Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan Türkiye ekonomisi batıyor eleştirisi

05.02.2013 11:37
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Portekiz'de 'Yoldaşlarım' diyerek başladığı konuşmada Türkiye ekonomisini yerden yere vurdu. Kılıçdaroğlu, batan Avrupa ekonomilerini es geçip Türkiye ekonomisini sert bir dille eleştirdi.

Avrupa ekonomilerinin hal-i pür melali malum. Başta Yunanistan, Portekiz ve İspanya olmak üzere krizin etkilerini iyiden iyiye hissederken Türkiye'nin son yıllardaki performansı bir çok ülke tarafından gıptayla izleniyor. Ekonomik göstergelere rağmen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Portekiz'de 'Yoldaşlarım' diyerek başladığı konuşmada Türkiye ekonomisini yerden yere vurdu.

'KONUŞMASINA YOLDAŞLARIM' DİYE BAŞLADI

Sosyalist Enternasyonal toplantısında konuşmasına 'Değerli Yoldaşlarım' diyerek başlayan CHP lideri, ekonomik krizde en yoksulların yalnız bırakılmamasını istedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, küresel krizin milyonların hayatını değiştirdiğine dikkat çekerek, güçlü bir dayanışmayla sorunlara çözüm bulunabileceğini söyledi.
Portekiz'de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısında 'Yükselen ve Gelişmekte Olan Ekonomilerde 'Krizi Aşma' Stratejileri' konulu panelde konuşanKılıçdaroğlu, üyelere 'Değerli Yoldaşlarım' diye hitap etti.

TÜRKİYE AĞIR ETKİLENDİ

Kılıçdaroğlı yaşanan son krizin geçmiş krizlerden farklı olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

TÜRKİYE 2012'DE EN HIZLI YAVAŞLAYAN 10 EKONOMİ ARASINDA

'1980 ve 90'larda yaşanan krizlerden farklı olarak, son kriz küresel kapitalizmin merkezinde çıktı. Bu nedenle krizin başlangıcında gelişmiş ve gelişen ekonomiler arasında bir ayrışmanın olup olmadığını konuşuyorduk. Ancak krizin ilerleyen safhalarında gördük ki hepimiz aynı gemideyiz; hiç kimse yaşanan bu krizden muaf değil. Herkes ağır bedeller ödedi. Örneğin benim ülkem krizden en fazla etkilenen ekonomilerden biri oldu. Türkiye ekonomisi 2009'da yüzde 4,8 daraldı, işsizlik oranı yüzde 14'e çıktı...2011'de 77 milyar dolarlık cari açık oldu... Türkiye 2012'de en hızlı yavaşlayan ilk 10 ekonomi arasında.'

TOPLUMUN EN YOKSULLARINI UNUTMAMALIYIZ

CHP lideri konuşmasını, 'İşsizlik ve borç yükü altında ezilen toplumun en yoksullarını kriz dönemlerinde yalnız bırakmamalıyız. Ben Sosyalist Enternasyonal çatısı altında güçlü bir dayanışmayla sorunlara çözüm sunabileceğimize inanıyorum' sözleriyle bitirdi. 
Bu haber toplam 2928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri