunu belgeleleri ile ortaya koyarsın. Açık söylüyorum şerefin varsa ispat edersin. Ama kendisi ne diyordu. Kasım 2013'te "şimdiye kadar cemaatten kardeşlerimiz ne istedi de biz vermedik." Eğer birine kardeş diyorsa zaten sırtından hançerliyor. Erbakan'a da Kaddafi'ye de kardeşim diyordu. Şimdi biz şunu merak ediyoruz. Ne istediler ve sen neler verdin? Bunu açıkla bakalım önce.

"O KASETLERİ GÖZLÜĞÜNÜ TAKIP NASIL İZLEDİĞİNİ BİLİYORUM"

Bir açıklama daha yapıyor, o da ilginç itiraflar yapıyor. 22 Nisan 2014 “Bunların elinde şantaj kasetleri var diyor. En tepesinden en aşağısına kadar. Cumhurbaşkanın da benim de vardı genelkurmay başkanının da var”. Merak ediyorum bu şantaj kasetlerini nereden biliyorsun? Ben bildiğini adım gibi biliyorum. O şantaj kasetlerini gözlüğünü takarak nasıl izlediğini de biliyorum. O kasetler senin önüne nasıl geldi? Sen kiminle beraber izledin? Çıkıp bunu açıklaması lazım. Ben adam gibi net açık sorular soruyorum. Senden de adam gibi cevap bekliyorum.

MİT MİLLİ OLMAK İSTİYORSA AKP'NİN ARKA BAHÇESİ OLMASIN

Biz devletimizi severiz güçlü bir istihbaratı merkez bankası emniyet teşkilatı olmasını isteriz. Ama hukukun içinde kalmak kaydıyla. Devlet dediğiniz budur. Kurumlar millete karşı sorumludur. MİT yasasını geçirdiler. Anayasaya aykırı. AYM'ye götüreceğiz. MİT gerçekten milli olmak istiyorsa kendisini AKP'nin arka bahçesi haline getirmemesi gerekir. hukukun olmadığı yerde hiç bir kurum gelişemez. Totaliter rejim kendi istihbarat örgütünü kuruyor. Almanya'da da oldu bu. Orada da Gestepo kurulmuştu. Eğer şimdiden CHP vekilleri fişleniyorsa bu yasadan sonra neler olacağını hep beraber göreceğiz.

AZİZ BAŞKAN SIKINTIDA FENERBAHÇELİLER YARALI

Değerli arkadaşlarım Fenerbahçe şampiyon oldu. Elbette takımın taraftar ve yöneticilerini kutluyoruz. Aziz Başkan'ın büyük bir sıkıntı içinde olduğunu da biliyoruz. Biz öteden beri Özel Yetkili Mahkeme'lerin adalat dağıtmadığını söyledik. Eğer kişiler yargılanacaksa tarafsız ve bağımsız mahkemelerde yargılanır. Eğer siz iktidarın arka bahçesi olmuş mahkemelerde yargılama yaparsanız bu hukuk olmaz. O yüzden Fenerbahçeliler biraz yaralı.

Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri