Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan İlginç Çıkış

30.01.2013 03:23
Kemal Kılıçdaroğlu, Kürtlerle Türkler eşit olamaz diyen CHP'li Birgül Ayman Güler'e sahip çıktı.

CHP'de ırkçılık tartışmasının fitilini ateşleyen CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in, tartışma yaratan 'Kürtler ve Türkler eşit olamaz' sözleri sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'li vekile vereceği tepki merak konusuydu.

Dün Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 'Beni ırkçılıkla suçlayanlardan özür bekliyorum.' diyen Birgül Ayman Güler'e Genel Başkan bugünkü grup toplantısında sahip çıktı. Vekilleri partisindeki 'ırkçılık' tartışmasıyla ilgili uyardı ve medyayı suçladı: ''Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekileceğini bilsin. Parlamentoda konuşurken ders vermiyoruz'' dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun o sözleri

MEDYAYI SUÇLADI
"Koro halinde bizi eleştiren medya mensuplarına şunu söylemek isterim; kullandığım en ağır ifade yalaka medya olmuştur. Ama o değerli Türk büyüğü 'sizin boynunuzda tasmalar vardı o tasmaları ben çıkardım' dedi. Hala boynunuzda tasma olduğuna mı inanıyorsunuz. Eğer demokrasinin olduğu bir yerde bu lafı etmiş olsaydı Başbakan o koltukta oturamazdı. Bu görevi medyaya verenleri de iyi biliyoruz."


''KONUŞMALARA DİKKAT EDİN OKULDA DERS VERMİYORUZ''
Onun için her arkadaşım söyleyeceği sözün nereye gideceğini iyi düşünmeli. Boynunuzda tasma var dediğinizde sessiz kalan yalaka medya deyince de ayağa kalkan insanlar var. Ancak medyada hala çok saygın ve işini çok iyi yapan arkadaşlar da var.. Parlamento kürsüsünde konuşurken okulda ders vermiyoruz, dikkatli bir üslup kullanacaksınız. 'Kapıkule'den Türkiye'ye kar gelecek' haberiyle ilgili konu bile dönüp dolaşıp yine CHP'ye gelecek.

''HEM ULUSALCIYIZ HEM MİLLİYETÇİ''
Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Sosyal demokrasiyi getiren bir partiyiz. Biz milliyetçiyiz, hem de ulusalcıyız. 6 okumuzda da tanımlandı. CHP programında bu konu açık bir şekilde anlatılıyor duymayan kulaklara da söyleyelim. Biz Atatürk milliyetçiliğine inanan bir partiyiz.

''ÇOĞUNLUK ESASINA DAYALI MİLLİYETÇİLİK''
Türkiye hiç bir zaman ırk ve kafa tası esasına göre yönetilen bir ülke olmamıştır ve olmayacaktır. Ülkenin sorunlarının çözümüne yurttaş temelinde yaklaşmaktayız. CHP sosyal demokrat anlayışın gereği olarak güçlü sınıfın güce sahip olmayan sınıflar üzerinden egemenlik kurmasını reddeder. Bizim milliyetçiliğimiz çoğunluluk esasına dayalıdır.

''BİZİM GETİRDİĞİMİZ ÖNERGEYİ GÖRMÜYORSUNUZ''
Evet bizim milliyetçilik anlayışımız bu. Çağdaş bir anlayış ve bütün yurttaşları kucaklamayı amaçlayan bir anlayıştır, evrensel hukuka uygundur. Bu anlayış bölünmeye değil birliğe dayalı bir anlayıştır. Bu anlayış Çağdaş Uygarlığa taşıyan bir anlayıştır. Herkesle beraber olacağız her düşünceye saygı göstereceğiz. Bizim önergemiz reddedildi. Bunu görmeyen köşe yazarlarına sesleniyorum, getirdiğimiz önergeyi görmüyorsunuz. Demokrasi diyorsun, getirdiğimiz önergeyi bile görmüyorsun sen. Sonra oturup masa başında CHP'yle ilgili ahkam kesiyorsun sen. Biz bu ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz.
 

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri