Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nu Afyon'da yuhaladılar!

26.08.2013 11:25
Afyon'un kurtuluşunun 91'inci yıldönümü nedeniyle yapılan törende, Kılıçdaroğlu'nun stadyuma gelmesiyle stadyumdaki Ak Partililer, yuh çekti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki şehir stadında düzenlenen törenlerde protesto edildi.  Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'liler, tören alanındaki Ak Partili grup tarafından protesto edildi. Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin otobüsünün stadyum girişine gelmesiyle stadyumdaki Ak Partililer, yuh çekti. Kılıçdaroğlu'nun stadyuma girişinde ise 'Kemal dışarı', 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganlarına karşı CHP'li grup da 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganı attı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Babalarımız ve dedelerimiz bu toprakları korumak için mücadele ettiler. Bu topraklar kutsal topraklardır. Biz yedi düvele karşı mücadele etmişiz, biz yedi düveli dize getirmişiz. Biz onların çocuklarıyız, biz kendi ülkemizin çıkarları için her türlü mücadeleyi veririz. Bizim göğsümüz iman doludur herkes bunu böyle bilsin. Zafer, hepimizin zaferidir" dedi.

Büyük Taarruzun 91. yılı kutlamalarına katılmak için Afyonkarahisar'a gelen Kılıçdaroğlu, Şuhut ilçe merkezinden vatandaşlarla ilçe stadına geldi. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında tören alanına giriş yapan Kılıçdaroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile selamlaştı.

Bakan Eroğlu, Kılıçdaroğlu'na, gazilerin kalpağı ile Türk bayraklı atkıyı hediye etti. Vali Balkanlıoğlu'nun konuşması sırasında tribünlerde bulunan vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Polisler, olayları büyümeden yatıştırdı.

Vatandaşların protestoları arasında kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, kazanılan zafer sonrasında verilen mücadeleye dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, 1921'de binlerce çocuğun yetim kaldığını, ulusal kurtuluş savaşı mücadelesini verenlerin 1921 yılında çocuk esirgeme kurumu kurduğunu ve hiçbir çocuğun yetim kalmadığını, herkesin devletin güvencesi altına alındığını anlattı.

1923'te savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılmak istendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bunun için İzmir'de iktisat kongresini topluyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça ülke bağımsızlığını koruyamayacaktır demiştir ve bunu yapıyorlar. 1925, Kayseri'de uçak fabrikasının temelini atıyorlar. 1934'te Kayseri'den kalkan ilk milli uçağımız Ankara'ya iniyor. 1930, kendi merkez bankamızı yaptık. Bir kilometre demiryolumuz yoktu, ulusal kurtuluş savaşını verenler ülkeyi demir ağlarla ördüler. Hiç kimseye el avuç açmadılar, hiç kimseye yalvarmadılar, hiç kimsenin önünde diz çökmediler, onlar ülkelerini demir ağlarla ördüler, yetmedi Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar ödediler. Çünkü onlar kul hakkı yemezlerdi. 1946, merkez bankası bir genelge yayınlıyor merkez bankasının kasasında 176 ton altın var diye. Düşünün borç almıyorsun kimseye yalvarmıyorsun kimseye diz çökmüyorsun, yabancı bankaları millileştiriyorsun onurlu, dik, ulusal kurtuluş savaşının gereğini yapıyorsun. Babalarımız ve dedelerimiz bu toprakları korumak için mücadele ettiler. Bu topraklar kutsal topraklardır. Biz yedi düvele karşı mücadele etmişiz, biz yedi düveli dize getirmişiz. Biz onların çocuklarıyız, biz kendi ülkemizin çıkarları için her türlü mücadeleyi veririz. Bizim göğsümüz iman doludur herkes bunu böyle bilsin. Zafer, hepimizin zaferidir."

- Panoromik Müze inşa edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ise ülke için seve seve canlarını veren aziz şehitlerin hatıralarını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak istediklerini, bunu da bir borç edindiklerini söyledi.

Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar'da, istiklal mücadelesini anlatan Panoramik Müze inşa edileceğinin bilgisini veren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Aziz şehitlerimize ve her karışı şehit kanıyla sulanmış bu mübarek topraklara yakışır bir eser tesis etmek istiyoruz. Bu sebeple titiz çalışıyoruz. 26 Ağustos Tabiat Parkı bünyesinde inşa edeceğimiz, 31 bin metrekare alana sahip olacak panoramik müzenin fikir projesi tamamlandı. İnşallah kısa zamanda çalışmalara başlanacak. Bu müzeyle verilen eşsiz mücadeleyi gelecek nesillere anlatarak, bu kutsal vatan topraklarının nasıl bir fedakarlıkla kazanıldığını göstermiş olacağız."ROTAHABER

Bu haber toplam 2524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri