Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kim Kimseyi Takmıyor!

05.11.2013 15:49
Kuzey Kore lideri Kim Jongun'un halen hiç bir devlet başkanı ile resmi temasta bulunmadığı belirtildi.

ABD merkezli diplomasi dergisi Foreign Policy'de yer alan bir habere göre, hali hazırdaki ülke liderleri içinde bir devlet başkanı ile resmi temasta bulunmayan tek kişinin Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un olduğu belirtildi. Alınan bilgiye göre, geçen hafta Kuzey Kore’yi ziyaret eden Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj'un Kim ile bir resmi temasta bulunmadığı öğrenildi.

Kim Jong-un'un babası Kim Jong-il 17 yıllık kendi devrinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Güney Kore'nin iki devlet başkanı ile görüşmüştü. Ülkenin kurucusu Kim İl-sung ise 45 yıl boyunca 10'dan fazla devlet başkanı ile resmi temasta bulunmuştu.

Şimdiye kadar ülke lideri olarak hiç bir devlet başkanı ile görüşmeme rekoru Afganistan'da. 1996 ila 2001 yılları arasında Afganistan'ın en üst düzey yöneticisi olan Taliban lideri Molla Ömer, bu süre boyunca hiç bir devlet başkanı ile resmi temasta bulunmamıştı. 2 yıla yakındır Kuzey Kore'nin en üst düzey yöneticisi olan Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kim Jong-un'un, ileriki yıllarda nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu. 

habervaktim

Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri