Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan HDP'ye ağır suçlamalar!

05.03.2015 00:43
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefet olarak etkili siyaset yaptıklarını belirtirken çözüm süreci ve HDP'ye sert suçlamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK canlı yayında Tarafsız Bölge programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hükümete dönük eleştirilerini paylaşan Kılıçdaroğlu, AK Parti ile HDP arasında işbirliği olduğunu iddia etti. Çözüm sürecine dönük sert eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu,HDP İmralı heyeti ile hükümetin ortak yaptığı açıklama için "Barışın bu kadar istismar edilmesini doğru bulmuyoruz" dedi. HDP'ye yönelik suçlamaları ile dikkat çeken Kılıçdaroğlu, CHP'ye dönük eleştirilerin haksız olduğunu savunarak "biz çok etkili muhalefet yapıyoruz" dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

ORTAK AÇIKLAMA İLE OYUN OYNANIYOR

-Barıştan, özgürlükten ve kadın erkek eşitliği yönünden tavrımız nettir. Bu 10 maddede yasal değişiklik gerekiyor. Şarttır. 10 maddeden sadece birisi parlamentoya gelebilir mi, gelemez çünkü vakit yok. Tamamen toplumu aldatmaya yönelik bir düzenlemedir. Ortak mutabakat sonrası taraflar birbiririni suçlamaya başladı. Barışın bu kadar istismar edilmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan ortak açıklama ile bir oyun oynanıyor.

HDP-AK PARTİ İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

-Hükümet ve HDP bir çok konuda işbirliği yapıyor. İç Güvenlik Paketi'nde ise işbirliği yok. Silah bırakmayı amaç edinme değil, çıkar amaçlı bir politika yürütülüyor, seçim için.

-HDP'den Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize işbirliği çağrısı gelmedi.

GÜVENSİZLİK ÜZERİNE BARIŞ İNŞA EDİLEMEZ

-Bütün siyasal partiler birbirine rakiptir. Bizim etkili muhalefet yapmadığımızı söyleyenler doğruyu söylemiyor. Bizim vekillerimiz darp ediliyor. Biz özgürlükleri savunan bir partiyiz. Hiç bir partinin parlamento dışında kalmasını istemeyiz. Siyasi partilerin Meclis'te olmasını isteriz, sokakta değil. Çağrı yapmıştık, gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Biz Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini hep söyledik.

-Siz güvensizlik üzerine bir şey inşa ediyorsunuz. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç barış getirmez.

KÜRT SEÇMENLERDEN OY ALIYORUZ

-Kürt seçmenlerden oy alıyoruz. Yeteri kadar oy alamıyoruz, bu doğru. Bu bizim onların sorunlarını gözardı edeceğimizi de göstermiyor. Kürt sorunun çözümü konusunda en net görüşleri olan parti CHP'dir. Belki bizim sorunumuz onlara fazla gitmiyor oluşumuzdur. Şu anda sorunu çözerse CHP çözer. Bu konuda tereddütüm yok. HDP, samimi olsaydı 10 maddeden biri 'yüzde 10 seçimini düşürün' olurdu. Neden bunu koymadılar. Neden hükümeti sıkıştırmadılar? Desinler... 

ETKİLİYİZ Kİ VEKİLLERİMİZ DARP EDİLİYOR

Her siyasi parti birbirine rakiptir. Bu soruyu noktalayarak geçiyorum. Etkili siyasete gelince, biz gerçekten etkili siyaset yapıyoruz. Onlar yalan söylüyor. Etkili siyaset yapıyoruz ki milletvekillerimiz darp ediliyor. Yoksa kimse kimseyi durduk yere darp etmez.

 
Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri