Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nun önündeki Köşk anketi

21.12.2012 12:26
CHP Köşk seçimleri için özel anket yaptırdı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na sunulan ankette, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül'ün tekrar aday olması durumunda seçileceği belirtiliyor. Cumhuriyet yazarı Utku Çakırözer, bugünkü köşesinde yazdı.. CHP'nin anketine göre Erdoğan'ın Köşk'e çıkma ihtimali sıfır.. İşte Çakırözer'in o yazısı..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan tercihleri arasında kalsa Gül'den yana tavır alacağını belirten açıklamasının, bazı parti yöneticileri ile milletvekillerinin bir bölümünde rahatsızlık yarattığı izlenimi edinmiştik.

Nitekim, önceki gün Genel Merkez'deki odasında yaptığımız ziyarette konunun CHP yönetim katında da gündeme geldiğini öğrendik. Kılıçdaroğlu röportajda o sözlerin önü ve arkasındaki ifadelerine dikkat çekerek tutumunun yanlış anlamaya imkân vermeyecek kadar net olduğunun altını çizdi.

ERDOĞAN'IN SEÇİLME İHTİMALİ SIFIR

Kılıçdaroğlu'na göre "CHP'nin 2014 Çankaya seçiminde Gül'ü desteklemesi gibi bir durum söz konusu değil. Bir kere mutlaka kendi adaylarını çıkaracaklar. Karşılarındaki rakip eğer Başbakan Erdoğan olursa Kılıçdaroğlu'na göre "Seçimi yüzde 100 CHP adayı kazanır."

YA ERDOĞAN DEĞİL DE GÜL KARŞILARINA ÇIKARSA

CHP lideri ve kurmayları bu olasılık üzerinde çalışmalara başlamış bile. Masasındaki anketlere göre Gül'ün aday olması durumunda, Erdoğan'ın kazanma şansı yine 'sıfır.'

MHP GÜL'E YATKIN

Peki CHP'nin adayının şansı var mı Gül'e karşı?

Kılıçdaroğlu'na göre "CHP parti kimliğinden ziyade demokrat ve saygın kimliğiyle öne çıkan bir isim" ile seçimin kazanılması imkânsız değil. Ancak CHP'den çok MHP'nin tavrına bağlı. Çünkü anket sonuçlarına göre MHP tabanı diğer adaylar karşısında Gül'ü seçmeye daha yatkın bir konumda.

SOSYOLOGLAR: ERDOĞAN'A YARAR

Tartışılan "Gül'e destek" açıklamasıyla ilgili partinin toplum bilimci isimleri Kılıçdaroğlu'na, kendisinin de hak verdiğini anladığımız ince bir uyarıda bulunmuşlar:

"Gül ile Erdoğan arasındaki makası açma niyetiyle söylemiş olsanız bile bu sözler tam tersi etki de yaratabilir. Kamuoyu önünde Gül'e böylesine açık destek verirseniz, karşı cephe de Erdoğan'ın arkasında daha da kenetlenecektir."

CHP liderinin bu uyarıyı ne kadar ciddiye aldığını bu konuda bundan sonra yapacağı açıklamalardan anlayacağız.

Bu haber toplam 1678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri